Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  5 P pro Plzeň

  Zítra tomu bude rok, co Plzeň zvítězila v boji o titul Evropské hlavní město kultury 2015. Tým společnosti Plzeň 2015 připravil na tento den akce pro veřejnost pod názvem 5P pro Plzeň. Začínají Dnem otevřených dveří v novém sídle společnosti ve vodárenské věži a vrcholí od 20:15 představením nového grafického stylu, vernisáží druhého ročníku výstavy Plzeňské ikony, barokním ohňostrojem a dalšími překvapeními z dílny plzeňských umělců.

  Ve čtvrtek 8. 9. 2011

  od 10 hodin

  bude nové sídlo společnosti Plzeň 2015 na adrese Pražská 19 poprvé otevřeno pro školy a odpoledne pro širokou veřejnost. Věž, kde bude projekt sídlit, patří mezi nejvýraznější symboly města a měla by se stát místem, kam za týmem Plzeň 2015 bude veřejnost chodit se svými nápady a dotazy, kde bude probíhat veřejná diskuse o projektu s kulturními aktéry i zástupci města, Plzeňského kraje a postupně i zahraničních partnerů. Yvona Kreuzmannová, umělecká ředitelka projektu, k fungování budovy říká: Dolní podlaží budovy chceme upravit tak, aby nás mohl kdokoli navštívit, aby v něm mohli působit dle potřeb členové kreativního týmu i dobrovolníci, aby sem mohl přijít každý, kdo se chce o EHMK něco dovědět a našel, pokud možno, odpovědi na své otázky. Nové sídlo je v domě u bývalé vodárenské věže, odkud se dříve rozváděla voda do kašen na náměstí. Místo je to tedy více než symbolické – projekt bude dávat „živou vodu“ celému městu, bude motivovat, aby se lidé zapojili a vzali projekt za svůj, což je základním předpokladem úspěchu, dodává ředitel projektu Plzeň 2015 Milan Svoboda.

  Ve 20:15

  předá 1. náměstkyně primátora města Plzně Eva Herinková společnosti Plzeň 2015 symbolický klíč od nového sídla a veřejnosti bude představena nová grafická tvář projektu Plzeň 2015, jejímiž autory jsou grafičtí designéři ze studia 2011 Designers (Petr Bosák, Robert Jansa a Adam Macháček). Vítězové veřejné soutěže na jednotný vizuální styl projektu Plzeň 2015 mají bohatou českou i mezinárodní zkušenost, mimo jiné navrhovali vizuální styl Domu umění města Brna, Galerie Středočeského Kraje – GASK, 24. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2010, orientační systém městské čtvrti Flon ve švýcarském Lausanne. Designovali řadu knih a katalogů například pro Kateřinu Šedou, Jířího Georg Dokoupila, Josefa Ladu, Jiřího Skálu, Vladimíra Skrepla, Karla Císaře a Miroslava Tichého.

  Kolem 20:30

  zahájí Martin Baxa, primátor města Plzně, vernisáž výstavy Plzeňské ikony v Mlýnské strouze a setká se tak s lidmi, kteří toto ocenění v letošním roce získali. Veřejnost nominovala desítky osobností z řad doktorů, umělců, sportovců, vědců, neziskovek a dalších oblastí, z nichž vybrala porota složená z loňských ženských ikon 10 mužů. Letošními patrony projektu jsou divadelník, textař a básník Jiří Suchý, herec Jiří Langmajer a zpěváci Dan Bárta a Karel Gott. Autorem fotografií je již podruhé fotograf Herbert Slavík. Ambicí projektu Plzeňské ikony je každý rok vybrat 10 ikon, které budou společně v roce 2015 prezentovány v Bruselu jako tváře Plzně. Cílem je upozornit Plzeňany na to, jak zajímaví a inspirativní lidé kolem nich žijí.

  Celým večerem

  provedou veřejnost plzeňští umělci. Akce vyvrcholí barokním ohňostrojem. Jiří Pokorný se členy Baletu divadla J. K. Tyla v Plzni a Petra Parvoničová se svými tanečníky a hudebníky dotvoří atmosféru večera, který vzdává poctu Plzni – Evropskému hlavnímu městu kultury 2015.

  Další akce a setkání

  Tato akce není zdaleka jediná, které tým Plzeň 2015 pro veřejnost pořádá. Rozběhly se pravidelné rozhlasové debaty každý poslední čtvrtek v měsíci v budově ČRo, chystá se vůbec poprvé satelitní Fórum 2000 v Plzni (12. 10. 2011) a Fórum pro kreativní Plzeň (31. 10. 2011). Na podzim bude dokončen nový vizuální styl a následně nové interaktivní webové stránky, prostor Věže umožní pravidelné neformální diskuse a setkávání s týmem Plzeň 2015. Ten se v současné době soustředí na dokončení strategie projektu Plzeň 2015, která bude představena v září zastupitelstvu a v říjnu veřejnosti na Fóru pro kreativní Plzeň. Chceme mít dokončeny prováděcí strategie tak, abychom mohli konkrétním lidem nabídnout konkrétní formy účasti na projektu EHMK. To není projekt našeho týmu, titul EHMK získalo město a každý jeho občan by v něm měl najít své místo, ať už jen pocitem hrdosti a podpory nebo přímým zapojením. Naší snahou je zachovat si ideál proměny města „zevnitř“, díky investicím do lidského potenciálu a zvýšit výrazně jeho atraktivitu a konkurenceschopnost v rámci Evropy, říká Milan Svoboda.

  A Yvona Kreuzmannová dodává: Plzeň má před sebou obrovskou příležitost. Hraje ligů mistrů ve fotbale a stejně tak se po nelehké bitvě dostala do evropské ligy v kultuře. Nyní záleží na všech, jestli a jak obstojí.

  O projektu a společnosti Plzeň 2015

  Titul EHMK získala Plzeň 8. září 2010. Oficiálně jej schválila Plzni v Bruselu Rada ministrů kultury 19. května 2011 a podíl státu na financování projektu prostřednictvím Ministerstva kultury odsouhlasila vláda ČR 10. srpna 2011. Společnost Plzeň 2015, o.p.s., která vznikla na začátku roku 2011 za účelem koordinace a přípravy projektu EHMK, se již stihla zapojit do několika mezinárodních projektů, čerpajících z fondů EU, prezentovat při různých příležitostech Plzeň 2015 doma i v zahraničí a rozvinout práci kreativního a výkonného týmu tak, aby se postupně vytvářela strategie na příštích 5 let. Kromě toho Plzeň 2015 realizuje každoroční profilové akce: Den Evropy, Den Meliny Mercouri, 5 P pro Plzeň a návazně Fórum pro kreativní Plzeň.

  Denisa Haubertová (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 7. září 2011

  Komentáře k článku: 5 P pro Plzeň

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,