Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  BALET 2014

  Od roku 1992 se již poosmé uskutečnila soutěžní přehlídka taneční tvorby, kterou organizačně zajistilo Taneční sdružení ČR s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a firmy Grishko. Inscenační přehlídka Balet 2014 představila to nejlepší z repertoáru českých baletních souborů, které měly v posledních třech letech alespoň jednu premiéru. Pětičlenná porota ve složení Lucie Dercsényiová, Jana Hošková, Zdeněk Prokeš, Roman Vašek a Igor Vejsada shromáždila 90 odborných posudků k 26 inscenacím, a vytvořila tak i významný dokumentačně-kritický materiál o současné české baletní tvorbě.

  Do soutěže vstoupilo celkem deset baletních souborů: Balet Národního divadla Praha, Laterna magika, Pražský komorní balet, Bohemia Balet (soubor Taneční konzervatoře hlavního města Prahy), Balet Praha Junior (soubor konzervatoře Taneční centrum Praha), Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Jihočeské divadlo České Budějovice, Národní divadlo Brno, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava.

  Posuzována byla představení v domácím prostředí, takže inscenační tvar i výkony nebyly zatíženy zájezdovými podmínkami, říká k soutěži předseda Tanečního sdružení ČR Jiří Pokorný a připomíná, že tento model je v nákladech velmi úsporný a přitom umožňuje souborům účast s neomezenou volbou inscenace ze svého repertoáru.

  Podle statutu soutěže rozhodla porota o udělení cen a prémií takto:

  – Hlavní cenu soutěžní přehlídky Balet 2014 – diplom s věcnou cenou firmy Grishko v hodnotě 25 000 Kč baletu Národního divadla v Praze za inscenaci Čarodějův učeň (hudba Zbyněk Matějů, choreografie Jan Kodet, režie SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský)

  – cenu Za autorské dílo – diplom s prémií 10 000 Kč Attilovi Egerházimu za inscenaci Kauza Kafka v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích

  – cenu Za nejlepší sólistický výkon – diplom s prémií 5000 Kč Valeriji Radionové za interpretaci role Doni Bernardy Alby v tanečním dramatu Dům Bernardy Alby v Divadle F. X. Šaldy v Liberci (choreografie Marika Hanousková)

  – cenu Za nejlepší sólistický výkon – diplom s prémií 5000 Kč Viktoru Svidróovi za interpretaci role Kafky v tanečním díle Kauza Kafka v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích (choreografie Attila Egerházi)

  – cenu Za nejlepší sólistický výkon – diplom s prémií 5000 Kč Matěji Šustovi za interpretaci role Merkucia v baletu Romeo a Julie v Národním divadle v Praze (choreografie Petr Zuska)

  – cenu Za nejlepší sólistický výkon – diplom s prémií 5000 Kč Vladimíru Vašků za interpretaci role Jana v tanečním dramatu Balady v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě (choreografie Hana Litterová)

  – cenu Za nejlepší kolektivní výkon diplom s věcnou cenou firmy Grishko v hodnotě 10 000 Kč baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě za výkony v inscenaci Návraty domů (choreografie Pavel Šmok, Nataša Novotná a Jiří Kylián)

  Porota udělila Čestná uznání s prémií 5000 Kč:

  Aleně Peškové za autorskou tvorbu a objevnou dramaturgii akcentující regionální náměty (Harald, hvězda se vrací!; Gustav Klimt; Ota-Pavel-Raška)

  Nataše Novotné za vynalézavé divadelní zpracování baletu Škrtič

  …a dále porota udělila Čestná uznání:

  – Jakubu Kopeckému za vynikající vý­tvar­né řešení inscenací Čarodějův učeň v Národním divadle v Praze a Hu­man Locomotion v Laterně magice

  – Zbyňku Matějů za hudební kompozici inscenace Čarodějův učeň v Národním divadle v Praze

  Účast v soutěži potvrdila zájem souborů o posouzení jejich taneční tvorby, byť jednou za tři roky. Přehlídka Balet 2014 dosáhla také jednoho ze svých cílů, obrátit pozornost souborů k současné domácí tvorbě, která by měla pravidelně obohacovat repertoár i regionálních scén.

  Slavnostní vyhlášení výsledků soutěžní přehlídky Balet 2014 a předání cen se uskuteční 4. února 2015 v Národním divadle v Praze před představením Čarodějův učeň.


  Komentáře k článku: BALET 2014

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,