Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Liberecký balet bude mít nové vedení

  Balet libereckého Divadla F. X. Šaldy bude mít po devíti letech nového šéfa. K poslednímu červenci skončí na vlastní žádost Alena Pešková, důvodů má více. Neopouštím Liberec ve zlém. Nic není černobílé, vždy je vina na obou stranách. Možná v tom zapracovala i nějaká únava, neustále bojovat za baletní soubor, řekla ČTK Pešková.

  Alena Pešková. Foto divadlo.cz

  S libereckým divadlem chce jako choreografka na volné noze dále spolupracovat. S vedením se už dohodla, že připraví podzimní premiéru baletu. Zcela jistě ji do budoucnosti budeme oslovovat i nadále, řekla ČTK ředitelka divadla Jarmila Levko. K důvodům jejího odchodu se nechtěla vyjadřovat. Udělala tady velký kus práce, soubor někam posunula. Byli jsme s její prací spokojeni, nicméně se rozhodla skončit,“ uvedla Levko. Divadlo chce podle ní na její práci navázat. Soubor půjde dál, najdeme nového šéfa a budeme pokračovat v přípravě kvalitních inscenací, dodala.

  Úroveň baletního souboru považuje Pešková za vysokou, v neutěšeném stavu je ale podle ní zázemí. Nemáme ani zkušebnu ve velkém divadle. Není tam sál a nemáme kde trénovat, když se připravuje scéna, řekla. Důvody svého odchodu vedení divadla sdělila. Slibuji si od toho, že se nad nimi zamyslí. Že to nebude takové, že jsem odešla a bude klid, ale že s tím něco bude dělat, uvedla. Jednou z posledních kapek, která přispěla k její rezignaci, byl neúspěšný boj o zařazení některých tanečníků mezi sólisty, což by bylo spojené se zařazením do vyšší platové třídy. Nejde jen o peníze, tady jde především o společenské postavení, o úctu k oboru, k těm lidem, řekla.

  Výhrady má také ke spolupráci s operou, baletní soubor podle ní není brán jako rovnocenný partner. Hrozilo také, že balet přijde o třetí premiéru v sezoně, takzvaný choreografický ateliér, kdy představení vzniká na základě konceptu některého z členů souboru. Já jsem několikrát poukazovala na to, že toto je moje koncepce jako šéfa baletu. Protože, abych v Liberci udržela nebo lákala další kvalitní tanečníky, tak repertoár je to jediné, na co je mohou přitáhnout. Platy to nejsou rozhodně a zázemí v divadle vůbec ne, uvedla Pešková. Podle ní na to tanečníci slyší. Teď jsme měli na konkurzu přes 80 tanečníků ze čtyř kontinentů, řekla. Třetí premiéru pro balet se podle ní zřejmě podařilo pro nejbližší tří sezony udržet.

  /Článek je převzat ze Zpráv Divadelního ústavu./

  • Autor:
  • Publikováno: 19. dubna 2019

  Komentáře k článku: Liberecký balet bude mít nové vedení

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,