Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  ad Praha vzkazuje divadlům: Musíte šetřit

  Reakce Divadla Na zábradlí na článek Petra Weikerta „Praha vzkazuje divadlům: Musíte šetřit“ (Hospodářské noviny, 5.5.2010)

  Divadlo Na zábradlí je instituce financovaná z veřejných zdrojů a jeho posláním je iniciovat zrod nových a neověřených inscenací a projektů. V minulých letech vznikla z našeho popudu řada nových českých a slovenských her (tříletý projekt Československé jaro) a většinu titulů na repertoáru tvoří české nebo světové premiéry. Máme programy na vzdělávání dětí a mládeže, kam patří např. komentované prohlídky a dopolední představení za zvýhodněnou cenu. Je zřejmé, že očekávat nadstandardní soběstačnost je nepochopení činnosti DNz. Navíc je DNz jako příspěvková organizace Hl. m. Prahy vyloučeno z grantových řízení Ministerstva kultury ČR, městské části Praha 1 apod. a příspěvek Hl. m. Prahy je tak v současné době jediným z veřejných zdrojů.

   Audit vycházel z informací, které příspěvkové organizace musí v pravidelných měsíčních intervalech zasílat Magistrátu Hl. m. Prahy. Že se politici neobrátili k jejich analýze na úřednický aparát Magistrátu, ale oslovili externí firmu, není zrovna návodem na úspory.

   Audit byl navíc ze strany DNz i dalších organizací několikrát připomínkován, i přesto v něm zůstaly chyby. Např. celková možná denní kapacita Divadla Na zábradlí tvoří součet míst v hlavním a komorním sálu. Ze stavebních důvodů je bohužel paralelní hraní v sálech vyloučené. Přesto je výtěžnost sedadla takto spočítána.

   Náklady na představení nejen spočítat umíme, ale dokonce je počítáme. Je to ekonomická nutnost, chceme-li udržet rozpočet vyrovnaný. Koneckonců i auditoři došli k závěru, že divadla nejsou černá díra.


  Komentáře k článku: ad Praha vzkazuje divadlům: Musíte šetřit

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,