Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  AG Flek otevřel zlínskou Dílnu 9472

  V novém hávu přivítal po letní pauze návštěvníky divadelní a hudební klub Městského divadla Zlín Dílna 9472 (bývalé Divadélko v klubu).

  Autorem nového designu je architekt Petr Tíkal. Repro archiv

  Během dvou měsíců prošel prostor rozsáhlou rekonstrukcí, během které se proměnil nejen jeho vzhled, ale kompletně se obměnila i vzduchotechnika, modernizací prošla kuchyně a bar, rozšířily se šatny pro diváky, které jsou nyní společné také pro Studio Z. I tento prostor má novou vzduchotechniku a foyer. Proměna nastala i v tom, že do Dílny i do Studia se chodí společným vchodem, a ne přes neosobní vrátnici jako dřív. Diváky tak čeká při návštěvě obou těchto menších scén zlínského divadla komfortnější prostředí a účinkující lepší technické zázemí. Novou podobu Dílny 9472 slavnostně otevřel v pátek 9. září koncert zlínské folkové skupiny AG Flek.

  Byl bych rád, aby se klub stal přirozenou základnou pro herce a zaměstnance divadla a zároveň nabídl prostor pro veřejnost, která má zájem o kulturu v podobě divadla, hudby, alternativních projektů, besed, projekcí, autorských čtení, diskusi s herci či tvůrci po představení, přiblížil svůj záměr nový (od ledna tohoto roku) pronajímatel klubu Martin Šůstek. Název divadelního klubu byl vybrán z více než šedesáti nápadů. Když bylo 14. srpna 1946 divadlo založeno, bylo součástí národního podniku Baťa. V papírech proto bylo vedeno jako dílna č. 9472. Připomínám, že se divadlo dříve jmenovalo Divadlo pracujících. Navíc dílna je označení pro prostor, kde se něco dělá, kde lidé pracují, místo, kde živé lidé vytváří nějaké nové hodnoty, vysvětlil název ředitel Městského divadla Petr Michálek. Pro diváky by podle něj měla být Dílna především místem setkávání. S divadlem, hudbou, herečkami a herci Městského divadla Zlín nebo přáteli. Budou se zde hrát představení Městského divadla určená pro tento prostor, hostovat nejrůznější divadla malých forem,  ochotníci i zajímavé kulturní osobnosti kraje. V neposlední řadě bude místem pro komorní hudební akce.

  Dílna 9472 2011/2012

  Ve středu 14. září

  rozproudí Dílnu 9472 první divadelní program – improvizační show Komediomat herců Romana Blumaiera a Zdeňka Juliny. Oblíbení showmani zlínského divadla chystají něco podobného, co baviči Genzer a Suchánek na televizních obrazovkách v pořadu Partička na Primě. Účinkující herci neznají dopředu konkrétní zadání, a budou muset proto v průběhu večera pohotově reagovat. Komediomat se bude na scénu klubu vracet každý měsíc, Romanu Blumaierovi sehraje hereckého partnera vždy jeden z kolegů z uměleckého souboru. V říjnu bude jeho sekundantem Kateřina Liďáková, v listopadu Radovan Král.

  O týden později,

  ve čtvrtek 22. září, nabídne ředitel divadla Petr Michálek v Dílně 9472 svou novou talk show Sdílení. Jeho prvními hosty budou „lékařská esa“ Zlína: Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D. z oční kliniky Gemini, prim. MUDr. Jozef Macko z novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati a prof. MUDr. Jaroslav Rybka, DrSc. z diabetologického centra Krajské nemocnice T. Bati.

  Ve čtvrtek 29. září

  odstartuje v klubu poslední letošní nový cyklus s názvem Klukoviny. Diváci se v komorních koncertech budou seznamovat s tvorbou skladatele Zdeňka Kluky, častého spolupracovníka zlínského divadla (mj. inscenace Manon, Krysař, Calandriáda, Juan).

  Hana Šmardová, Městské divadlo Zlín (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 11. září 2011

  Komentáře k článku: AG Flek otevřel zlínskou Dílnu 9472

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,