Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zpoždění rekonstrukce Jiráskova divadla

  Největší kulturní událostí roku 2023 v Libereckém kraji zřejmě bude otevření opraveného Jiráskova divadla v České Lípě. První diváky by mělo přivítat v březnu. V první polovině roku by mělo začít sloužit nové Komunitní centrum v Liberci, které vzniklo přestavbou městského Liebiegova paláce. S ročním zpožděním by měla příští rok skončit nákladná rekonstrukce hospodářského dvora u zámku v Zákupech.

  Foto: archiv redakce

  I rekonstrukce českolipského divadla trvá déle, než se předpokládalo. Stavba za bezmála 190 milionů korun se protáhla o půl roku. Ono těch okolností, které stavbu zkomplikovaly, byla celá řada. Zrovna když jsme měli dělat střechu, přišlo tornádo, a ve chvíli, kdy dodávka měla přijít, tak všechny komponenty šly na Moravu. Navíc je to rekonstrukce, takže komplikací bylo víc. Myslím, že u takhle rozsáhlé stavby to prodloužení není tak zásadní, řekla médiím starostka Jitka Volfová (ANO).

  Jiráskovo divadlo vzniklo ve 30. letech minulého století přestavbou městské tělocvičny z roku 1907. Budova ale měla špatnou vzduchotechniku i statiku. O rekonstrukci se ve městě mluvilo téměř 30 let. Radnice původně zvažovala výstavbu nového divadla, na projekt se však nepodařilo získat dotace. Uvažovalo se také o přesunu divadla do kulturního domu Crystal. Nakonec se město vrátilo k myšlence divadelní budovu zrekonstruovat. Práce začaly v listopadu 2020, zkomplikoval je také koronavirus.

  Letos na podzim skončila po dvou letech rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci, projekt za více než čtvrt miliardy korun byl největší investiční akcí krajského města za poslední roky. Rozlehlý památkově chráněný objekt postavený před 150 lety byl prázdný od roku 2014, kdy se z něj odstěhovala krajská Oblastní galerie. Nově bude sloužit k setkávání lidí z různých sociálních skupin a všech generací. Pokud nenastanou komplikace při dovybavení nábytkem a dalším zařízením, začne budova jako komunitní centrum postupně sloužit od jara příštího roku.

  K velkým investičním akcím patří také rekonstrukce nejcennější části zchátralého hospodářského dvora u zámku v Zákupech na Českolipsku. Projekt za více než 200 milionů korun nabral zpoždění, když se ukázalo, že je budova v horším stavu, než se čekalo. Ohrožený je i termín dokončení v létě příštího roku, řekl médiím kastelán Vladimír Tregl. Národní památkový ústav získal na stavbu evropskou dotaci, vyúčtovat ji musí do konce příštího roku, jinak o peníze přijde. Dvůr ze druhé poloviny 17. století patří k nejohroženějším památkám v Libereckém kraji.

  Stejně jako letos čeká kulturní veřejnost řada akcí, k největším bude patřit 22. ročník Mezinárodního festivalu animovaného filmu Anifilm, který se v Liberci uskuteční začátkem května. Po koronavirové přestávce budou v květnu ve Frýdlantu Valdštejnské slavnosti, které tradičně lákají tisíce lidí. Akce spojená s historickými bitvami a jarmarkem se koná každý lichý rok, loni ji ale kvůli koronavirovým opatřením zrušili. Tisíce lidí tradičně v červenci míří i na festival Benátská! v Liberci. Na příští rok organizátoři slibují například No Name, Mirai, Richarda Müllera nebo Lenku Filipovou. Podzim pak bude tradičně patřit Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Lípa Musica. Hvězdou zahájení bude v září jeden z nejúspěšnějších českých klavíristů Lukáš Vondráček.

  • Autor:
  • Publikováno: 30. prosince 2022

  Komentáře k článku: Zpoždění rekonstrukce Jiráskova divadla

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,