Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

HD Jihlava má novou zkušebnu

Herci Horáckého divadla mají od Nového roku k dispozici novou Zkušebnu. Je na místě bývalé divadelní kavárny. První inscenace, kterou v jejích prostorách pro diváky připraví, bude komedie Popel a pálenka. Premiéra je naplánovaná na 27. ledna.

Architekt Pavel Kocych v nové Zkušbně. FOTO HDJ

Zkušebna je součástí rekonstrukce za asi 12 milionů korun, díky které vznikla i nová kavárna a restaurace a prodejna vstupenek. Jejich provoz bude zahájen na jaře, řekla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Doposud herci zkoušeli přímo na podiu malé a velké scény. Začali jsme víc hrát, hrajeme hodně dopoledne pro školy a v tuto chvíli už prostor pro zkoušky hodně chybí, nebo chyběl, řekla Kvíčalová. Novému prostoru zůstal název Zkušebna, i když jde o multifunkční sál.

Zkušebna bude veřejnosti sloužit při divadelních či tanečních workshopech a vzdělávacích akcích. FOTO HDJ

Veřejnosti bude sloužit při divadelních či tanečních workshopech a vzdělávacích akcích. Máme i takové plány, že tady budeme hlídat děti, aby mohli jít mladí lidé do divadla. Třeba od pěti hodin budeme dávat odpolední představení s hlídáním dětí, které bude probíhat tady ve zkušebně. A nebude to jen tak, že tady mohou běhat. Bude tady s nimi někdo, kdo se jim bude divadelně věnovat, doplnila mluvčí. Prozatím je ale zkušebna vyhrazena hercům. Kromě komedie Popel a pálenka v ní nastudují také Čechovova Racka, který bude mít premiéru 10. února.

Do 5. ledna se mohou zájemci přihlásit do výběrového řízení na provoz divadelní kavárny, která bude sídlit v těchto místech. FOTO HDJ

Rekonstrukce částí moderní budovy Horáckého divadla začala v červnu loňského roku. V přízemí vznikla nová prodejna vstupenek a divadelní kavárna a restaurace. Jejího provozovatele divadlo teprve hledá. Nabídky zájemců přijímá do 5. ledna.

V 1. patře se bývalá kavárna změnila na víceúčelovou zkušebnu. Rekonstrukce se návštěvníků divadla dotkla zejména v tom, že prodej vstupenek byl provizorně umístěn v přízemí ředitelství divadla, které s divadlem přímo sousedí.

Horácké divadlo Jihlava je jedinou profesionální scénou na Vysočině s dvacítkou herců a dalšími padesáti zaměstnanci. Ročně jej navštíví přes 60.000 diváků. Divadelní budova je z roku 1995. Stojí na místě původního divadla, které bylo v roce 1990 zbořeno. Od roku 2003 je zřizovatelem divadla Kraj Vysočina.

/Převzato z Divadlo.cz/

  • Autor: DN
  • Publikováno: 02. ledna 2018

Komentáře k článku: HD Jihlava má novou zkušebnu

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 2/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


23. 1.–5. 2. 2018

Číslo 2/2018 (23. 1.–5. 2. 2018)

Obsah čísla 2/2018

Slovo ...

Kultura buranství

Jelikož přelom roku je celkově na...

Sukces měsíce

Charles Gounod: Faust a...

Janáčkova opera Národního divadla v...

K věci

Kolik stojí Velké divadlo?

Velké divadlo, historická scéna...

Fejeton

Už jim zase hráblo aneb Jak...

Povídka divadelní

Kritika

Znepokojivý obraz minulosti i...

Když na počátku padesátých let...

Fikce, historie, nebo...

Dystopický román Kaspara Collinga...

Studený ohňostroj, či...

Na mnoha místech českých zemí byl...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 2/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

Dominika Špalková: Divadlo...

Rozhovor s uměleckou šéfkou Divadla...

Obrazem

Zákulisí Baletu ND

Balet Národního divadla nabídl při...

Fagi a divadlo

Pan Papírek… (XI)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 2/2018Obsah,