Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Alfréd Radok 100

  Sté výročí narození významného  divadelního a filmového režiséra Alfréda Radoka připomenou filmové projekce, výstava, semináře i nová kniha.

   header_work_napis

  V Městské knihovně na Mariánském náměstí v Praze proběhne 24. listopadu v rámci oslav celodenní seminář Alfréd Radok mezi divadlem a filmem. Seminář je již čtvrtým ze série přednášek, jejímž cílem je v povědomí lidí oživit vzpomínku na významné osobnosti českého divadla a filmu. Během celého dne promluví přední čeští odborníci na divadlo i osobnost Alfréda Radoka.

  Institut umění – Divadelní ústav připravuje v rámci oslav výstavu Alfréd Radok 100 – Příběh režiséra (1914 – 1976), jejíž vernisáž proběhne v úterý 25. listopadu v 17 hodin v respiriu Veletržního paláce (1. patro). Výstava potrvá do 25. ledna. Helena Albertová, jedna z kurátorek, uvedla, že pro Alfréda Radoka byla mimo jiné důležitá vizuální stránka inscenací, na nichž spolupracoval například s významným českým scénografem Josefem Svobodou. Právě výtvarnému řešení některých významných inscenací je věnována část výstavy, prezentovaná zejména fotografiemi a reprodukcemi scénických návrhů. Další část výstavy, jež je výsledkem pečlivého výzkumu archivních fondů druhé kurátorky Věry Velemanové, představuje kalendárium mapující zlomové okamžiky v životě a tvorbě Alfréda Radoka na pozadí historických událostí. Radokovi, který byl laureátem několika cen, nebyl osud vždy příznivě nakloněn. Část výstavy bude věnována Laterně magice, která přinesla nejen Radokovi velký ohlas v zahraničí. Na tomto projektu rovněž spolupracoval s Josefem Svobodou a byl vytvořen v roce 1958 pro EXPO v Bruselu.

  Na vernisáži výstavy ve Veletržním paláci, ale i na dalších akcích z programu oslav, bude možné zakoupit publikaci s názvem Alfréd Radok 100 za symbolických 100 Kč. Jejím autorem je Honza Petružela, šéfredaktor Divadelní revue, který knihu na tiskové konferenci představil. Jedná se o chronologicky řazené snímky z Radokova života a divadelních inscenací, doplněné texty z deníků, dopisů, či Radokovy nedokončené knihy o režii. Obsahuje rovněž podrobný program všech akcí, které se k oslavě výročí uskuteční. Speciálním dárkem je vložené DVD s téměř neznámou Radokovou televizní inscenací Šach mat. Film byl vysílán pouze dvakrát, v letech 1964 a 1967 a Česká televize ho zařadila do programu na letošní prosinec. Majitelé knihy tak budou mít šanci film zhlédnout dříve než televizní diváci.

  Národní filmový archiv prostřednictvím Terezy Czesany Dvořákové prezentoval přehlídku Alfréd Radok – umlčený klasik českého filmu, která proběhne v kině Ponrepo od 27. listopadu do 29. prosince. Diváci budou moci zhlédnout filmy jako Divotvorný klobouk, Daleká cesta, či méně známé Parohy.

  Knihovna Václava Havla připravila ve spolupráci s Nadačním fondem Cen Alfréda Radoka komponovaný večer věnovaný přátelství, které pojilo Václava Havla a Alfréda Radoka. Pořad s názvem Václav Havel píše Alfrédu Radokovi proběhne 3. prosince od 19.00 hodin. Zájemci se mohou zúčastnit čtení z části jejich korespondence, z níž se bohužel dochovaly pouze Havlovy dopisy psané z jeho nedobrovolné emigrace na Hrádečku do režisérovy nedobrovolné emigrace ve Švédsku. Radokovu práci s herci Havel pregnantně popsal v textech reflektujících vlastní zkušenosti z let, kdy pro něj pracoval jako asistent režie. Čtení z dopisů doplní hosté-pamětníci.

  V prostorách Městských divadel pražských proběhne 4. prosince v 16 hodin vernisáž výstavy Génius Alfréda Radoka na jevišti MDP. Velký prostor je věnován fotografiím z Radokových inscenací v MDP či fotografiím režiséra při práci. Divák tedy bude mít možnost nahlédnout do povolání režiséra v divadle. Nadační fond Cen Alfréda Radoka, další z partnerů oslav, připravil na 17. prosince do Divadla Archa komponovaný večer s názvem Večer mimo jiné o divadle. Během první části programu budou mít diváci možnost zhlédnout unikátní scénickou reportáž o životě a díle A. Radoka, v druhé části proběhne promítání jediného natočeného filmu o Radokově inscenaci Hra o lásce a smrti, a na závěr večera proběhne debata s hosty z řad divadelních vědců.

  Doprovodný program k oslavám výročí si připravila také Česká televize a Český rozhlas – Vltava. Česká televize uvede všechna Radokova filmová díla i dokumenty o jeho životě a tvorbě.

  Český rozhlas – Vltava si pro diváky připravil následující vysílání: Alfred Radok: Zrod Laterny magiky a její inscenační postupy 1 až 4 (5. až 18. 12., vždy v 15:05 ve čtvrtek), A. Radok / M. Tesařová: Stalo se v dešti (18. 12. ve 20 hodin), Páteční večer s A. Radokem /komponovaný pořad z archivních nahrávek (19. 12.), M. Cervantes/J. F. Fischer: Lišák Pedro (20. 12. ve 14 hodin)

  • Autor:
  • Publikováno: 22. listopadu 2014

  Komentáře k článku: Alfréd Radok 100

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,