Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřela Zuzana Růžičková

  V roce 2003. FOTO TOMÁŠ KRIST

  Zuzana Růžičková

  14. 1. 1927 Plzeň – 27. 9. 2017 Praha

  Klavíristka, cembalistka a hudební pedagožka, manželka hudebního skladatele Viktora Kalabise.

  Na klavír začala hrát až v devíti letech. Když vypukla druhá světová válka, byla kvůli svému židovskému původu vyhozena z primy gymnázia. V lednu 1942 ji s rodinou deportovali do Terezína, kde se dostala do kontaktu s dalšími vězněnými hudebníky. Mimo jiné s operním pěvcem Karlem Bermanem či Gideonen Kleinem, který ji zde vyučoval hudební harmonii. Později byla deportována do Osvětimi a Bergen-Belsenu. Domů se vrátila až v srpnu 1945 s hrůznými zážitky (z rodiny přežila jen maminka), se kterými se vyrovnávala celý život.

  S rodiči, 30. léta. FOTO archiv

  Po válce v letech 1945 až 1947 studovala v Plzni hru na klavír v místní hudební škole, od roku 1947 až do roku 1951 studovala hru na klavír a cembalo na pražské AMU. V roce 1956 zvítězila na mezinárodní cembalové soutěži v Mnichově, poté studovala hru na cembalo v Paříži u švýcarské profesorky Marguerite Roesgen-Championové.

  Hostovala na řadě festivalů. Byla známá především jakožto výborná interpretka hudebního díla Johanna Sebastina Bacha. S houslistou Josefem Sukem procestovala celou Evropu, Japonsko, Thajsko, Austrálii, USA a Kanadu. Na svém kontě má více jak 35 dlouhohrajících desek. Její dlouholetá celosvětová koncertní aktivita ji přinesla přezdívku první dáma cembala. V letech 1979 – 1990 byla sólistkou České filharmonie. Čtyřikrát za své nahrávky získala prestižní pařížskou cenu Grand Prix du Disque Académie Charles Cros.

  Šedesátá léta. FOTO archiv

  Hru na klavír a cembalo vyučovala od padesátých let na AMU. Přesto až v polovině 80. let se jí podařilo prosadit cembalo jako plnoprávný hlavní studijní obor. A teprve v roce 1990 se stala profesorkou. Působila také na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, vedla mistrovské kurzy v mnoha zemích Evropy, například v Curychu, Stuttgartu či v Sofii, ale i v Tokiu.

  V prosinci 1952 se vdala za hudebního skladatele Viktora Kalabise (1923 – 2006), s nímž žila v Jindřichově Hradci.

  V roce 1989 jí byl udělen titul národní umělec. V roce 1994 jí Hamburk udělil Zemskou medaili za umění a vědy, v roce 2003 obdržela od prezidenta České republiky státní vyznamenání za zásluhy o stát a ve stejném roce jí byl udělen francouzský titul Rytíře umění a literatury. V roce 2011 převzala v Cáchách Cenu Karla IV. Letos v lednu obdržela zcela nové ocenění Classic Prague Awards a v únoru ji ministr kultury Daniel Herman jmenoval Dámou české kultury.

  Se svým mužem Viktorem Kalabisem, 70. léta. FOTO archiv

  V roce 2004 vydala (s Marií Kulijevičovou) vzpomínkovou knihu Královna cembala.

  Zemřela v nemocnici v Praze po krátké vážné nemoci. O jejím úmrtí informoval Aleš Březina z Nadačního fondu Viktora Kalabise.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 27. září 2017

  Komentáře k článku: Zemřela Zuzana Růžičková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,