Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2018

ročník 25
18. 9.–1. 10. 2018
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel František Listopad

  FOTO MICHAL KRUMPHANZL

  František Listopad

  26. 11. 1921 Praha – 1. 10. 2017 Lisabon, Portugalsko

  Spisovatel, básník, esejista, kritik, překladatel, novinář, divadelní a televizní scenárista a režisér.

  Rodným jménem Jiří Synek (v Portugalsku byl známý jako Jorge Listopad). Byl vnukem prvorepublikového nakladatele Adolfa Synka, vydavatele děl Jaroslava Haška. Publikoval od roku 1938. Jako osmnáctiletý začínající básník nebyl spokojen se svým rodným jménem a zvolil si pseudonym František Listopad.

  Po maturitě na gymnáziu v Praze pracoval v nakladatelství V. Linhart. Za války se účastnil domácího odboje ve skupině mládeže Malá Strana, od srpna 1942 do listopadu 1943 se z tohoto důvodu ukrýval v bytě Oldřicha Kryštofka (viz Průvodce protektorátní Prahou). Po válce spoluzakládal deník Mladá fronta, v němž řídil kulturní rubriku. Patřil k uskupení básníků a teoretiků sdružených kolem tohoto deníku a razících program dynamoanarchismu. V téže době studoval na FF UK estetiku a literární vědu. Publikoval v Růstu, Kritickém měsíčníku, Kytici, Generaci, Řádu aj. Byl rovněž redaktorem časopisu ministerstva zahraníčí, jímž byl roku 1947 vyslán do Francie, ve které po únoru 1948 zůstal.

  O deset let později odešel za svou ženou do Portugalska, kde publikoval pod jménem Jorge Listopad. Stal se prozaikem a autorem knih pro děti. Prosadil se tam i jako divadelní a televizní režisér, byl ředitelem Národního divadla v Lisabonu a spoluzaložil vysokou filmovou a divadelní školu.

  V rámci akce Brno poetické. FOTO archiv

  V devadesátých letech spolupracoval jako pedagog a režisér s JAMU a Divadlem Husa na provázku v Brně.

  Pod názvem Jsem český básník a portugalský spisovatel vznikl v roce 1992 Listopadův televizní portrét (režie Rudolf Tesáček). Natáčel se při jeho návštěvě Brna, kde tehdy nastudoval se studenty JAMU svou hru Jak Kryštof Kolumbus chtěl přejít na protější chodník. V roce 2001 převzal od Václava Havla medaili Za zásluhy na poli umělecké tvorby. V roce 2007 se stal nositelem nejvýznamějšího českého literárního ocenění – Ceny Jaroslava Seiferta, kterou v roce 1986 začala udílet Nadace Charty 77. Stalo se tak za sbírku Rosa definitiva, která přesvědčila „zralou a čirou poetikou a mimořádným citem pro mateřštinu, na níž dlouhá léta v exilu nejsou patrná“. V roce 2015 obdržel řád za zásluhy o Portugalsko a portugalskou kulturu Ordem do Infante D. Henrique stupně Grande-Oficial (GOIH).

  Byl starším bratrem filmové scenáristky a dramaturgyně Aleny Munkové.

  O jeho úmrtí informoval DN Michal Šanda.

  /Z více zdrojů pro i-DN připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 2. října 2017

  Komentáře k článku: Zemřel František Listopad

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,