Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

    Učíme děti myslet a mluvit

    Přehlídku básní, písní a her pro děti, jejich rodiče, učitele, starší sourozence a vedoucí kroužků z nové knihy básníka, herce a textaře Jiřího Weinbergera a ilustrátorky Pavly Hovorkové Učíme děti myslet a mluvit aneb Ví to každá kapka přináší výstava v Paláci YMCA Na Poříčí 12, Praha 1. Výstava má dnes od 18 hodin vernisáž a potrvá do 13. července 2016. Otevřena bude denně od 8 do 21 hodin. Vstup pro veřejnost je volný.

    Repro archiv

    Repro archiv

    Jiří Weinberger je básník, herec, textař a také absolvent specializace Pravděpodobnost a matematická statistika na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Jeho smysl pro humor, nadsázku, rytmus, rým a vynalézavé slovní hříčky připomene styl Emanuela Frynty, Jana Vodňanského a dalších moderních autorů. S Janem Vodňanským také občas jako host vystupuje v kavárně Caféidoskop v kabaretu Jak nám dupou králíci. Vodňanský také novou Weinbergerovu knihu s bohatými ilustracemi Pavly Hovorkové při zahájení výstavy slavnostně pokřtí.

    Kniha Učíme děti myslet a mluvit aneb Ví to každá kapka obsahuje 101 básniček a velký počet původních doprovodných her, jejichž cílem je rozvíjet dětské myšlení, smysl pro poezii, češtinu a jazyk obecně. Mnohé básně se v této již čtrnácté Weinbergerově knize objevují poprvé. Je v ní nezanedbatelné množství básní, které ještě nikdo neviděl a které jsem ještě nikomu ani neodříkal. A jsou tam také verše, které se sice veřejně objevily, ale pouze jako součást improvizovaných vyprávění v některém z našich kabaretních pořadů, říká Jiří Weinberger.

    Jan Vodňanský s jiřím Weinbergerem. FOTO archiv

    Jan Vodňanský s jiřím Weinbergerem. FOTO archiv

    Kromě psaní, překládání veršů  – zejména amerického básníka Ogdena Nashe – a vystupování v kabaretu se autor věnuje aplikacím počítačových simulací pro organizaci a řízení projektů, výuce komunikačních a prezentačních dovedností a řízení své malé, agilní firmy TIMING Praha, která sídlí právě v Paláci YMCA.

    Stále častěji se stává, že Palác YMCA jako památkově chráněné dílo prvorepublikové architektury přitahuje zajímavé osobnosti, a nás těší, že jim můžeme poskytnout prostor – ať už jde o místo pro jejich práci nebo třeba o možnost uspořádat přímo v budově svoji výstavu, dodává Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA.

    Palác YMCA  je budova postavená v centru Prahy ve stylu moderního klasicismu. Je stále místem, kde se intenzivně sportuje a kde se také konají kulturní akce. V tomto domě na dobré adrese si různé firmy a organizace rády pronajímají kanceláře. Samotná YMCA se v tuzemsku mimořádně rozšířila ve dvacátých letech minulého století a má zde slavnou tradici. Podporoval ji mimo jiné i první Československý prezident T. G. Masaryk spolu s dcerou Alicí.

    Více na: www.palacymca.cz

    ///

    Kdo je kdo:

    Jiří Weinberger. FOTO archiv

    Jiří Weinberger. FOTO archiv

    Jiří Weinberger vstoupil do literatury jako autor veršů, určených především dětem. Po sbírce Povídá pondělí úterku však následují publikace, ve kterých se adresáty spolu s dětmi stali i dospělí: Ach ty plachty, Kroky po krách, Na konci chřipky je krásně, Antianalfabeticum, texty písní ke hře Myška z bříška. Autorovy neotřelé rýmy a rytmus básní, připomínající mj. poezii Emanuela Frynty a Jana Vodňanského, volají po zhudebnění, kterého se postupně ujali Václav Lahodný, Michal Vích, Hana Tonzarová, Pavel Jurkovič, Miloš Kysilka a Tomáš Vlk. Weinbergerovy verše jsou stavebním kamenem řady kabaretních představení, v nichž autor také hraje a zpívá; nyní např. v kabaretech Kabaret Ogden N., Obydlený meteorit, Kdybych byl žralok, Dobře vím, že jsi šedivá. Ke slovu se tímto způsobem dostávají také dialogy, úvahy a improvizované povídky. Tiskem vyšly sbírky povídek Nerovnováha a Radostný úlek. Pozoruhodné jsou Weinbergerovy překlady básní a písní amerického autora OgdenaNashe, jak pro kabaret, tak pro Pražské symfoniky i v samostatné dvojjazyčné knize Kdyby Ogden uměl česky –WhatifOgdenCouldSpeak Czech. Kulturní aktivity Jiřího Weinbergera jsou zachyceny na stránkách www.j-w.cz, jeho kariéra matematika, programátora, konzultanta a lektora komunikačních dovedností na stránkách www.timing.cz.

    Ilustrace Pavly Hoborkové s textem Jiřího Weinbergera. Repro archiv

    Ilustrace Pavly Hovorkové s textem Jiřího Weinbergera. Repro archiv

    Pavla Hovorková je kreativec – vymýšlí, kreslí a následně graficky a výtvarně zpracovává své nápady. Velkým úspěchem je spolupráce s paní Petrou Sternbergovou, spolumajitelkou barokního zámku Jemniště. Tvoří spolu veškeré zámecké tiskoviny od log až po výšivky na oděvy její myslivecké módy. Tato spolupráce je nesmírně obohacující a inspirativní i po osobní stránce. Totéž platí i o dlouholeté spolupráci s Václavem Martincem, divadelním režisérem a pedagogem. Díky divadelní tvorbě (spolupráce výtvarník– režisér) se dostala k ilustrování jeho knihy Mluvní průprava pro děti a jejich rodiče (Albatros, 2015). Další velkou radostí je vymýšlení firemních log a výprav pro divadelní představení. Od malička miluje kreslení a vymýšlení nápadů všeho druhu. Celou základní školu chodila do výtvarného kroužku. Kreslení a malování si potom užívala i během studií oděvního výtvarnictví (SPŠT Brno) a scénografie (Divadelní fakulta JAMU v Brně) až po profesní dráhu grafičky. Ukázky tvorby můžete zhlédnout na stránkách www.hovorko.cz.

    • Autor:
    • Publikováno: 10. května 2016

    Komentáře k článku: Učíme děti myslet a mluvit

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,