Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  …příští VVlna/next waVVe… (No. 6)

   Ostravský den na festivalu Next wave v NoD/Roxy byl popravdě řečeno spíše sledem více či méně neuspokojivých zážitků. Jak poznamenal El Presidente, jistý význam tkví ovšem i v tom, že přestaneme brát Ostravu nekriticky a uvědomíme si, že vedle uměleckých fenoménů jsou tam k vidění i propady. Nebo že mladé začínající herce, dnes v konzervatorních nepodarcích, uvidíme na napříště třeba jako pozoruhodné umělce.

   Je guerillový street art pár minut hraní piškvorek na dlažebních kostkách Dlouhé třídy? Zaslouží si samostatnou položku v programu krátká industriální hra na výfuky a plechové bicí? Reprezentuje nezávislou scénu folklorní pohádka? Je neumělé pobíhání a sprosté pokřikování dvou polonahých kluků opravdu punk? Hru Romana Sikory Smetení Antigony jsem nečetl a ani to nemám v úmyslu, na první poslech se mi zdá, že po létech sice Sikora neztratil nic ze svého patosu a ideologické zaťatosti, ale s časem získal na humoru, takže jeho recenze jsou místy i vtipné. Na rozdíl od Antigony. Překvapivě byl pod režií vcelku standardního školního (konzervatorního) nahození podepsán Martin Františák. Přednáška o Ostravě ve filmu byla také poněkud neuspokojivá, byť informace o normalizačním režijním debutu Jana Kačera Město mé naděje či ukázky z propagandistického filmu Jiřího Krejčíka, natočeného za protektorátu, potěšily.

   Večer vystoupilo legendární Bílé divadlo, asi jediná věc z celodenního programu, která jednoznačně na fest patří. Jejich Refrigerium neboli Občerstvení kombinuje interaktivní divadelní představení – kavárnu a rituál až s prvky mystéria. Zájemci (nechyběl mezi nimi El Presidente) se mohli očistit od svých hříchů, případně i vystoupat do nebes.

   Den začínal v ulicích prahy neostravsky. Performance Milana Kozelky, který lákal zájemce do Komunistické strany Vatikánu. Věc skončila tak jak má, tj. zásahem policie. Já u toho nebyl, zájemcům doporučuji mítink Islámské strany sociální rovnodennosti – natočeno letos na jaře v Olomouci: http://www.youtube.com/watch?v=FSYJ8Uf2vFQ


  Komentáře k článku: …příští VVlna/next waVVe… (No. 6)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,