Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Baxa se setkal se svým ukrajinským protějškem

  Formou online rozhovoru se setkali ministři kultury České republiky a Ukrajiny, Martin Baxa a Oleksandr Tkačenko. Tématem online konference byla situace na Ukrajině, která již dva měsíce čelí agresi ze strany Ruské federace.

  Martin Baxa

  Martin Baxa. Foto: archiv redakce

  Ministr kultury Martin Baxa představil svému ukrajinskému kolegovi aktuální formy pomoci, kterými Česká republika přispívá do boje o záchranu ukrajinského kulturního dědictví. Vláda České republiky souhlasila na svém zasedání 6. dubna 2022 s vyčleněním finančních prostředků do celkové výše 2 100 tis. Kč na Poskytnutí bezprostřední pomoci při ochraně ohroženého ukrajinského kulturního dědictví v rozpočtu výdajů kapitoly Ministerstva kultury. Oleksandr Tkačenko poděkoval za aktivity české strany a za podporu České republiky Ukrajině vůbec a požádal o vytrvání v solidaritě a podpoře. Ukrajina v současné době registruje 250 poškozených nebo silně zničených památek.

  Česká republika dělá pro pomoc Ukrajině a její kultuře velmi mnoho, a to včetně boje s dezinformacemi. Budeme vděčni za podporu i do budoucna, řekl Oleksandr Tkačenko. Ministr Baxa ho ujistil, že česká strana podporuje boj s dezinformacemi, kterým čelí i sama Česká republika. Oba ministři se shodli, že jde o prioritu. V oblasti mediální podpory pak zmínil zpravodajství České televize, které téměř od počátku války nabízí zprávy také v ukrajinštině.

  V gesci Ministerstva kultury byly za prioritní oblasti spolupráce vzájemně odsouhlaseny ochrana kulturního dědictví a podpora umělců a nakladatelů z Ukrajiny. Témat k řešení je mnoho a my jsme připraveni pomáhat všemi možnými způsoby. V tuto chvíli běží směrem k Ukrajině diplomatická podpora, funguje spolupráce našich muzeí, dále spolupráce na vydavatelské úrovni, konkrétně na projektu vydávání knih pro ukrajinské děti v České republice; považujeme za důležité jednání o další pomoci, řekl ministr kultury Martin Baxa. Oba ministři se rovněž shodli na nutnosti udržet v činnosti umělce a kulturní instituce působící navzdory válce na území Ukrajiny. Ministr Baxa ujistil svůj ukrajinský protějšek o neutuchající podpoře České republiky Ukrajině. Na konkrétních formách další spolupráce budou dále pracovat odborné týmy v rámci obou ministerstev.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. května 2022

  Komentáře k článku: Baxa se setkal se svým ukrajinským protějškem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,