Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Avishai Cohen

  (1970). Izraelský v New Yorku žijící jazzový skladatel, vokalista a kapelník, jeden z nejvýznamnějších současných světových hráčů na kontrabas. Se svým triem vystoupil 21. prosince ve Foru Karlín v Praze.

  Co vás přivedlo k hudbě/umění

  Má matka Ora, která je potomkem Sefardů a mluví jazykem ladino. Takže jsem byl už jako dítě inspirovaný hudbou této kultury. Pamatuju si, jak matka doma neustále zpívala. Její hlas a především způsob zpěvu jsou úplně stejné jako mé. V tomto smyslu jsem po ní zdědil všechno.

  Největší hudební/umělecký zážitek

  Ohhh, těch mám mnoho. Miluju být na velkých událostech, jako je například Jazz à Vienne ve Francii, nebo být ve studiu, kde vzniká hudba.

  Osobnost minulosti nebo přítomnosti, se kterou byste rád zašel na kus řeči

  S Johannem Sebastianem Bachem. Stvořil hudbu jako nikdo jiný před ním. A samozřejmě s hráčem na basu a skladatelem Jacem Pastoriem, který na mě měl a stále má silný vliv už od doby, kdy jsem poprvé vzal basu do rukou.

  Hra/námět, který vás přitahuje a který byste chtěl zpracovat

  Rád bych spolupracoval na filmech, jako byl Amadeus. Nedávno jsem měl na starosti hudbu pro francouzský snímek Le Sens de le Fete (u nás uváděný pod titulem Dokud nás svatba nerozdělí – pozn. red.) a byl jsem šťastný.

  Umělecké disciplíny, žánry či formy (výtvarné, literatura, film, divadlo, hudba…), které máte rád a kterým se naopak vyhýbáte a proč

  Mám rád všechny druhy umění, které jste zmínil, pokud jsou poctivé a tvořené ze srdce. To je na umění nejinspirativnější nezávisle na jeho formách. Patrné tedy je, že nemám rád opak.

  Historická či současná osobnost, divadelní/filmová/literární či reálná postava, která je vám citově nejblíže, a – naopak – která je vám vzdálená

  Hlavní postava z Hemingwayovy novely Stařec a moře.

  Rostlina/zvíře/kámen/planeta, které máte v oblibě či obdivujete

  Mám rád koně. Jezdíval jsem na nich, když jsem byl mladý. Ze stromů mám rád duby. Mimochodem o tom zpívám ve své písni Alon Basela. I believe I’m an oak tree in the rock / Even if a storm will hit me / I will keep standing / When I she’d a tear I plant a tree (Věřím, že jsem dubem pevným jako skála / I když bouře na mne bude útočit / Budu stát / Když budu slzet, zasadím strom)

  Etické či jiné hranice, za které byste nešel

  Jedinou hranici, kterou bych nikdy nechtěl překročit, je nebýt k sobě poctivý.

  Umělecký/divadelní sen

  Stále žiju svůj sen a tím je hudba. Hraju ji, skládám, hrají ji jiní. Cítím se svobodný, kdykoli ji skládám pro filmy nebo ji hraju ve velkých sálech, malých klubech, na koncertech s malými i velkými orchestry…

  Kým/čím byste byl, kdybyste se nevěnoval hudbě

  Život bez hudby si neumím představit.

  Plus: Zajímá vás umělecká kritika?

  Nedívám se dozadu, vždycky hledím dopředu. Jako většina lidí se řídím tím, co se je na webech a YouTube. Tato dvě prostředí jsou pro mne hlavním zdrojem pro výběr inspirativní hudby a umělců.

  Plus (speciál): Jaké znáte české umělce?

  Miroslava Vitouše, který je také basistou a jako já spolupracoval s Chickem Coreou, a skladatele Bedřicha Smetanu.

  Připravil a z angličtiny přeložil hul

  • Autor:
  • Publikováno: 27. prosince 2017

  Komentáře k článku: Avishai Cohen

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,