Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Rozhovor

  Albert Čuba: Ostravští diváci chtějí víc

  Proč jste se rozhodl v Ostravě otevřít nové divadlo?

  Rozhodně to nebylo náhlé rozhodnutí. Naopak. Zrálo ve mně poměrně dlouho a pak jsem zjistil, že jedno bývalé ostravské kino je na prodej a po dlouhém váhání jsem vytočil číslo realitky – a to byl ten pověstný první kamínek. A proč v Ostravě? Kde jinde než v Ostravě. V Praze je divadel plno a v Brně to neznám. Jsem přece jen s Ostravou srostlý, vlezla mi do duše, mrcha jedna…

  Co v nabídce ostravských divadel podle vás chybí? Jak bude vypadat váš repertoár?

  V současné nabídce ostravských divadel v podstatě nechybí nic. Diváci najdou vše, co hledají – činohru, operu, muzikály, balet i loutková představení. Žánrově je nabídka také pestrá – hrají se zde crazy komedie, tragédie i pohádky. Mám pocit, a snad správný, jinak to pro mě bude drahá zkušenost, že diváci takzvaně chtějí víc. Ostravští diváci do divadel chodí rádi a já jim chci nabídku rozšířit.

  Rád bych dostal na jedno jeviště přední herce ostravských divadel, kteří by se jinak potkali stěží. Nezastírám, že osou repertoáru budou bulvární komedie v tom nejlepším slova smyslu. Udělat dobře bulvární komedii je kumšt a my to nechceme odbýt tím, že třeba scénografie bude navržena tak, aby se vešla do dodávky – rozuměj stůl, židle, koberec a paraván. Nebudujeme agenturní zájezdové divadlo. Navíc pod Divadlem Mír vznikne i Ústav pro studium herecké interpretace, kde bychom chtěli uvádět i náročnější inscenace a klasické hry. Jednáme například o uvedení hry Bull (Mike Bartlett), určitě hry od Shakespeara, možná od Alberta Camuse, uvidíme…

  Mělo by vaše divadlo fungovat také jako stagiona?

  Určitě ano. Rádi bychom do Ostravy pravidelně vozili inscenace, o kterých si myslíme, že by je diváci ocenili. V jakémkoliv ohledu. Nicméně se nechceme soustředit pouze na divadla pražská, ale rádi bychom oslovili i oblastní divadla a pokusili se domluvit hostování jejich úspěšných inscenací, které jsou na repertoáru třeba několik let.

  Plánujete být pouze principálem, nebo budete také režírovat a hrát?

  Plánuji být především ředitelem, a to zejména v prvních letech, protože se bude muset hodně hlídat ekonomika. Jako herec se pravděpodobně objevím pouze v jedné inscenaci, kterou ale Divadlo Mír neprodukuje, pouze bude poskytovat prostor. A s režií moc nevím. V tomto směru jsem poměrně pokorný a opatrný. Je ale fakt, že se rodí jeden větší projekt, Jakub Šafránek z Brna píše text a já budu mít na starosti něco, co by se dalo nazvat supervizí. Bude to produkčně a technologicky velmi náročné a určitě posléze oslovíme režiséra, který bude mít na starosti režii dialogů. Můj úkol bude dát dohromady vizi – tedy hereckou akci se všemi jevištními efekty.

  V Komorní scéně Aréna už vás tedy neuvidíme?

  Myslím, že uvidíte. Nicméně je férové říct, že pokud se celý projekt Divadla Mír z nějakého důvodu nepoloží a bude fungovat, určitě nebude možné, abych zůstal v Aréně v angažmá, jako zaměstnanec. Pokud Mír rozjedeme, bude tato divadelní sezona mou poslední v Aréně. S tím, že z mé strany bude mít Aréna vždycky „právo první noci“ a věřím, že nadále tam budu pravidelným hereckým hostem. Samozřejmě to ale není pouze má volba.

  Vaše divadlo sídlí v budově bývalého kina Mír… Jaké to nese výhody a jaké nevýhody?

  Výhodou určitě je, že prostor je dostatečně velký, má dost únikových východů, velkorysé foyer a my v podstatě musíme „jen“ obnovit sál do přibližně původní podoby. Nevýhodou je, že budova byla primárně stavěna jako kino, to znamená, že chybí klasické divadelní zázemí a zákulisí, jako herecké šatny, kostymérna atd. Nejsou zde také tahy, opona. Ale to vše se dá v průběhu času vybudovat.

  Kdy plánujete oficiální otevření?

  Pokud vše půjde dobře, na konci února 2017 by to mělo vypuknout.

  žete prozradit, jak jste financováni?

  Můžu. V tuto chvíli z vlastní kapsy. Vzali jsme si s manželkou úvěr a investovali. Také se objevil jeden soukromý investor a milovník divadla, který přislíbil finanční injekci. Brzy se rozeběhne kolečko jednání s bankami a dalšími soukromými investory. (Pokud víte o někom, kdo je bonitní a neví kudy kam, dejte vědět.) Podali jsme také žádosti o granty, fungování Divadla Mír na nich není nezbytně závislé, ale určitě by nám pomohly aspoň v „nastartování“. Zároveň budeme hledat i další možnosti příjmů, které nejsou pro divadlo příliš obvyklé – začíná mě například zajímat virtuální realita.


  Komentáře k článku: Albert Čuba: Ostravští diváci chtějí víc

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,