Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ostrý start roku

  Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském (dále jen Ateliér NDM) zahajuje nový rok 2019 stylově: již zítra, ve středu 9. ledna, konkurzem pro teenagery do Činoherního klubu při NDM a na přelomu ledna a února bude přijímat malé děti do dramatické přípravky. Nově rozšiřuje také nabídku pro širší (dospělou) veřejnost – v únoru otevře diskusní Klub D a díky další nové aktivitě pak zájemci nahlédnou do zákulisí a seznámí se s profesemi a řemesly, bez nichž by se divadlo jen těžko obešlo.

  Ateliér NDM získal na podzim díky rekonstrukci po více než šesti letech existence první ryze vlastní prostory v komplexu Divadla Jiřího Myrona – na rohu ulic Milíčova a Čs. legií v centru Ostravy. Ateliér NDM vznikl v roce 2012 a byl primárně určen právě pro děti a mládež, letní divadelní školu pak vždy v srpnu pořádal pro pedagogy. Samostatné prostory znamenají nové možnosti a výzvy a rozšíření nabídky na širší veřejnost a dospělé.

  Nejbližší výzvy Ateliéru NDM jsou určeny nejmladší generaci. Ve středu 9. ledna 2019 od 18:00 pořádá Ateliér NDM doplňující konkurz do Činoherního studia NDM. Hledáme žáky a studenty ve věku 12-17 let se zájmem o divadlo, kteří chtějí pracovat pod vedením umělců NDM. Smysluplně strávený volný čas především ve společnosti herců činohry NDM a pro ty nejlepší pak také možnost zahrát si v některé z našich inscenací, to je ve stručnosti náplň studia. Hledáme tedy talentované teenagery, kteří se chtějí věnovat herectví a mohou mít třeba našlápnuto na konzervatoř či jinou uměleckou školu. Činoherní studio může sloužit i jako přípravka, ale nabízíme také unikátní možnost nahlédnout do zákulisí našich souborů, do toho, jak se dělá divadlo, přibližuje vedoucí Ateliéru NDM Vladimíra Dvořáková. Nejmladším talentům se v Ateliéru kromě lektorek věnují například herci Vít Roleček a Petra Lorencová, v minulosti to byli Ivan Dejmal a Lucie Končoková.

  Členové Činoherního studia na podzim v Divadle „12“ představili inscenaci hry Punk Rock Simona Stephense z roku 2009 o dramatických vztazích a šikaně mezi spolužáky završené vraždou. Foto archiv Ateliéru NDM

  Prostor se v Ateliéru NDM otevírá i těm nejmladším: v době od 23. ledna do 6. února proběhne zápis do dramatické přípravky, která je určena předškolákům ve věku 5-6 let se zájmem o divadlo. Podobně jako teenageři se pak nejtalentovanější děti mohou objevit i v inscenacích NDM.

  V únoru otevře Ateliér NDM další nové možnosti. Rozšíříme nabídku pro dospělé, zájem tady dlouhodobě je – především nám to ukazuje účast na Letní divadelní škole NDM vždy v srpnu. Té se už zdaleka neúčastní jen pedagogové, pro které byla původně určena. Otevřeme nově Klub D, jakýsi klub přátel divadla, umění a kultury obecně. Je určen všem zájemcům nad 15 let, kteří chtějí své divadelní prožitky sdílet s ostatními, diskutovat o nich nejen spolu, ale také s tvůrci inscenací či herci. Členům Klubu D nabídneme setkání se zajímavými kulturními hosty, zvýhodněnou návštěvu představení jako součást cyklu Než se zvedne opona a další aktivity. První otevřené klubové setkání bude v pondělí 4. února v 17 hodin v prostorách Ateliéru, zve Vladimíra Dvořáková. (pozn. Než se zvedne opona jsou cykly doprovodných programů k vybraným inscenacím včetně jejich návštěv).

  Náplň ateliéru přibližuje jeho vedoucí Vladimíra Dvořáková. Foto archiv Ateliéru NDM

  Nahlédnout do zákulisí přípravy divadla umožní další nový projekt Ateliéru NDM s názvem Myslet divadlo. Veřejnost se tu potká s mistry divadelních oborů, nahlédne do tajemství vzniku divadelních inscenací z různých úhlů pohledu. Představíme inscenační týmy, ale také řemeslníky a umělecké profese, které pomalu mizí a bez nichž by se divadla těžko obešla, uzavírá nabídku novinek vedoucí Ateliéru NDM Vladimíra Dvořáková s tím, že všechny termíny akcí i novinky je možné najít na webu NDM či facebooku Ateliéru.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. ledna 2019

  Komentáře k článku: Ostrý start roku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,