Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: 22. ročník přehlídky Trialog

  Od 3. do 5. února se v Mahenově divadle v Brně uskuteční Trialog – tradiční nesoutěžní přehlídka toho nejlepšího z nových inscenací českých, moravských a slovenských „národních“ divadel.

  trialog

  Jako první se brněnskému publiku představí činoherní soubor Národního divadla v Praze, který přiveze Zahradní slavnost. Jednu ze světově nejhranějších her Václava Havla zrežíroval Dušan Pařízek, bývalý ředitel Divadla Komedie, který je také autorem čisté a významotvorné scénografie. Příběh o kariérním vzestupu „antihrdiny“ Hugo Pludka, vyšperkovaný bezpočtem slovních hříček, absurdních přísloví a tragikomických situací, již dávno nevypovídá pouze o šedé socialistické realitě, ale také o ničivé úřednické byrokracii vládnoucí v naší současnosti. V hlavních rolích se představí Martin Pechlát, Alois Švehlík nebo Jiří Štrébl, Eva Salzmannová, Roman Zach a další.

  Druhý den diváci uvidí nový premiérový titul Mahenovy činohry Národního divadla Brno Ostře sledované vlaky. Inscenaci uvedeme v režii odborníka na dílo Bohumila Hrabala Ivo Krobota, který také připravil vlastní jevištní adaptaci. Postavy slavného Hrabalova příběhu a neméně významného Menzelova snímku, který v roce 1962 získal Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film, znovu ožijí ve specifickém koloritu železničního nádražíčka za druhé světové války. Budeme svědky prvních pracovních i milostných zkušeností mladého Hrmy stejně jako jeho závěrečného odvážného činu, kdy se pokusí vyhodit do vzduchu německý muniční vlak.

  Kone se strileji

  Posledním festivalovým titulem bude drama Aj kone sa strieľajú Slovenského národního divadla. V režii Martina Huby vzniklo dílo plné existenciálních přesahů, ale také tanečních choreografií, ve kterých je bratislavský herecký soubor mimořádně silný. Pod pláštěm masové zábavy moderních reality show inscenace odhaluje podstatné otázky o smyslu života a o tom, jak jej přežít. V hlavních rolích uvidíte Táňu Pauhofovou, známou i u nás například z televizního seriálu Terapie nebo z filmů Román pro muže či Hořící keř, a mladého úspěšného herce Jakuba Rybárika.


  Komentáře k článku: Tip: 22. ročník přehlídky Trialog

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,