Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Barbora Hančilová

  (1993) Vystudovala Gymnázium Jana Nerudy v Praze a činoherní dramaturgii na DAMU. Působí jako dramaturgyně v Divadle na Vinohradech. Píše divadelní hry. Na podzim 2011 uvedlo Studio Švandova divadla Kai/Abe 2011 a o dva roky později byla krátká hra Chrám představena v rámci projektu Nádraží LETÍ. Za hru malé závislosti, která byla uvedena v Divadle DISK pod názvem Kamarádi, získala čestné uznání v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2015. Další hra Identity vyhrála Dramatickou soutěž 2017 a hra Za dveřmi získala ve stejném roce čestné uznání v soutěži o Cenu Evalda Schorma. Její zatím poslední hra Trollové mezi námi byla v říjnu uvedena ve Studiu Švandova divadla. Překládá z angličtiny (Vedlejší účinky, Leninovi balzamovači, Přes řeku) a od září do konce tohoto roku kreslila na straně 2 Divadelních novin Bářin komiks.

  Co vás přivedlo k divadlu/umě

  Na střední s námi pro zlepšení angličtiny naše osvícená třídní inscenovala zjednodušeného Shakespeara. Nejdřív Kupce benátského, pak Večer tříkrálový. Všechny nás to dost chytlo. Pak jsem začala chodit do HarOldu vedeného Tomášem Staňkem a potkala své doteď blízké kamarády. Většina z nás u divadla opravdu zůstala, ať už jako herci, scénografové, nebo třeba dramaturgyně.

  Největší divadelní/umělecký zážitek

  Nebeského Král Lear v Národním. A pak Warlikowského inscenace Phaedra(s) a (A)pollonia.

  Osobnost minulosti nebo přítomnosti, se kterou byste ráda zašla na kus řeči

  Takových lidí je spousta – ale trochu se bojím, jací by byli moji oblíbení spisovatelé, umělci či politici naživo. Věřím, že spisovatelka Zadie Smith by byla zajímavá a milá i nad pivem.

  Hra/námět, který vás přitahuje a který byste chtěla zpracovat

  Globální oteplování a celkově environmentální téma je teď důležité otevírat na všech frontách; doufám, že se k tomu v psaní dostanu.

  Umělecké disciplíny, žánry či formy (výtvarné, literatura, film, divadlo, hudba…), které máte ráda a kterým se naopak vyhýbáte

  Nevyhýbám se skoro ničemu – až na horory, protože jsem strašpytel, a heavy metal, kterému vážně nerozumím.

  Historická či současná osobnost, divadelní/filmová/literární či reálná postava, která je vám citově nejblíže a – naopak – která je vám vzdálená

  Vždycky jsem měla ráda postavy z knih Harukiho Murakamiho – ale možná je to spíš tím kouzelným světem, který je obklopuje, než postavami samotnými. A pak samozřejmě Hermio­nu a Lenku Láskorádovou z Harryho Pottera! Z reálných lidí už zmiňovanou spisovatelku Zadie Smith a výtvarníka Františka Kupku. Vzdálené je mi myšlení některých našich ústavních činitelů, kteří v České republice působí jako pátá kolona.

  Rostlina/zvíře/kámen/planeta, které máte v oblibě či obdivujete

  Obdivuju planetu Zemi a upřímně doufám, že ji nezvládneme zničit.

  Etické či jiné hranice, za které byste nešla

  Tyto hranice se prokazují teprve v konkrétní situaci – myslím, že nikdo z nás neví, čeho je nebo není doopravdy schopný.

  Umělecký/divadelní sen

  Ideálně? Mít hru uvedenou v National Theatre v Londýně a scénář k filmu oceněný Oscarem, samozřejmě! Reálně: Přála bych si jednou napsat hru pro velké jeviště a scénář k filmu.

  Kým/čím byste byla, kdybyste se nevěnovala divadlu/umění

  Tlumočnicí.

  Plus: Zajímá vás umělecká kritika?

  Zajímá. Obzvlášť pokud funguje jako poslední článek dramaturgie a dává zpětnou vazbu tvůrcům.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. prosince 2018

  Komentáře k článku: Barbora Hančilová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *



  Obsah,