Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  3KinoFest zná své vítěze

  Tříčlenná porota – Marlena Gabryszewska, Adam Sikora a Vladimír Just – vybírala letos z 18 filmů z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky. Řada z nich zažila v Praze mezinárodní premiéru. Hlavní cenu za nejlepší celovečerní hraný film – Best film award – získal snímek 107 matek režiséra Petera Kerekese. Koprodukční drama, ve kterém mladá vězeňkyně Lesja hledá domov pro svého „za mřížemi“ narozeného potomka.

  107 matek. Foto: archiv festivalu

  Cenu za nejlepší celovečerní hraný debut – Golden debut – si letos odnáší polský režisér Bartosz Blaschke za film Sonáta. Příběh vychází ze skutečné události a ukazuje, jak významně může správná a nesprávná lékařská diagnóza ovlivnit osud člověka. Zvláštní cenu poroty získal snímek Apokawixa režiséra Xawery Żuławského. Ekologicko-apokalyptický příběh o tom, jak se po kontaktu se znečištěným Baltem lidé proměňují v eko-zombie.

  SONATA. Foto Jaroslaw Sosinski 

  Mysteriózní Pasáž ožila

  Na začátku byla podle organizátorů myšlenka promítnout dobovou kritikou opomíjený film Pasáž Juraje Herze v pasáži domu U Nováků, kde v roce 1996 vznikal. Výsledkem byl doprovodný program festivalu, který proměnil celou pasáž v „lynchovsko-kafkovském“ duchu. Prof. Karel Míšek a prof. Lech Majewski připravili spolu se svými studenty výstavu plakátů a multimediální projekce se symbolickým jménem Absurd 22. Výstavu je možné si prohlédnout až do 18. listopadu. Avšak jedním z vrcholů byla určitě digitalizovaná premiéra filmu Pasáž, kterou v sobotu večer navštívila Herzova manželka Tereza Herz Pokorná a následně se s diváky podělila o autentické zážitky z natáčení, říká ředitel 3KinoFest Vavřinec Menšl.

  Apokawixa. Foto: archiv festivalu

  Legendární tvůrci na skok v Praze

  Jeden z nejslavnějších fotografů současnosti Ryszard Horowitz besedoval s diváky po premiéře filmu Polański, Horowitz – Hometown. Populární a kritikou oceňovaný polský herec Piotr Trojan besedoval s diváky u příležitosti promítání svého nového filmu Johnny. Tomasz Wiński rozčeřil vody kolem financování filmů při besedě s českými a polskými režiséry a producenty. Nezapomenutelný zážitek z festivalu si odnesli ti, kteří zažili jógínské cvičení na filmovou hudbu s herečkou Petrou Špindlerovou. Zcela jiný zážitek zažili diváci v Rezidenci primátora, kde byl na 24 hodin k vidění obraz královny malířské moderny Tamary Łempické, který byl téměř 100 let považován za ztracený.

  Letošní ročník festivalu středoevropského filmu již zná vítěze, ale zdaleka nekončí. Vítězné snímky se budou promítat v kinosále Ústřední knihovny v Praze v pondělí 14. a v úterý 15. listopadu. Celý následující týden nabízí festival program i v pasáži domu U Nováků a v 3KinoCentrále. Těší mě, že diváci oceňují příjemnou a domácí atmosféru festivalu! A to přesto, že se toho za devět let hodně změnilo. Začínali jsme jako nenápadná přehlídka několika polských a českých filmů. Letos promítáme filmy v mezinárodní premiéře, jako hosté přijíždějí filmové celebrity a vystavujeme přední umělce ze středoevropského regionu, doplňuje Vavřinec Menšl.

  Devátý ročník soutěžního filmového festivalu 3KinoFest se koná od 9. do 18. listopadu. Byl založen v roce 2013 a již od počátku klade důraz na propojování středoevropské kultury. Za dobu existence přivezl do ČR téměř 500 filmů, hostil více než 350 významných osobností středoevropské kinematografie a je tak řazen mezi respektované filmové festivaly ve střední Evropě.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. listopadu 2022

  Komentáře k článku: 3KinoFest zná své vítěze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,