Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Balet tančí republice

  Soubor baletu Divadla J. K. Tyla spolu se svým dlouholetým šéfem Jiřím Pokorným jsou iniciátory mimořádného večera s názvem Balet tančí republice, který se uskuteční 23. listopadu 2018 na scéně Velkého divadla. Historicky první setkání baletních hvězd světového formátu je zařazeno do programu DJKT k výročí založení republiky.

  Z pražského Národního divadla mohou diváci spatřit prvního sólistu Adama Zvonaře spolu s Radkou Příhodovou. Foto DJKT

  V rámci tohoto projektu vystoupí vedle českých baletních osobností i několik zajímavých zahraničních hostů. Naše pozvání přijala mimo jiné Natalya Kush působící v Austrálii a ve Vídni, primabalerína Maria Eichwald, dále Maxima Chashchegorova nebo první sólista Stuttgartského baletu Jason Reilly, láká diváky na zvučná jména Jiří Pokorný.

  Ze Slovenského národního divadla v Bratislavě se představí sólisté baletu Erina Akatsuka a Yuki Kaminaka. Z pražského Národního divadla mohou diváci spatřit prvního sólistu Adama Zvonaře spolu s Radkou Příhodovou, které diváci znají z plzeňského nastudování Labutího jezera. Zlatou kapličku budou ve své choreografii reprezentovat také první sólista Ondřej Vinklát se Štěpánem Pecharem, kteří jsou zároveň spoluautory plzeňské baletní inscenace Proměna na motivy Kafkovy povídky, kterou uvádí DJKT na Malé scéně. Ivona Jeličová a Petr Hos, v současné době působící v brněnském baletním souboru, a Nela Mrázová s Milanem Maláčem z německého Chemnitzu připomenou své dlouholeté angažmá v Plzni.

  Z brněnského baletního souboru se představí Ivona Jeličová. Foto Ctibor Bachratý

  Současně se představí i domácí sólisté baletu v čele s Jarmilou Hruškociovou, Karlem Audym, Mami Hagiharou a Richardem Ševčíkem. Pozvání přislíbili i členové Pražského komorního baletu, kteří připomenou dílo významného českého choreografa Pavla Šmoka, působícího v minulosti též v plzeňském divadle.

  Výjimečný večer k uctění republiky a krásy umění, pod záštitou prvního náměstka primátora města Plzně a poslance Parlamentu České republiky Martina Baxy, je zároveň benefičním představením, 50 korun z každé zakoupené vstupenky poputuje pro Nadační fond pro kariéru tanečníků.

  Jednou ze zahraničních hvězd bude baletka Natalya Kusch, působící v Austrálii a ve Vídni. Foto DJKT

  Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. listopadu 2018

  Komentáře k článku: Balet tančí republice

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,