Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Amerikánka nehraje, protože pomáhá

  Vzhledem k nařízení Vlády ČR Jatka78 ruší nebo přesouvá svá představení. Ruší se také dubnový blok Amerikánek v režii Viktora Tauše. Amerikánka společně s divadlem Jatka78 vyzvali diváky téměř vyprodaných vystoupení, aby nepožadovali navrácení vstupného. Kromě činnosti Jatek78 a Amerikánky se oba subjekty rozhodli podpořit spolek Medici na ulici, který se zabývá péčí o bezdomovce, kteří jsou společně se starší skupinou obyvatel nejohroženější skupinou v nákaze koronavirem.

  Tereza Voříšková a Eliška Křenková hrají jednu a tutéž postavu. Ztvárňují dětskou hrdinku stojící proti celému světu, která překonává dětský domov, pěstounskou péči i pasťák. Věří totiž, že někde daleko, možná v Americe, čeká někdo, komu na ní záleží. Foto Jatka78

  Tahle inscenace se proměňuje se tak, jak život vyžaduje, řekl před rokem Viktor Tauš o Amerikánce. Vloni ji přizpůsoboval těhotenství Terezy Ramba, pro letošní únorová představení jí předělal znovu a na duben se chystal návrat do Jatek78 v původní podobě. Nadcházející reprízy se s ohledem na stávající situaci musí zrušit, peníze ze vstupného však mohou pomáhat.

  Divadelní představení Amerikánka se zrodilo z vyprávění mezi dvěma bezdomovci. Cynismem jsme se v tom čase smáli představě, že žádné dno neexistuje, protože člověk si umí ublížit vždycky ještě víc. Když se oprostím tehdejšího cynismu, tak bych tyto slova parafrázoval pro dnešní dobu takto: Člověk na tom nikdy není tak zle, aby neměl vidět, že někteří jsou na tom hůř. Vzdor zrušeným reprízám, vzdor tomu, že na hraní jsou existenčně závislí někteří z naší company, ale i pro udržitelnost hraní Amerikánky do budoucna, jsme se rozhodli darovat 20.000,-Kč spolku Medici na ulici. Tvoří ho studenti lékařských fakult, kteří se nejen v těchto dnech starají o bezdomovce – komunitu, která je v podstatně větším ohrožení než my všichni ostatní. Pro příští dny a měsíce připravujeme s Amerikánkou několik akcí, při kterých můžeme aktivitám Medikům pomoci společně,”  popisuje rozhodnutí režisér inscenace.

  Lidé, kteří mají kde bydlet, si prostě nasadí roušku a zavřou se do izolace. Ti, co žijí na ulici, ale nemají kam jít. Díky Amerikánce a Vaší pomoci nakoupíme potřebný materiál a ochranné pomůcky, abychom i v době krizových opatření dál mohli pomáhat lidem bez domova. Pro tuto zranitelnou populaci by totiž šíření nákazy, ale i nedostatek  zdravotní péče mohl mít devastující následky. Děkujeme, že pomáháte s námi, říká Anna Ouřadová ze spolku Medici na ulici.

  Divákům vlastnícím vstupenky na zrušená dubnová představení, kteří se rozhodnou, že si nechtějí nechat vrátit vstupné ale darovat ho, nabízí Amerikánka možnost sdílené pomoci souběžně třem projektům. Třetina půjde na účet spolku Medici na ulici, druhá třetina pomůže domovské scéně Amerikánky Jatkám78 a poslední část zajistí režijní náklady zrušených repríz a umožní hrát Amerikánku i nadále.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. dubna 2020

  Komentáře k článku: Amerikánka nehraje, protože pomáhá

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,