Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2018

ročník 25
18. 9.–1. 10. 2018
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel René Tuček

  FOTO VERONIKA ŠIMKOVÁ

  René Tuček

  8. 1. 1936 Praha – 26. 8. 2017 Mariánské Lázně

  Významný český barytonista, operní pěvec a pedagog. Po léta patřil k oporám pražského Národního divadla, mnoho rolí vytvořil i v operních inscenacích České, respektive Československé televize. Své zkušenosti předával jako pedagog na pražské HAMU, kde vychoval řadu dnes výborných pěvců.

  Jeho otec bojoval a padl za války ve Francii, a mladý René měl proto pošramocený kádrový profil a nesměl studovat na středních školách. Po základní škole se proto vyučil v Sokolově horníkem a fáral až do osmnácti. Vždy ho ale lákalo divadlo a zpěv. Hodiny zpěvu navštěvoval soukromě u Emila Polmana a divadlu se pilně věnoval v ochotnickém spolku. V šestnácti letech vyhrál krajské i celostátní kolo soutěže lidové umělecké tvořivosti mládeže ve zpěvu. Chtěl hrát divadlo a přihlásil se k přijímacím zkouškám na Divadelní fakultu Akademie múzických umění, ale nebyl přijat.

  Člen souboru opery JD České Budějovice, konec 50. let. FOTO archiv JD ČB

  V osmnácti letech byl přijat do sboru operety plzeňského Divadla J. K. Tyla a začal navštěvovat lekce zpěvu u profesorky Marie Gärtnerové. Ve svých studiích pokračoval v Praze u profesorů Zdeňka Otavy a Jana Berlíka, později u profesorky Vlasty Linhartové na brněnské Janáčkově akademii múzických umění a ve druhé polovině šedesátých let také ve Vídni, kam z Brna dojížděl k profesoru Franzi Schuchovi-Tovinimu. Krátce působil v Českých Budějovicích, od r. 1960 v Brně, kde rychle vyzrál, takže mu byly přidělovány významné role českého i světového repertoáru. V roce 1971 se stal sólistou opery ND.

  Scarpia v Pucciniho Tosce na prknech pražského Národního divadla. FOTO JAROMÍR SVOBODA

  Všechny svoje role vytvářel s úsilím o spojení pěvecké a herecké složky. Bohatý repertoár zahrnoval jak úlohy českých oper (Radovan a Přemysl v Libuši, Vladislav v Daliborovi, Kalina v Tajemství, Tausendmark v Braniborech v Čechách), tak světových (Oněgin, Figaro v Lazebníku sevillském, doktor Malatesta v Donu Pasqualovi, Germont, Rigoletto, Scarpia, hrabě Almaviva a řada dalších). Po rozdělení operních souborů ND se stal členem Státní opery Praha. V Národním divadle zpíval v současné době Alcindora v Bohémě, Bratra Melitona v Síle osudu, Tonia v Komediantech a Alfia v Sedláku kavalírovi.

  Často vystupoval v zahraničí (Německo, Itálie, Španělsko a Rakousko), spolupracoval s rozhlasem, televizí a gramofonovými firmami, byl i vynikajícím interpretem písní.

  V roce 2012 při přebírání ceny Thálie. FOTO JAN HANDREJCH

  Za svůj život obdržel řadu významných domácích i zahraničních uměleckých ocenění. V roce 2012 získal cenu Thálie 2011 za celoživotní operní mistrovství. Loni byla u příležitosti oslav jeho osmdesátin pokřtěna vzpomínková kniha René Tuček: Sex v hlase.

  Řadu let vyučoval na AMU, kde vychoval řadu úspěšných pěvců. V roce 2001 byl jmenován profesorem.

  O jeho úmrtí informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Informace o posledním rozloučení sdělí pozůstalí později.

  /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 27. srpna 2017

  Komentáře k článku: Zemřel René Tuček

  1. DN

   Poslední rozloučení
   se uskuteční v pondělí 4. 9. od 11:00 z jeviste ND.

   31.08.2017 (15.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,