Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

ĽSNS chce zakázat inscenaci SND

Slovenské národné divadlo je v současnosti další v řadě slovenských divadel perzekvovaných Ľudovou stranou Naše Slovensko banskobystrického hejtmana Mariána Kotleby. Ta podala na slovenskou Generální prokuraturu podnět k prošetření a zákazu inscenace SND Natálka o žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově v roce 2009.

Podnět podali neúspěšný kandidát ĽSNS na ombudsmana Anton Čulen a obdivovatel fašistického Slovenského štátu Igor Cagáň. Žádají, aby soud předběžným opatřením představení zakázal. Generální prokuratura se k tomu zatím nevyjádřila.

Inscenace, jež je určena pro střední školy, měla premiéru 5. prosinca 2016 a je součástí rozsáhlejšího projektu SND pro boj s rasismem a xenofobií. Činohra SND jí reagovala na loňské parlamentní volby, kdy se extremisté dostali do slovenského parlamentu. Podle obou členů Ľudové strany se ale v představení divadelníci dopouštějí hanobení národa, rasy a přesvědčení, protože v jeho průběhu překryjí na zdi nakreslenou svastiku soškou Panny Marie. Vyvolalo to ve mně pohoršení, že katolické náboženství přikrývá zločin, odůvodnil svůj postup Čulen, který ale současně přiznal, že představení neviděl. Vedení divadla se za inscenaci režiséra Matúše Bachynce postavilo a nechalo si vypracovat právnický posudek, který žalobu zpochybňuje. Zprávu o této události přinesl v Česku včera ČRo – Rádio Wave /zde/. O kauze na Slovenskou obšírně referuje řada deníků, například Pravda.sk /zde/, Teraz.sk /zde/ nebo Hlavné správy.sk /zde/.

Judit Bárdos v inscenaci Natálka. FOTO DANICA PURY / SND

Včera představili herci SND inscenaci Natálka na jednom z bratislavských gymnázií. Představení chtěl navštívit i Anton Čulen v doprovodu poslankyně ĽSNS Natálii Grausové. Do třídy je však nepustili. Šéf bratislavského kraje Pavol Frešo jim vysvětlil, že představení je vyhrazeno studentům. Chtěla bych vidět, jak jsou tato témata podávaná studentům, trvala poslankyně na svém. Frešo je oba pozval na veřejné představení, které se bude konat v SND. Oba poté odešli. Po dobu představení stáli před budovou gymnázia policisté.

Vyvolalo to ve mně pohoršení, že katolické náboženství přikrývá zločin. FOTO archiv Pravda

Připomeňme, že mezi předešlými střety samotného předsedy strany ĽSNS Mariána Kotleby s umělci najdeme například odmítnutí podepsat ministerstvem kultury schválenou evropskou dotaci 20 000 euro na jedenáctý ročník festivalu Dni tanca z roku 2015. Kotleba krok odůvodnil tím, že nebude podporovat „rozvoj dekadentního umění“. Jeho rozhodnutí ohrozilo existenci profesionálního tanečního souboru s mezinárodním renomé Štúdio tanca. O něco později, v říjnu 2015, pozastavil další dotaci, zhruba 7 000 euro, tentokrát pro banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí, které připravovalo pro střední školy projekt Stop extremismu. V březnu 2016 ukončil představení Kováči ochotnického Divadelního souboru Jana Chaloupky kvůli vulgarismům a údajným urážkám Srbů a Slováků. Slovenské národné divadlo 24. října 2015 uspořádalo mimořádné představení na dofinancování Bábkového divadla na Rázcestí i Štúdia tanca.

 

Chtěla bych vidět, jak jsou tato témata podávaná studentům. FOTO archiv

///

Stanovisko SND k projektu NATÁLKA

10. 2. 2017

Reakcia SND na snahu diskreditovať projekt Natálka

V spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a o. z. Living Memory vznikol projekt Natálka ako reakcia na povolebné obdobie, keď sa do parlamentu dostali ľudia s extrémistickým myslením. Našou snahou bolo vytvoriť dielo, ktoré bude priamo v prostredí mladých ľudí na školách hovoriť o netolerancii a extrémizme a vytvoriť tým predpoklad na diskusiu študentov s odborníkmi na túto tému. Pretože pociťujeme absenciu diskusie s mladými ľuďmi, ktorí môžu byť pod vplyvom netolerantného myslenia.

Inscenácia Natálka vznikla na základe skutočnej udalosti, ktorá sa stala vo Vítkove na Morave. Štvorica neonacistov hodila do domu rodiny Sivákovej zápalné fľaše. Veľké poranenie utrpela najmä malá Natálka, ktorá mala iba dva roky a popáleniny na 80% tela. Spracovaním udalostí vznikla rekonštrukcia súdneho procesu s neonacistami aj s matkou malej Natálky. Predstavením upozorňujeme na znaky a prejavy extrémizmu i hraničné konanie. V samotnej inscenácii vidíme pobožnú a veriacu matku dieťaťa, ktorá sa modlitbou Zdravas Maria utieka pod ochranu Matky Božej, keď rodinu ohrozuje dvojica neonacistov. Túto rodinu zachránila viera a láska. Také je posolstvo inscenácie.

Naše vyhlásenie je reakciou na podnet zastaviť projekt Natálka, o ktorom informovala SITA, ktorý je vlastne len potvrdením toho, že inscenácia má v súčasnosti význam a hlboký zmysel. V žiadnom prípade nejde o útok na kresťanské myslenie. Práve naopak. Zmyslom projektu je vytvoriť priestor na uvažovanie o tolerancii a lásky k blížnemu. Ak niekto podal podnet na Generálnu prokuratúru SR, tak sa snaží toto predstavenie zdiskreditovať a zastaviť. Domnievame sa, že cieľom takéhoto konania môže byť iba to, aby sa inscenácia plná viery v Boha a dobro, nedostala tam, kam patrí. Medzi mladých ľudí.

Predpokladáme, že ďalším dôvodom je zastrašiť učiteľov jednotlivých škôl, aby projekt Natálka do škôl nepozývali.

Divadlo sa vyjadruje v metaforách. Ak vám vtrhne do bytu zlodej a zdehonestuje váš byt nápismi a hákovým krížom, tak ho zdehonestuje, či už ste kresťan, žid alebo človek iného vierovyznania. A táto inscenácia je o zničení veriacej rodiny extrémistami. Toto predstavenie sa nedá hodnotiť na základe jednej fotografie.

Za tvorcov inscenácie a vedenie činohry

Roman Polák, riaditeľ Činohry SND

///

Stanovisko právnika:

Generálna prokuratúra SR by mala takéto trestné oznámenie odmietnuť. Nie sú splnené zákonné požiadavky pre začatie trestného stíhania, nakoľko inscenácia má naopak za cieľ dramatizáciou historických udalostí poukázať na problémy spoločnosti. V žiadnom prípade nepodnecuje a ani nehanobí jednotlivca alebo skupinu obyvateľov. Zjavnou snahou oznamovateľa je však snaha spochybniť stihateľnosť iných osôb, ktoré sa takéhoto trestného činu dopúšťajú. Aj z týchto dôvodov je jasný a rýchly postup Generálnej prokuratúry nanajvýš potrebný.

JUDr. Pavel Nechala, PhD.

///

Více na i-DN:

Slovenský politik zrušil představení!

Nepřípustné

Znepokojenie

 • Autor: DN
 • Publikováno: 14. února 2017

Komentáře k článku: ĽSNS chce zakázat inscenaci SND

 1. DN

  Bratislavský samosprávny kraj,
  ktorý hru ponúka študentom stredných škôl, hovorí rozhodne – ideme ďalej. Najbližšie predstavenia sú plánované na 6. a 13. marca, v prípade záujmu však môžu inscenáciu uviesť aj v ďalších termínoch.
  Pravda.sk, 17. 2. 2017
  Více zde: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/420229-trafene-husi-gagaju-divadlo-ide-dalej/

  27.02.2017 (2.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 19/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


14. 11.–27. 11. 2017

Číslo 19/2017 (14. 11.–27. 11. 2017)

Obsah čísla 19/2017

Slovo ...

Ministerstvo mrtvé kultury

Bonviván a scénograf Daniel Dvořák...

Sukces měsíce

Prokletí v Praze

Teatr Powszechny, Varšava (Polsko) –...

Dotazník

Marwan Alsolaiman

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Co stojí Plácido Domingo

Zhruba dva roky vyjednávali nejprve...

Fejeton

Tragédi

Josífek nikdy nezvedá oči od...

Kronika

Jednou větou

Vítězi letošního ročníku ankety...

Kritika

Vládci ve spodním prádle

Hra Jamese Goldmana Lev v zimě měla...

Rozmohl se nám tu takový...

Je mi to nepříjemné – ale prostě...

Tato hra není v pohodě

Inscenace Jsme v pohodě reprezentuje v...

Pět sester, Antone...

Požehnáním pro každý soubor je...

Postaru, ale působivě

Původní operní novinka v...

Amazonky – podvratný sen...

Amazonky, které měly premiéru v...

Ženy a muži klasicky i...

Dlouho očekávaná premiéra Baletu...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 19/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Abychom neztratili úplně...

Palm Off Fest již druhým rokem...

Hubu mu zacpeme přesvatým...

V českých katolických kruzích koluje...

Vzhůru na barikády!

V Divadle pod Palmovkou se letos...

Rozhovor

Jiří Josek: Překlad je...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jitka Jílková: Letos...

Rozhovor s ředitelkou Pražského...

Kauza

Kontext

Růžové zahrady na Kavčích...

Ne, nebudu krtincům z Kavčích hor,...

Lekce flamenka

Díky Magdaleně Kožené a jejímu...

Sympozium jako prostor k...

Původní význam řeckého slova z...

Burza

Na místě předmluvy

Národní muzeum informuje

Psáno o letošních...

Herecká asociace informuje

Podoby – Kdyby odpůrci…

Stručný obsah příspěvku zde není...

Severočeské divadlo opery a...

Do divadla zadním vchodem

Zahraničí

Oliver Frljić: Skutečný...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Kultura v zajetí...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Otto Šujan (2. 6. 1930 Zvolen,...

Výročí

Výročí 15.–30. listopadu

Rozmus Andrzej, herec (16. 11. 1967) △...

Paměti, záznamy, deníky

Zábradlí ve skle

Jednou z událostí divadelní sezony...

Knihovnička

Došlo do redakce

Helena Albertová: Karel Zmrzlý...

Tradiční divadlo radikálně...

Asi málokdo si ve světové teatrologii...

Obrazem

Fagi a divadlo

Plakát je poselství

Ve středu 25. října začala ve foyer...

Pan Papírek… (V)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 19/2017Obsah,