Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Asanace na Ukrajině (No. 4) – bonus

  Pokračujeme v přehledu ukrajinských ohlasů Rychlíkovy inscenace Havlovy hry Asanace v kyjevském Národním akademickém divadle Ivana Franka. Na závěr – jako bonus – nabízíme text z Facebooku tlumočnice Ljudmily Smoljarové, který vyšel ještě před premiérou 22. května.

  Právě probíhá spolupráce nad inscenací mezi českým režisérem Břetislavem Rychlíkem a ukrajinskými herci Národního divadla Ivana Franka. FOTO FB

  Minulý týden mě České centrum v Kyjevě přizvalo k tlumočení zkoušek Havlovy hry Asanace.FOTO FB autorky

  Minulý týden mě České centrum v Kyjevě (za což mu patří mé velké dík) přizvalo k tlumočení zkoušek Havlovy hry Asanace. Právě probíhá spolupráce nad inscenací mezi českým režisérem Břetislavem Rychlíkem a ukrajinskými herci Národního divadla Ivana Franka. Na 10.7. je plánovaná premiéra. Musím vám ale říct, že to, co se tam v divadle odehrává, se nedá popsat suše „probíhá spolupráce“, protože tam se dějí zcela magické věci: převtělení, přerod, hledání nových gest, slov, intonací. Pro mě tam zmizeli herci, všechny si je pamatují podle jmen postav. Hranice mezi realitou se chvějí pod nátlakem hereckých výkonů natolik, že se nabízí otázka: Copak tady někdo hraje? Ne, to nejde. Vše je skutečné.

  Jiná věc, ze které jsem nadšená, je divadelní orchestr. FOTO FV autorky

  Jiná věc, ze které jsem nadšená, je divadelní orchestr. FOTO FB autorky

  Jiná věc, ze které jsem nadšená, je divadelní orchestr. Český skladatel a hudebník Matěj Kroupa (šťastný to člověk, že není na fbJ) složil hudbu přímo pro tuto inscenaci, kterou zhmotnili hudebníci Národního divadla Ivana Franka. Zhmotnili ji parádně! Před několika dny jsem se ocitla na zkouškách s orchestrem, abych tlumočila skladateli a zprostředkovala komunikaci mezi muzikanty. Ta hudba! Dokud hudebníci hráli, celá jsem až zářila z toho zjištění, že je to pouhopouhých sedm not a vznikla z toho taková hudba!  Možná, že je to taky kvůli tomu, že samotní hudebníci (označím ty, které jsem našla na fb Анна Дацька, Alexandr Mitskievich, Vladimir Lapchenko, Andrij Shvets) září nadšením, a proto se melodie nevzpírají pod jejich prsty a rty, proto jim melodie věří. Ještě mě napadla taková věc, jak je skvělé, že hudba nepotřebuje tlumočit.

  Rychlik-Smoljar-200X200__smol

  Ljudmila Smoljar

  /Text najdete zde/

  ///

  Ostatní díly ohlasů inscenace Asanace na i-DN:

  Asanace na Ukrajině (No. 1)

  Asanace na Ukrajině (No. 2)

  Asanace na Ukrajině (No. 3)

  • Autor:
  • Publikováno: 28. července 2016

  Komentáře k článku: Asanace na Ukrajině (No. 4) – bonus

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,