Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  …příští VVlna/next waVVe… (No. 1)

   Včera, v sobotu 2. října, začal výletem do Ostravy festival Next Wave. Jest mi o něm referovat, a najdou-li si mé zápisky, v tuto chvíli již kontinuální jak povodňové zpravodajství (ehm. Příští vlna, povodňová vlna, ohraná, ale docela slibná metafora, co to nějak využít?) ještě nějaké čtenáře, budou moci proplouvat onou vodní smrští se mnou. Pár slibných kousků v programu najdeme, kromě premiér háchovských a nebo horákovských projektů si na své jistě přijdou milovníci performancí Ondřeje Lipovského, Milana Kozelky, Jana Komárka nebo Alexe Švamberka. I letos bohužel bude chybět Radomil Uhlíř. Favoritům Vladimíra Hulce FKK zřejmě nehrozí vyhoštění jako na Hronově, ale možná že Mockovi hrozí pozvání do Pařeniště. To se ještě uvidí. A co čert nechtěl, i tady se potkám(e) s Petrem Boháčem.

   Je to už šestnáctý ročník a z Next Wave je vcelku instituce. Navzdory některým pochybovačným hlasům (kamarád mi loni řekl: „a zahájení alternativního festivalu je v kostele pro dvě stě lidí v oblecích“), si stále udržel jistou míru neučesanosti, odvázanosti, odvážnosti a ducha pravého undergroundu. A to je dobré. Institucí je ostatně i Vladimír Hulec, spiritus agens, hlavní dramaturg či chceme –li, kurátor festivalu. Já mám s Vladimírem Hulcem mnohé neshody, prozatím ne osobní, leč víceméně věcné. Ale je s ním zábava a především si ho vážím. To zase neříkám o každém (obecně mám kupříkladu problém s žánrem nekrologů, protože strašně málokdy zemře někdo, koho bych si opravdu vážil). Takže to neříkám jen tak do větru. Ostatně, je to podobné, jako co druhdy řekl Ján Slota o Václavu Klausovi. „já si ho obrovsky vážím. Já si ho vážím ne pět, ne deset, ale dvacet let“.

   V Ostravě jsem nebyl, takže to je pro dnešek asi všechno.


  Komentáře k článku: …příští VVlna/next waVVe… (No. 1)

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   VVojtěchu,
   jsem rád, že jsi se zhostil deníkových relací na tento festival. Zajímají mě lidi, se kterými se neshodnu. Vede to k přemýšlení o sobě, svých činech i názorech. Baví mě, jak píšeš, překvapuje, jak uvažuješ a jaké občas vynášíš soudy a proč. Sem tam mi to ani není jasné. Proč by ale mělo být vše a všem jasné? Jsem moc zvědav, jak nahlédneš letošní ročník. A …těším/děsím… se.
   Jen opravuji některá fakta v Tvém úvodníku: festival se od svého vzniku jmenuje …příští vlna/next wave…, což má (jak ony tečky, tak dvojjazyčnost) svůj smysl. A letošní ročník není šestnáctý, nýbrž sedmnáctý. Poprvé se konal 3.-5. června 1994 v Divadle v Celetné.
   Tvůj
   VVladimír

   04.10.2010 (0.13), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vojtěch Varyš

   Vojtěch Varyš

   ach, za ten ročník se omlouvám, trestuhodné opominuít! název jsem nikde snad nekazil, jen ho občas užívám ve zkrácené verzi, kdo se s tím má pořád psát (zvlášť ty tečky a lomítko!)

   04.10.2010 (1.03), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,