Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Anna Mercedes Čtvrtníčková

  (2003) Chodím do 8. třídy v ZŠ Brána jazyků. Odmala zpívám a hraju na klavír. V 6 letech jsem začala chodit do Dětské opery Prahy, kterou jsem před 2 lety vyměnila za soukromé hodiny zpěvu, a myslím, že se jenom zlepšuju a zlepšuju. Hodně lidí se ptá, kam chci na školu a co budu dělat. V povolání mám asi jasno, ale vždycky se to může celé změnit. Taky se mě ptají, jestli chci spíš studovat herectví, nebo zpěv, ale teď ani já sama nevím, co chci. Budu se hlásit na gympl, ale jedna věc je hlásit se a druhá dostat se. Jelikož je mi 13, tak ještě nemám promyšlený celý život a fakt nevím, co bude dál, napsala nám.

  V Národním divadle v Praze vystupuje po boku Ivy Janžurové jako malá Alžběta v inscenaci Audience u královny. Hrála v několika českých filmech, v Andělu Páně 2 ztvárnila hlavní dětskou roli – malou Anežku.

  Co vás přivedlo k divadlu

  Když mi byly asi dva roky, tak jsem v Divadle Na zábradlí na tiskovce ke hře Ivánku, kamaráde beze strachu křičela z balkonu: Tati, vole se nežíká! Tak možná to.

  Největší umělecký zážitek

  V létě jsem s tátou v New Yorku byla na Broadwayi na muzikálu jménem Matilda. Moc se mi tam nechtělo a pořád jsem říkala, že to stojí moc peněz a tak podobně. Teď už vím, že to za to stálo. Hráli tam jenom děti a dva dospělí. Ani vteřinu jsem se nenudila a jenom jsem koukala, co ty šesti- až jedenáctileté děti předvádějí. Můžu jenom doporučit!

  Osobnost minulosti nebo přítomnosti, se kterou byste ráda zašla na kus řeči

  Asi někdo, kdo prožil holocaust, a Václav Havel. Nedávno jsem byla na výstavě jeho fotek a strašně se mi to líbilo. Představovala jsem si, co se třeba dělo nebo co říkal, když byly ty fotky pořizovány.

  Chtěla bych se ho zeptat, co všechno zažil na pracovních schůzkách a cestách, například v USA nebo v Rusku. Zeptala bych se ho na jeho názor na to, jak je po jeho smrti zacházeno s jeho jménem a že po něm pojmenovávají náměstí a letiště. Ještě by mě zajímal jeho názor na dnešního českého prezidenta a na to, co se teď děje ve světě.

  Hra/námět, který vás přitahuje a ve kterém byste chtěla hrát

  Chtěla bych si zkusit hrát v jedné ze Shakespearových her a taky v nějakém muzikálu, jako jsou Bídníci nebo Billy Elliot.

  Výtvarné umění, literatura, film, hudba, které máte ráda a kterým se naopak vyhýbáte

  Moc nemám ráda sci-fi, ale třeba film Stopařův průvodce po galaxii, E. T. – Mimozemšťan mě baví. Jde hlavně o scénář a herce. V umění mám ráda humor. Na filmy se koukám spíš v původním znění s titulky. Jako malá jsem milovala Potkali se u Kolína a Simpsonovy. Hudba mě umí rozbrečet a taky rozveselit. Baví mě i starší české písničky třeba od Neckáře, ale i nová Adele.

  Historická či současná osobnost/divadelní postava, která je vám citově nejblíže a – naopak – která je vám vzdálená

  Dost mě oslovil příběh Anny Frankové. Hodně si toho prožila během roků, co taky psala svůj deník, který je dnes známý po celém světě. Ukrývat se dva roky v komůrce u kanceláře a pak umřít v pouhých patnácti letech v koncentračním táboře je strašný. Nechápu, jak to mohla všechno zvládnout, když byla tak malá. Hodně mě zajímají právě příběhy lidí, co tohle zažili. Byla jsem i v Terezíně a bylo mi z toho do breku. Chtěla jsem se podívat i do Osvětimi, ale lidi říkají, že jsem ještě malá, tak mě tam zatím nikdo nevzal.

  Rostlina/zvíře/kámen/planeta, které máte v oblibě či obdivujete

  Nic z těchto věcí nijak neuznávám, tak nevím, co odpovědět. Máme doma osmiletou kočku a tu zbožňuju, ale jinak nic moc.

  Etické či jiné hranice, za které byste jako tvůrce nešla

  Nikdy bych neriskovala svůj ani ničí život kvůli natáčení.

  Divadelní/umělecký sen

  Dostat nějaké herecké ocenění, jako je Český lev nebo Oscar, zahrát si na Broadwayi, nebo zpívat před mnoha lidmi svoji vlastní písničku.

  Kým/čím byste byla, kdybyste se nevěnovala divadlu

  Asi bych byla zpěvačka, designérka bytů, návrhářka oblečení nebo chirurg.

  Plus: Zajímá vás umělecká kritika?

  Než kouknu na film nebo přečtu knížku, podívám se na ohlasy a kritiku.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. ledna 2017

  Komentáře k článku: Anna Mercedes Čtvrtníčková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,