Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí

  Africký Sládek dorovnal Landovského rekord

  České velvyslanectví v Abuji (Nigérie) ve spolupráci s místním divadelním souborem Jos Repertory Theatre uvedlo poprvé v nejlidnětější africké zemi hru Havla. V pátek 7. června tam měla premiéru Havlova jednoaktovka Audience.

  FOTO archiv

  Mark Musa (Vaněk) a Sunny Adahson (Sládek). FOTO archiv

  Hru režíroval zkušený režisér Patrick-Jude Oteh, který vystudoval divadelní režii, mezinárodní právo a diplomacii. V inscenaci vystupují mladí herci Mark Musa (Vaněk) a Sunny Adahson (Sládek). Publikum ocenilo zejména výkon Sládka, který na jevišti srdnatě „dorovnal“ Landovského rekord v počtu vypitých piv. Přestože se jedná o absurdní drama z kulturně i dobově vzdáleneného prostředí, text i komediální přístup obou herců sklidily ovace ve stoje.

  Jos Repertory Theatre je jeden z nejkvalitnějších divadelních souborů v Nigérii. Sdružuje okolo 30 herců a tanečníků. Nadšení pro divadlo a herecký talent této mladé elity je nevídaný. Hraním klasického činoherního divadla, které není v Nigérii příliš známým divadelním druhem, se neuživí, a tak hry nacvičují ve svém volném čase. Stát se hercem je nicméně v této největší západoafrické zemi snem řady mladých lidí, kteří doufají v uplatnění v místním filmovém průmyslu. Nigérie produkuje obrovské množství „rychloobrátkových“ televizních pořadů a filmů, pro které se vžil název Nollywood.

  FOTO archiv

  Publikum ocenilo zejména výkon Sládka, který na jevišti srdnatě „dorovnal“ Landovského rekord v počtu vypitých piv. FOTO archiv

  Naopak Václav Havel není v Nigérii neznámou osobností. O jeho smrti v prosincii 2011 informovaly celostátní deníky a bývalý nigerijský prezident Olesegun Obasanjo zaslal pozůstalým kondolenční dopis. V době vlády vojenské hlavy státu Sani Abacha byl Obasanjo uvěznen a Václav Havel se zasazoval o jeho propuštění. Po návratu Nigérie k demokracii v r. 1999 se Obasanjo stal prezidentem a několikrát navštívil pražskou konferenci Fórum 2000.

  FOTO archiv

  Václav Havel není v Nigérii neznámou osobností. FOTO archiv

  Poznámka k představením Havlových her v Africe: V r. 2012 byly Havlovy hry Audience a Protest z iniciativy českých velvyslanectví v Pretorii a v Harare představeny publiku v Jihoafrické republice a v Zimbabwe.

  Jos Repertory Theatre
  Nezisková divadelní společnost byla založena v listopadu 1997 v městě Josu ve střední části Nigérie. Ve svém domovském divadle každý rok pořádá divadelní festival, hostovala v Sierra Leone, Pobřeží slonoviny, JAR, Itálii, Keni, Velké Británii a USA. V minulosti inscenovala hry jak známých nigerijských autorů (Wole Soyinka a Chinua Achebe), tak i zahraničních dramatiků (Lope de Vega, Tennesse Williams, Eugène Ionesco).

  Eliška Kolářová

  Embassy of the Czech Republic
  Gnassingbe Eyadema Str. 5
  Abuja – Asokoro
  Federal Republic of Nigeria
  www.mzv.cz/abuja/en
  www.facebook.com/CzechEmbassyinAbuja

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  • Autor:
  • Publikováno: 8. června 2013

  Komentáře k článku: Africký Sládek dorovnal Landovského rekord

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,