Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Zemřel Marián Varga

Na Valašském Špalíčku v roce 2015. FOTO PAVEL STRÁŽAY

Marián Varga

29. 1. 1947 Skalica, Slovensko – 9. 8. 2017

Legendární slovenský hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje.

Od šesti let navštěvoval LŠU a současně s tím bral soukromé hodiny kompozice u profesora Jána Cikkera. Později se stal žákem Bratislavské konzervatoře, kde studoval hru na klavír u Romana Bergera a skladbu u Andreje Očenáše.

Na začátku kariéry. FOTO archiv

Po třech letech opustil konzervatoř a stal se členem rockové skupiny Prúdy, která v roce 1969 nahrála jedno z nejvýznamnějších alb historie československého rocku, album Zvoňte, zvonky, jež mělo zásadní vliv na formování rockové a populární hudby u nás.

Zvoňte, zvonky (Opus, 1969). Repro archiv

Nicméně ještě před vydáním tohoto LP ze skupiny odešel a založil skupinu Collegium Musicum, instrumentálně nejvyspělejší rockový soubor v tehdejším Československu. Repertoár skupiny se skládal převážně z instrumentálních skladeb, některé z nich byly i interpretací témat vážné hudby (Bach, Haydn, Bartók, Stravinskij, Rimskij-Korsakov…).

Na obalu dble LP Konvergencie (Opus 1971). FOTO TIBOR BORSKÝ

První etapa Collegia Musica vyvrcholila roku 1981 nahráním dalšího z podstatných alb (česko)slovenské rockové hudby, dvojalba Divergencie. Před tím – v roce 1979 – ale Collegium Musicum zaniklo. Varga je od té doby (až dodnes) obnovoval jen příležitostně a zaměřil se především na sólové koncerty založené na konceptu absolutní improvizace. Současně se ale nadále věnoval i písňové tvorbě, především se svým přítelem, zpěvákem Pavlem Hammelem. S ním zkomponoval i muzikál Cyrano z predmestia (1977) a natočil pět alb (včetně Zelené pošty) – před pěti lety Varga s Hammelem v doprovodu Collegia Musica přehráli v pražském Divadle Archa celé LP Zelená pošta naživo).

Zelená pošta (Opus, 1972). Repro archiv

V roce 1980 se s Dežem Ursinym podílel na nahrávání alba Modrý vrch, o čtyři roky později vydal svoji první sólovou desku Stále tie dni. V devadesátých letech natočil LP s Vladimírem Mertou Cestou k… (1992) a napsal hudbu k desce poezie Karla Kryla Dvě Půle Lunety aneb Rebelant O Lásce (1992). V novém tisíciletí na sebe upozornil albem se smyčcovým Moyzesovým kvartetem (2006).

Pavian Records 2006. Repro archiv

Celkově vydal – sólově, s Hammelem, se skupinou Collegium Musicum či s jinými muzikanty – více než dvacet alb. Vedle toho složil mnoho hudby pro televizi, film a divadlo.

Sedmdesátá léta. FOTO archiv

Všeobecně je považován za jednoho z nejvýraznějších (česko)slovenských rockových klávesistů s nezaměnitelným stylem hry. Na začátku sedmdesátých let byl prohlášen za jednoho z nejlepších hráčů na Hammondovy varhany v Evropě. V roce 2004 o něm v nakladatelství Slovart vydal publicista Peter Uličný výpravnou monografii O cestách, ktoré nevedú do Ríma. Loni 24. listopadu byl ve Starém divadle Karola Spišáka v Nitře oceněn Cenou Pavla Strausse.

V Chrudimi 19. 12. 2013. FOTO LUBOŠ JELÍNEK

Se skupinou Collegium Musicum naposledy vystoupil letos v dubnu na koncertě, který mu připravil jeho dlouholetý přítel a někdejší slovenský ministr kultury Ladislav Snopko. Na veřejnosti se naposledy objevil 8. července na festivalu Pohoda v Trenčíně, kde mu Jozef Lupták a přátelé (Svetlík, Baran, Ruman, Máliková) připravili koncertní dvojportrét k jeho sedmdesátým narozeninám.

Na veřejnosti se naposledy objevil 8. července na festivalu Pohoda v Trenčíně (vedle něj Ladislav Snopko). FOTO PATRIK SOPOCI

O jeho úmrtí dnes odpoledne informoval slovenský Denník N. Hudebník dlouhodobě zápasil s nemocí plic, žaludku a rakovinou.

FOTO PAVEL STRÁŽAY

Česká televize jej dnes ve 21:35 na ČT Art připomene v hudebně diskusním pořadu Ladí neladí z roku 2006, kde se setkal s Mikolášem Chadimou.

/Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

 • Autor: DN
 • Publikováno: 09. srpna 2017

Komentáře k článku: Zemřel Marián Varga

 1. DN

  V bratislavskom kostole Cirkvi bratskej
  sa v nedeľu uskutočnila posledná rozlúčka s geniálnym hudobníkom Mariánom Vargom († 70), ktorého srdce navždy dotĺklo v stredu.
  Rozlúčiť sa s Mariánom Vargom a odprevadiť ho na jeho poslednú cestu prišlo množstvo známych ľudí. Nechýbali hudobníci Janko Lehotský, Martin Valihora či Laco Lučenič, speváčka Beáta Dubasová, herečka Anna Šišková, herec Vlado Černý, režisér Juraj Nvota aj Róbert Bezák.
  Pri rakve s ostatkami hudobného velikána sa uklonil a ako prvý sa mu prihovoril jeho najlepší priateľ a kazateľ Daniel Pastirčák, či publicista Peter Uličný. „Mojej generácii si dal vzpriamenú chôdzu. Si jeden z mála ľudí, ktorí sa vedia dotknúť osudu, ty si to dokázal svojou hudbou. Nelúčim sa s tebou, veď večer prídem domov a pustím si platňu od teba,“ povedal dojatý publicista. Po ňom dal Mariánovi zbohom svojimi slovami bývalý minister kultúry Ladislav Snopko. Toho ešte vystriedal skladateľ Vladimír Godár.
  Počas rozlúčky sa kostolom niesli tóny piesní Pavla Hammela a zaznela aj hudba Mojzesovho kvarteta či tóny klavíra. Kamarátovi zaspieval Pavol Hammel aj naživo pieseň Ľalia poľná. „Zaspievať Ľaliu poľnú ma poprosila Mariánova manželka. Krajšiu pesničku ako túto som mu ani nemohol zaspievať,“ priznal Hammel.
  Vargova manželka Janka, s ktorou prežil dlhé roky života, sa počas celej doby bránila slzám a v tvári sa jej zračil smútok za milovaným mužom. Až do poslednej chvíle totiž verila, že o svoju lásku, ktorú trápila obštrukčná choroba pľúc a zákerná rakovina, ešte nepríde. Smútku sa neubránil ani muzikantov synovec Jakub, ktorý sa spolu s Jankou starali o legendárneho umelca do posledných chvíľ.
  Ostatky Mariána Vargy po obrade previezli do bratislavského krematória. Miestom jeho posledného odpočinku sa stane jeho rodná Skalica.

  /Převzato z deníku Nový čas: https://www.cas.sk/clanok/582605/emotivna-rozlucka-s-vargom-70-genia-odprevadila-do-neba-cestna-straz-bezak-a-cely-zastup-osobnosti/

  15.08.2017 (2.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 20/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


28. 11.–11. 12. 2017

Číslo 20/2017 (28. 11.–11. 12. 2017)

Obsah čísla 20/2017

Slovo ...

Senioři jsou top!

Napsat úvodník pro Divadelní noviny...

Sukces měsíce

Husa na provázku – Dobru,...

Husa na provázku – Dokumentární...

Dotazník

Bohdana Pavlíková

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Katalog uměleckých prací

Nový Katalog prací začne platit od 1....

Fejeton

Když hrají PH pro PP

Když hrají perfektní herci pro...

Názor

Operou obchází strašidlo

Strašidlo režisérismu. Píše Rudolf...

Glosa

Pamětní Rusalka v Národním

Večerní představení Dvořákovy...

Anketa

Video: Ceny Divadelních novin...

Podívejte se na celý záznam z...

Ceny DN 2016/2017: Ve znamení...

Divadelní noviny udělily včera ve...

Kronika

Jednou větou

Tým učitelů Jazykového gymnázia...

Kritika

Slepý výstřel

Divadlo LETÍ představilo v české...

Podnikatelka na dně

Před pár lety Petr Zelenka napsal hru...

Nejde o život, ale o...

Národní divadlo představilo na...

Břit bez ostří

Inscenace Tajný deník Adriana Molea ve...

Ministerstvo máklých kroků

Přední pražská skupina současného...

Tváří v tvář teroru

Terorista unese dopravní letadlo se 164...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 20/2017...

5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je...

Festivaly

Opera 2017 – hudební...

Letošní 13. ročník festivalu...

Rozhovor

Rostislav Novák ml.: Chci v...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Katharina Schmitt: Přízraky...

Rozhovor s libretistkou a režisérkou...

Kontext

Kulturní populismus Hradu

ÚVAHY VÝTVARNÉ

Sněhulák, čtverec a...

Ve filmovém přepisu románové krimi...

Moderní operní režie jako...

Hlavní sdělení této knihy je...

Burza

OPERA 2017 – ceny Libušky

Cena kritiků za nejlepší inscenaci...

Nominace na Ceny Thálie v...

Herecká asociace informuje

Podoby – Návrat

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zahraničí

Londýnské doteky

Stručný obsah příspěvku zde není...

Vilmos Vajdai: Útlak divadlu...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Karin Dor (22. 2. 1938 Wiesbaden,...

Výročí

Výročí 1.−15. prosince

Boudová Nela, herečka (1. 12. 1967)...

Paměti, záznamy, deníky

Divadlo v kostce

Myslíte si, že lze za jeden den a...

Knihovnička

Došlo do redakce

Iva Němcová: Osobnosti české...

Obrazem

Fagi a divadlo

Iva Němcová

V Galerii Českých center v Rytířské...

Pan Papírek… (VI)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 20/2017Obsah,