Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vitka versus Leoš

Od samého počátku báječné premiéry hry Kateřiny Tučkové Vitka v Huse na provázku jsem myslel na Vladimíra Morávka. V konfliktech násilně z divadla odejitého na konci loňského roku, který však prostřednictvím této inscenace stále vztahuje nad divadlem svůj šéfovský dráp. Není divu, hru od autorky objednal a inscenaci divadlo počalo ještě za jeho šéfování.

Vítězslava Kaprálová (Tereza Marečková) diriguje Českou filharmonii a hudebníci ji neberou vážně FOTO JAKUB JÍRA

Přesto mu inscenace nepatří, všemi aspekty spadá do gesce žen – autorky a režisérky Anny Petrželkové a dalších z inscenačního týmu. Je to jakási zšenštilá podoba morávkovského divadla, což je samo o sobě feministické, jakož i všechny konkrétní prostředky a hlavní tvrzení inscenace. Feminismu se však přímo týká jediná sentence, jakkoli je v inscenaci přítomný neustále, ale v sympatické přirozené podobě ženského pohledu na krátký život skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové (1915–1940). Stihla za pár let napsat řadu pozoruhodných skladeb, divím se, jak málo se hrají. Nejspíš zůstávají ve stínu hudby Bohuslava Martinů, Kaprálové dlouholetého gurua a milence. Lze v nadsázce říct, že její kompozice jsou tak trochu ženským Martinů, analogicky této inscenaci.

Vitku prostě chápu jako protipól Morávkovy inscenace hry Milana Uhdeho a Miloše Štědroně Leoš aneb Nevěrně tvá (2016). Inscenace ryze mužské, v níž Morávek brutálně vykřičel za Leoše Janáčka i za sebe mužské mínění o světě, o umění – a samozřejmě o ženách! Končilo se smrtí, zaviněnou mužskou tvrdohlavostí a ješitností. Pro Morávkova Leoše jsou ženy předmětem, s odpuštěním, samčího živočišného zájmu, předmětem sžíravé touhy, múzami, bez nichž nelze žít ani tvořit. Leoš se přímo ptá: Máš mě ráda? Ano, nebo nic! Není jiná možnost. Pro Vitku jsou muži zábavnými tvory, zdrojem příjemností života, koketerie, holt co dělat, jsou také někdy poněkud otravní a těžko pochopitelní, zvlášť jejich žárlivost. Tak, zhruba řečeno. Dá se to chápat i tak, že si důsledně ženský tvůrčí tým Vitky vyrovnal účty s důsledně mužským týmem Leoše.

Srovnání obou inscenací se nelze vyhnout už pro analogický jevištní styl a vyjadřovací prostředky výrazně spoluformované a spoluorganizované hudbou.

V inscenaci Leoše se morávkovsky šeptalo až do nesrozumitelnosti, křičelo do mikrofonů, ohlušovalo hudebními výkřiky, zpívalo a hrálo mezi diváky, vystupovalo z příběhu, hádalo se a polemizovalo. Na konci inscenace jsem měl hlavu jako střep, ale kdesi vysoko v oblacích tvorby a fantazie. Proti Morávkovým hrubým stolům zasypaným spadaným listím a zahaleným dýmem, proti jeho papundeklovým sochám a všemožným symbolickým proprietám se Vitka odehrává ve funcionalisticky přehledně uspořádaném orchestřišti, hudebníci sedí u svých nástrojů, před sebou mají stupínek pro dirigenta a klavír. Tak trochu sterilní prostředí koncertní síně, většinou světle nasvícené. Sem tam švitoří ptáčci, na rozdíl od Morávkových tajemných skřeků. Všechno s ženskou pečlivostí přehledně uspořádané.

Promyšlenou zvukovou partituru realizuje především podivně obsazené klavírní kvarteto (klavír, housle, violoncello, saxofon střídaný s dalšími dřevy) ze skladeb Vítězslavy Kaprálové, Bohuslava Martinů a Petra Hromádky. Žádné překřikování, žádné zvukové deformace, žádné kouskování motivů jako v Leošovi, ale přesně vybrané pasáže převážně libé, chytře vymyšlené hudby, do nichž jsem se co chvíli s velkou chutí jen zaposlouchal. A říkal jsem si, že inscenace měla končit koncertem z díla Kaprálové, ne Martinů Polní mší coby panychidou za mrtvou rozkošnici života. Její vlastní hudba, a dobře to dokládají fragmenty použité v inscenaci, je totiž stejně žensky jemná a rafinovaná jako Petrželkové inscenace. Také staví na drobnostech, z nichž sestává účinné hudební i jevištní dění. Ještě víc než Martin Havelka v titulní roli Leoše určuje Vitku Tereza Marečková. A je sama součástí zvukové partitury, když hráče České filharmonie, kteří ženskou s taktovkou neberou vážně, uzemní perfektním houslovým sólem. Nebo neméně suverénně hrábne do kláves. Drobnosti, ale nesmírně důležité a využité s rafinovanou přesností.

Jestliže Leoš mířil k fantazijním přesahům, otevíral prostor pro domýšlení, pro prudké souhlasné i nesouhlasné reakce, Vitka konkrétně a vtipně vypráví povýtce privátní příběh. Prostě jak šel praktický a pragmatický život – a co jiného má, a vlastně vůbec může, člověk dělat než si svou pozemskou pouť co nejlépe užít?

Zkrátka v inscenacích vnímám rozdílný mužský a ženský přístup ke světu a životu. Principy, které se doplňují, i když často konfliktně. Právě to, jak důsledně a samozřejmě svá stanoviska obě inscenace zastávají, svědčí o jejich sebejistotě a velikosti.

Divadlo Husa na provázku, Brno – Kateřina Tučková: Vitka. Režie Anna Petrželková, dramaturgie Lucie Němečková, scéna Lenka Odvárková, kostýmy Hana Knotková, hudba Vítězslava Kaprálová, Bohuslav Martinů, Petr Hromádka, pohybová spolupráce Adam Mašura. Premiéra 23. února 2018.

  • Autor: Josef Herman
  • Publikováno: 3. března 2018

Komentáře k článku: Vitka versus Leoš

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 6/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


20. 3.–2. 4. 2018

Číslo 6/2018 (20. 3.–2. 4. 2018)

Obsah čísla 6/2018

Slovo ...

Divadlo v horších časech

Podle Jiřího Přibáně, profesora...

Sukces měsíce

Maryša

Režie Janka Ryšánek Schmiedtová,...

Dotazník

Vojtěch Říha

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Provázek i CED stále bez...

Osud brněnského Centra...

Fejeton

Korepetitor

Povídk hudební

Kronika

Jednou větou

V sobotu 17. února uspořádalo...

Kritika

Běsi šumavští, hradní a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jak se Plzeň baví

Operetu, spíše hudební komedii Ralpha...

Cool čajíček

Mladoboleslavské městské divadlo se...

Digest a Atlantida

Někdy je lepší nevidět a neslyšet...

Spor dvou virtuózních...

Dramatický text Marka St. Germaina...

Život v kleci jako názorná...

Kafkova povídka Zpráva pro jistou...

Člověk bez východiska

Kafkova povídka Zpráva pro jistou...

Patos, který potřebujeme?

S životopisnými inscenacemi či filmy...

Vraždy, znásilnění,...

Psát o tuzemském nastudování opery...

Černobílá Maryša...

Téměř každý rok je na našich...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 6/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

David Radok: Léta se snažím...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Ivo Kristián Kubák / Martina...

Rozhovor o projektu CAMP Q, který bude...

Kontext

Divadlo, které mělo...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Burza

Divadlo 1918–2018

V + W od Caesara ke druhému odboji...

Podoby – Ta dotyčná

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zahraničí

Charlotte Roos: Zajímá mě...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Svět bez hranic – Lidské a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Ota Filip (9. 3. 1930 Slezská Ostrava...

Stanislav Moša se loučí s...

Jef Kratochvil, dvorní fotograf...

Výročí

Výročí 16.−31. března

Batulková Dana, herečka (16. 3. 1958)...

Paměti, záznamy, deníky

Útržky z paměti (II)...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Knihovnička

Odhalení lumírovských...

Vydávání osobní korespondence je...

Obrazem

Divadlo Hybernia Praha

Do divadla zadním vchodem

KRAČUN

Procházím divočinou na okraji města....

Pan Papírek… (XV)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 6/2018Obsah,