Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Actorsmap slaví čtyři roky

  V červenci uplyne 4 a půl roku od chvíle, kdy byla spuštěna ACTORSMAP – největší profesionální online databáze českých a slovenských herců a hereček. Tehdy šlo o revoluční krok, kdy se spojilo 5 hereckých agentur: OF AGENCY, LaK Produkce, Reset Actors, More Than Stars a Myrnyx Tyrnyx, aby českým i zahraničním režisérům a produkcím usnadnily vyhledávání herců pro jejich projekty. A naopak hercům nabídly platformu, kde se mohou snadno a přehledně prezentovat. Kam se ACTORSMAP od roku 2020 posunula a jaké jsou další plány? 2. července bude probíhat panel do KVIFF.TV Parku od 15.00 do 16.00 – O castingu a herecké sebeprezentaci (hosté jsou uvedeni v pozvánce).

  V červenci uplyne 4 a půl roku od chvíle, kdy byla spuštěna ACTORSMAP – největší profesionální online databáze českých a slovenských herců a hereček. Foto: archiv projektu

  V době spuštění webové stránky bylo v databázi k nalezení 142 umělců, dnes ACTORSMAP obsahuje profily skoro 1 500 profesionálních českých herců a hereček či studentů hereckých škol – zastupovaných 21 hereckými agenturami i bez agentů.   Co se týče věkového průměru, převažují mladší ročníky. U etablovaných herců se stále pereme s předsudkem, že je trapné se sebeprezentovat.  NENÍ! Kdyby slyšeli režiséry a castingové režiséry, jak jsou šťastní, když mají herce pohromadě s JEJICH aktuálními profily a mají jistotu, že při svém výběru na nikoho nezapomněli, tak by neváhali ani chvíli. Ale lepší se to a jednou tam budou všichni, říká Kateřina Oujezdská z OF AGENCY, která stála u zrodu ACTORSMAP.

  ACTORSMAP je velice dobrý nástroj, protože máte herce a herečky pohromadě. Nevím, jak to mají ostatní režiséři, ale já se přiznám, že když se snažím zpaměti vybavit, kdo se případně na danou roli hodí nebo nehodí, tak jsem pak překvapený, na kolik lidí jsem zapomněl. A to dokonce i na známá jména. Takže pro mne je zásadní, že si mohu zakliknout základní kritéria, jako je věk a pohlaví, a hned vidím ty lidi na jedné hromadě, což je opravdu velmi výhodné, potvrzuje režisér Marek Najbrt.

  ACTORSMAP má také anglickou verzi a jak dokládá zpětná vazba od herců, kteří si právě díky této platformě zahráli v zahraničních projektech, funguje to.

  Na webu ACTORSMAP se aktuálně chystá hned několik novinek a vylepšení. Registrace bude ještě snadnější, vyhledávání rychlejší. Redakční systém bude intuitivnější, přehlednější pro uživatele i pro agenty. Snadnější bude editace fotek i hereckého profilu a také automatická obnova členství a přibyde možnost platit kartou. Nově bude na stránkách INFOSERVIS, HERECKÝ BEDEKR a mnohé další radosti.

  Naším snem je, aby v ACTORSMAP nikdo nechyběl. Snažíme se informovat a učit herce i tvůrce s databází zacházet.  Je to velmi snadné a uživatelsky vstřícné, ale kdyby si nevěděli rady, jsme jim k dispozici. Děláme panely o ACTORSMAP, workshopy o sebeprezentaci, castingu a filmovém herectví na hereckých školách DAMU, JAMU i pro režiséry na FAMU atd. Herci vycházejí z hereckých škol a nemají žádné informace o tom, jak se ve filmovém světě castingů, agentů a producentů pohybovat.  A my je rádi nasměrujeme. Jsme herecká mapa a nenecháme herce ani castingové režiséry zabloudit! Nově bude na stránkách k mapě HERECKÝ BEDEKR, který ztracené herce nasměruje a dá jim návod, jak se ve složitém hereckém filmovém průmyslu neztratit, slibuje Kateřina Oujezdská.

  Jak to funguje? Úplně jednoduše! 

  Aktuálně studenti hereckých škol zaplatí 1 000 Kč/rok, herec bez zastoupení 1 500 Kč/rok a herecký agent 1 350 Kč/rok za jednoho herce.  Benefitů, které ACTORSMAP přináší, je celá řada. Každý herec se může sám (nebo prostřednictvím svého agenta) na webové adrese www.actorsmap.cz efektivně prezentovat filmovým profesionálům, castingovým režisérům a castingovým agenturám. Profily obsahují potřebné informace: možnost kontaktovat herce či jeho agenta, fotografie, showreel, představovací video či odkazy na vlastní webové stránky, IMDB, ČSFD, Kinobox Instagram atd.

  Vše je možné snadno a klidně každý den aktualizovat prostřednictvím vlastních přihlašovacích údajů, což je další ceněný bonus. ACTORSMAP je veřejně přístupná a velmi přehledná. Vyhledávání pomocí zadaných kritérií (věk, jazykové schopnosti, speciální dovednosti atp.) je opravdu snadné. Díky anglické verzi webu je ACTORSMAP vyhledávaná i zahraničními filmovými tvůrci a produkcemi, které se jinak téměř nemají šanci více o českých a slovenských hercích a herečkách dozvědět.

  Za 12 měsíců stránky navštíví cca 460 000 uživatelů, například za minulý měsíc 32 000 návštěvníků a uživatelů…

  ///

  Podnětná debata o filmovém herectví s ACTORSMAP se konala na loňském MFF Karlovy Vary. Můžete si ji poslechnout zde.

  Mnoho užitečných informací padlo také během dalšího karlovarského setkání.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. června 2024

  Komentáře k článku: Actorsmap slaví čtyři roky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,