Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext

  A o tom to prostě je…

  Proč slovník nestačí je jakoby žertovný, provokující název pro seriozní knihu o hudební teorii, kterou sestavila Iva Oplištilová, hudební teoretička specializující se na teorii kompozice a soudobou hudbu, vedoucí Oddělení soudobé hudby na HAMU a redaktorka časopisu pro studium hudby a tance Živá hudba, a vydalo nakladatelství NAMU v Praze.

  Oním „slovníkem“ je míněn terminologický anglo-český slovník pojmů popisujících a analyzujících posttonální hudbu. Je jistě potřebný. Vzhledem k historii této hudby v evropském prostoru by byl ale patřičnější slovník s německou terminologií (jistě i proto jsou v některých případech ve slovníkových tabulkách uvedeny také německé ekvivalenty anglických termínů). Ovšem angličtina u nás teď kraluje a proniká i do češtiny – navenek ji obohacuje, ale spíš ji znešvařuje. Jako byly kdysi germanismy, jsou teď anglicismy. A o tom to prostě je…, jak zní oblíbený, dnes už český idiom vzniklý otrockým překladem anglické fráze.

  Slovník je ovšem pouze vedlejším produktem textu této knihy, jež především podává a vykládá tři hlavní teorie analýzy post-tonální hudby – schenkerovskou, teorii tónových skupin a neoriemannovskou transformační teorii. Autorka vychází především z anglických a amerických zdrojů, za každým oddílem je krátký přehled anglických termínů a jejich českých ekvivalentů.

  Publikace – nemohu se s pojmenováním „slovník“ smířit – se omezuje na výklad analytických metod, nedemonstruje jejich užití na příkladech živé hudby, což osobně pociťuju jako manko jinak zdařilé a pečlivé práce. Zřejmě i proto jde o málo čtivý a obtížně vnímatelný text. Chápu ovšem, že jde o první výklad teorií a s nimi spojených pojmů, a zřejmě tedy o snahu prostřednictvím odkazů na české a slovenské práce (Janeček, Piňos, Risinger, Tichý, Volek, M. Filip) a jejich zasazením do světového kontextu domestikovat tyto teorie v českém prostředí.

  Rozhodně nesouhlasím s tvrzením na obalu, že cílem knihy je postavit překladatelství anglických hudebně teoretických textů na pevnější základy – jak jsem už naznačil, hlavní je výklad analytických teorií post-tonální hudby. Pokud vím, česká divadelní věda nemá podobně detailní studii zahraničních a domácích analytických nástrojů, a proto ji vřele vítejme a doufejme, že u této, téma post-tonální hudby u nás uvozující práce nezůstane.

  Iva Oplištilová: Proč slovník nestačí. Anglofonní terminologie post-tonální hudby, NAMU Praha, 2022

  • Autor:
  • Publikováno: 15. května 2023

  Komentáře k článku: A o tom to prostě je…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,