Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Wilde bez jazyka

S Wildem je to jako s Dostojevským nebo s Goethem. V každém trochu vzdělanějším člověku vyvolává samo jméno určité, i když vlastně trochu neurčité představy. Dostojevskij – aha, tak to bude třeskutě spirituální a depresivní až hysterické. Goethe – aha, tak to bude hlubokomyslné a vznešené až nudné. Wilde – aha, tak to bude dekadentní a vtipné až cynické. Tyto představy naplňuje inscenace Obraz Doriana Graye ve Švandově divadle vrchovatě. Tvůrci i dosavadní recenzenti zdůrazňují právě ty stránky, které stvrzují a stupňují ony určitě neurčité představy dekadentnosti, „wildovskosti“. Zarámování děje do zimní zahrady, tohoto výsostného „umělého světa“ (mimochodem, román skutečně začíná v zahradě, i když v „obyčejné“). Choreografické rozvíření divokých večírků. Kostýmové podtržení prázdného přepychu i pozdějšího „vypelichání“ všech postav kromě zázračně nestárnoucího Doriana. A konečně a ze všeho nejpůsobivěji, podbarvení hudbou Vladimíra Franze, jakýmsi záměrně rozladěným a rozteklým, hovnomedově se táhnoucím, vpravdě „dekadentním“ neobarokem.

Dorian Gray v podání Ondřeje Krause není v závěru děsivým cynikem FOTO MICHAL HANČOVSKÝ

Jenže s Wildem je to věru jako s Dostojevským nebo s Goethem. Jedna věc jsou ony obecné představy, druhá věc jsou konkrétní texty, třetí věc jsou jejich interpretace. Obraz Doriana Graye nebyl napsán jako hra. Obvykle se označuje jako román, i když autor sám původně mluvil o eseji. A vskutku, do velké míry je tento text lehce filosofující meditací o těžkých tématech, přizabalenou do rámcového příběhu. O to více však volá po interpretacích, které tuto filosofující rovinu berou v potaz nebo tak či onak rozvíjejí; což neznamená, že budou „více mluvit“. A že už těch interpretací Doriana Graye bylo, napříč žánry! Od opery Lowella Liebermanna přes film Davida Rosenbauma, v němž místo malíře Basila vystupuje malířka, kterou si lord Henry málem vezme za ženu, až třeba po přehořký šanson Petra Hapky a Petra Rady, v němž Hana Hegerová v roli holky z pouti vzpomíná, jak se nechala malířem svést za slib „dorianovského“ stárnoucího portrétu sebe samé.

Režisérka Martina Kinská si za svůj interpretační klíč zvolila esej Jana Kellera Dorian Gray – pionýr společnosti zážitků. Jan Keller byl v devadesátých letech znám jako ostře kritický levicový sociolog a ekolog, v poslední době je bohužel znám i jako jeden z těch intelektuálů, kteří se přidali k „zemanovskému“ čecháčkovsky xenofobnímu vidění světa. Mnohem méně je však znám jako interpret literárních děl od Flauberta a Zoly po Kafku a Borgese (knižní soubor vyšel roku 2015 pod názvem Odsouzeni k modernitě – co hledá sociologie a našla beletrie). Wildovo dílo je Kellerem vykládáno coby předzvěst dnešního stavu obecného neukotvení a těkání mezi individuálními, v podstatě sobeckými zážitky a požitky. Tomuto stavu, tomuto „dorianovství“ povýšenému (nebo poníženému?) na životní styl celých mladých generací pak podle Kellera vychází vstříc globální kapitalismus svým neustávajícím lákáním k dalšímu a dalšímu nakupování a spotřebovávání.

Nápad „vykládat Wilda Kellerem“ je jistě zajímavý. Jde však o to, co vzniklo na jevišti. Vznikla adaptace staré látky, protkaná aktualizacemi a anachronismy. Sporné přitom nejsou ani tak aktualizace v reáliích (Dorian Gray a jeho kumpáni si dělají na večírcích sebesnímky čili „selfíčka“, kterých pak používají k vydírání), jako aktualizace v jazyce. Jazyk klasika sklonku devatenáctého století se mísí s jazykem dnešního komerčního hédonismu, laciné dekadence v permanentní slevě. Je to tedy logicky jazyk laciný, jazyk plochý a primitivní. Toto míšení dvou řečí snad mělo působit jako další prvek kontrastu a neodekadentní provokace. Jenže působí úplně opačně. Když Wildovy postavy příliš dlouho vykřikují cosi o hledání zážitků, přestávají být wildovskými, tedy znepokojivými, mnohoznačnými, trochu z jiného světa přicházejícími. Stávají se čím dál víc jen ilustracemi oné teze o krizi konzumní společnosti. A tato teze jistě není neaktuální. Jen je zoufale banální. A banalita, souzeno s Wildem, je přece ten nejhorší hřích.

Nápad tak nakonec chytil inscenaci do pasti. Chytil hlavně herce. Když se na jevišti „jen“ pohybují a jinak pobývají, jsou jejich postavy wildovské – či aspoň dekadentní podle oněch určitě neurčitých představ (jen lordu Henrymu neměli navlékat tu trapnou hermafroditní polosukni…). Když ale mluví – jsou jen schematickými, přes všechnu barevnost kostýmů bledými reprodukcemi oněch figur, jež v původním textu působí tak živoucně, neodolatelně i děsivě. Dorian (v podání Ondřeje Krause) je na počátku jakžtakž tím čistým naivou – ale na konci rozhodně není děsivým cynikem. Řvaní a hysterie mu k tomu nepomohou. Lord Henry Luboše Veselého pak už od počátku není oslnivým intelektuálním svůdcem; a jen ta sukně za to nemůže. Uvěřitelnějšími jsou malíř Basil (Tomáš Petřík) a Henryho manželka (Marie Štípková), povýšená zde z románové epizodičky na poměrně výraznou postavu. Jenže ti jsou uvěřitelní, protože jejich úlohou je hrát cosi jako upřímný cit; tedy to, co vlastně wildovské a dekadentní není.

Na premiéře seděl vedle mě jeden starý divadelník. Jak představení pokračovalo, frflal víc a víc nahlas. Jednou na Doriana docela slyšitelně vykřikl: Proč tak řveš? Ke konci se mě pak – už zase tiše – ptal: A proč všichni zestárli a on ne? Z této otázky vyplynuly dvě věci. Za prvé, že děj původního Obrazu Doriana Graye není zase tak znám, jak si možná myslíme; a že ten, kdo předlohu nezná, se mohl v adaptaci snadno ztratit a pod návalem divých tanců a protikonzumních výkřiků vůbec nepochopit pointu. Třeba však tato adaptace o to víc povede diváky k tomu, aby si původní Wildův román otevřeli. Nádavkem si mohou pustit onen šanson, v němž Hana Hegerová pěje: Snad se malíř málo snažil, / obraz se mu nepodařil, nemění svou tvář. / Já však každou novou poutí, / stárnu víc a to mě rmoutí, / že byl malíř lhář.

Švandovo divadlo na Smíchově, Praha – Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye. Překlad Kateřina Hilská, scénář a režie Martina Kinská, dramaturgie Martin Sládeček, pohybová spolupráce Miřenka Čechová, scéna Lucie Labajová, kostýmy Jozef Hugo Čačko, hudba Vladimír Franz. Premiéra 10. února 2018.

  • Autor: Martin C. Putna
  • Publikováno: 3. března 2018

Komentáře k článku: Wilde bez jazyka

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 6/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


20. 3.–2. 4. 2018

Číslo 6/2018 (20. 3.–2. 4. 2018)

Obsah čísla 6/2018

Slovo ...

Divadlo v horších časech

Podle Jiřího Přibáně, profesora...

Sukces měsíce

Maryša

Režie Janka Ryšánek Schmiedtová,...

Dotazník

Vojtěch Říha

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Provázek i CED stále bez...

Osud brněnského Centra...

Fejeton

Korepetitor

Povídk hudební

Kronika

Jednou větou

V sobotu 17. února uspořádalo...

Kritika

Běsi šumavští, hradní a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jak se Plzeň baví

Operetu, spíše hudební komedii Ralpha...

Cool čajíček

Mladoboleslavské městské divadlo se...

Digest a Atlantida

Někdy je lepší nevidět a neslyšet...

Spor dvou virtuózních...

Dramatický text Marka St. Germaina...

Život v kleci jako názorná...

Kafkova povídka Zpráva pro jistou...

Člověk bez východiska

Kafkova povídka Zpráva pro jistou...

Patos, který potřebujeme?

S životopisnými inscenacemi či filmy...

Vraždy, znásilnění,...

Psát o tuzemském nastudování opery...

Černobílá Maryša...

Téměř každý rok je na našich...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 6/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

David Radok: Léta se snažím...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Ivo Kristián Kubák / Martina...

Rozhovor o projektu CAMP Q, který bude...

Kontext

Divadlo, které mělo...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Burza

Divadlo 1918–2018

V + W od Caesara ke druhému odboji...

Podoby – Ta dotyčná

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zahraničí

Charlotte Roos: Zajímá mě...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Svět bez hranic – Lidské a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Ota Filip (9. 3. 1930 Slezská Ostrava...

Stanislav Moša se loučí s...

Jef Kratochvil, dvorní fotograf...

Výročí

Výročí 16.−31. března

Batulková Dana, herečka (16. 3. 1958)...

Paměti, záznamy, deníky

Útržky z paměti (II)...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Knihovnička

Odhalení lumírovských...

Vydávání osobní korespondence je...

Obrazem

Divadlo Hybernia Praha

Do divadla zadním vchodem

KRAČUN

Procházím divočinou na okraji města....

Pan Papírek… (XV)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 6/2018Obsah,