Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Zemřel Marián Varga

Na Valašském Špalíčku v roce 2015. FOTO PAVEL STRÁŽAY

Marián Varga

29. 1. 1947 Skalica, Slovensko – 9. 8. 2017

Legendární slovenský hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje.

Od šesti let navštěvoval LŠU a současně s tím bral soukromé hodiny kompozice u profesora Jána Cikkera. Později se stal žákem Bratislavské konzervatoře, kde studoval hru na klavír u Romana Bergera a skladbu u Andreje Očenáše.

Na začátku kariéry. FOTO archiv

Po třech letech opustil konzervatoř a stal se členem rockové skupiny Prúdy, která v roce 1969 nahrála jedno z nejvýznamnějších alb historie československého rocku, album Zvoňte, zvonky, jež mělo zásadní vliv na formování rockové a populární hudby u nás.

Zvoňte, zvonky (Opus, 1969). Repro archiv

Nicméně ještě před vydáním tohoto LP ze skupiny odešel a založil skupinu Collegium Musicum, instrumentálně nejvyspělejší rockový soubor v tehdejším Československu. Repertoár skupiny se skládal převážně z instrumentálních skladeb, některé z nich byly i interpretací témat vážné hudby (Bach, Haydn, Bartók, Stravinskij, Rimskij-Korsakov…).

Na obalu dble LP Konvergencie (Opus 1971). FOTO TIBOR BORSKÝ

První etapa Collegia Musica vyvrcholila roku 1981 nahráním dalšího z podstatných alb (česko)slovenské rockové hudby, dvojalba Divergencie. Před tím – v roce 1979 – ale Collegium Musicum zaniklo. Varga je od té doby (až dodnes) obnovoval jen příležitostně a zaměřil se především na sólové koncerty založené na konceptu absolutní improvizace. Současně se ale nadále věnoval i písňové tvorbě, především se svým přítelem, zpěvákem Pavlem Hammelem. S ním zkomponoval i muzikál Cyrano z predmestia (1977) a natočil pět alb (včetně Zelené pošty) – před pěti lety Varga s Hammelem v doprovodu Collegia Musica přehráli v pražském Divadle Archa celé LP Zelená pošta naživo).

Zelená pošta (Opus, 1972). Repro archiv

V roce 1980 se s Dežem Ursinym podílel na nahrávání alba Modrý vrch, o čtyři roky později vydal svoji první sólovou desku Stále tie dni. V devadesátých letech natočil LP s Vladimírem Mertou Cestou k… (1992) a napsal hudbu k desce poezie Karla Kryla Dvě Půle Lunety aneb Rebelant O Lásce (1992). V novém tisíciletí na sebe upozornil albem se smyčcovým Moyzesovým kvartetem (2006).

Pavian Records 2006. Repro archiv

Celkově vydal – sólově, s Hammelem, se skupinou Collegium Musicum či s jinými muzikanty – více než dvacet alb. Vedle toho složil mnoho hudby pro televizi, film a divadlo.

Sedmdesátá léta. FOTO archiv

Všeobecně je považován za jednoho z nejvýraznějších (česko)slovenských rockových klávesistů s nezaměnitelným stylem hry. Na začátku sedmdesátých let byl prohlášen za jednoho z nejlepších hráčů na Hammondovy varhany v Evropě. V roce 2004 o něm v nakladatelství Slovart vydal publicista Peter Uličný výpravnou monografii O cestách, ktoré nevedú do Ríma. Loni 24. listopadu byl ve Starém divadle Karola Spišáka v Nitře oceněn Cenou Pavla Strausse.

V Chrudimi 19. 12. 2013. FOTO LUBOŠ JELÍNEK

Se skupinou Collegium Musicum naposledy vystoupil letos v dubnu na koncertě, který mu připravil jeho dlouholetý přítel a někdejší slovenský ministr kultury Ladislav Snopko. Na veřejnosti se naposledy objevil 8. července na festivalu Pohoda v Trenčíně, kde mu Jozef Lupták a přátelé (Svetlík, Baran, Ruman, Máliková) připravili koncertní dvojportrét k jeho sedmdesátým narozeninám.

Na veřejnosti se naposledy objevil 8. července na festivalu Pohoda v Trenčíně (vedle něj Ladislav Snopko). FOTO PATRIK SOPOCI

O jeho úmrtí dnes odpoledne informoval slovenský Denník N. Hudebník dlouhodobě zápasil s nemocí plic, žaludku a rakovinou.

FOTO PAVEL STRÁŽAY

Česká televize jej dnes ve 21:35 na ČT Art připomene v hudebně diskusním pořadu Ladí neladí z roku 2006, kde se setkal s Mikolášem Chadimou.

/Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

 • Autor: DN
 • Publikováno: 09. srpna 2017

Komentáře k článku: Zemřel Marián Varga

 1. DN

  V bratislavskom kostole Cirkvi bratskej
  sa v nedeľu uskutočnila posledná rozlúčka s geniálnym hudobníkom Mariánom Vargom († 70), ktorého srdce navždy dotĺklo v stredu.
  Rozlúčiť sa s Mariánom Vargom a odprevadiť ho na jeho poslednú cestu prišlo množstvo známych ľudí. Nechýbali hudobníci Janko Lehotský, Martin Valihora či Laco Lučenič, speváčka Beáta Dubasová, herečka Anna Šišková, herec Vlado Černý, režisér Juraj Nvota aj Róbert Bezák.
  Pri rakve s ostatkami hudobného velikána sa uklonil a ako prvý sa mu prihovoril jeho najlepší priateľ a kazateľ Daniel Pastirčák, či publicista Peter Uličný. „Mojej generácii si dal vzpriamenú chôdzu. Si jeden z mála ľudí, ktorí sa vedia dotknúť osudu, ty si to dokázal svojou hudbou. Nelúčim sa s tebou, veď večer prídem domov a pustím si platňu od teba,“ povedal dojatý publicista. Po ňom dal Mariánovi zbohom svojimi slovami bývalý minister kultúry Ladislav Snopko. Toho ešte vystriedal skladateľ Vladimír Godár.
  Počas rozlúčky sa kostolom niesli tóny piesní Pavla Hammela a zaznela aj hudba Mojzesovho kvarteta či tóny klavíra. Kamarátovi zaspieval Pavol Hammel aj naživo pieseň Ľalia poľná. „Zaspievať Ľaliu poľnú ma poprosila Mariánova manželka. Krajšiu pesničku ako túto som mu ani nemohol zaspievať,“ priznal Hammel.
  Vargova manželka Janka, s ktorou prežil dlhé roky života, sa počas celej doby bránila slzám a v tvári sa jej zračil smútok za milovaným mužom. Až do poslednej chvíle totiž verila, že o svoju lásku, ktorú trápila obštrukčná choroba pľúc a zákerná rakovina, ešte nepríde. Smútku sa neubránil ani muzikantov synovec Jakub, ktorý sa spolu s Jankou starali o legendárneho umelca do posledných chvíľ.
  Ostatky Mariána Vargy po obrade previezli do bratislavského krematória. Miestom jeho posledného odpočinku sa stane jeho rodná Skalica.

  /Převzato z deníku Nový čas: https://www.cas.sk/clanok/582605/emotivna-rozlucka-s-vargom-70-genia-odprevadila-do-neba-cestna-straz-bezak-a-cely-zastup-osobnosti/

  15.08.2017 (2.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 3/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


6. 2.–19. 2. 2018

Číslo 3/2018 (6. 2.–19. 2. 2018)

Obsah čísla 3/2018

Slovo ...

O pitomcích

Prezidentem České republiky se na...

Sukces měsíce

Benjamin Britten: Billy Budd

Státní opera v Národním divadle,...

Dotazník

Martina Kinská

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Trilobit

Vyhynulý mořský živočich jako by...

Fejeton

Povídka z Říma:...

Třetí Řím čeká, až se probudím,...

Glosa

Postarat se o nejmladší!

Kdykoli narazím na aktivity Nadačního...

Kronika

Jednou větou

Pražské Studio Alta oslaví v roce...

Kritika

Jak slunce stvořilo svět

Naivní divadlo uzavřelo svůj volný...

Zachraň strom!

Románová prvotina Timothée de...

Když vdovy hrají tenis

Operu Dvě vdovy napsal Bedřich Smetana...

Sestry na cestě od iluzí k...

Komorní scéna Aréna opět obrátila...

Cirkusový klaun Ernani

Po téměř sto sedmdesáti letech se...

A slova stékají jako med

Činoherní klub se otevírá...

Taškařice ze škamen

Komedie Úča musí pryč! dramatika...

Masky revolučního divadla

Bez roku čtyřicet let stará hra...

Billy Budd jako Špinarův...

I am an old man who has experienced...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 3/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

Vladimír Kratina: Jsem kluk z...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Kateřina Bohadlová:...

Rozhovor s ŘEDITELKOU souboru Geisslers...

Kontext

Stopy Zorky Ságlové

Úvahy výtvarné

Od všeho něco

Po dvou pražských a jednom brněnském...

To snad ČT nemyslí...

Úvahy TELEVIZNÍ

Burza

Užší nominace Cen Thálie...

Činohra Tereza Dočkalová – Nora,...

Divadlo 1918–2018

Divadelní zákon 1948 Za počátek...

Podoby – U Růže

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zahraničí

V domě plném vlasů a...

V Semperově opeře v Drážďanech se...

Lázně jako magický prostor...

Sdílení zážitku je důležité pro...

Skutečnost může být jen...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Oldřich Veselý (13. 11. 1948 Brno –...

Výročí

Výročí 1.−15. února

Haken Petr, herec (1. 2. 1963) △...

Paměti, záznamy, deníky

O poslušné lokajské ...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Knihovnička

Došlo do redakce

Ivan Martin Jirous: Ochranný dohled...

Nad největším melodramem

Věra Šustíková je velkým znalcem...

Obrazem

Fagi a divadlo

Tylovo divadlo Kutná Hora

Do divadla zadním vchodem

Vlasta Fialová (1928–1998)

Moravské zemské muzeum v Brně...

Pan Papírek… (XII)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 3/2018Obsah,