Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Stanley Donen

  Stanley Donen. Foto Walter McBride

  Stanley Donen

  13. 4. 1924 Columbia (Jižní Karolína, USA) – 21. 2. 2019 New York (USA)

  Tanečník a režisér slavných hollywoodských muzikálů, jako například Zpívání v dešti (1952), držitel Oscara za celoživotní dílo.

  Narodil se do židovské rodiny v jihokarolínské Columbii. Studoval Jihokarolínskou univerzitu, ale již v šestnácti letech se přestěhoval do New Yorku. Tanci se prý začal věnovat poté, když viděl Ginger Rogersovou a Freda Astaira tančit ve filmu Letíme do Ria (1933). Začal tedy navštěvovat taneční hodiny a v šestnácti již účinkoval ve svém prvním muzikálu: Příteli Joey Rodgerse-Harta po boku Gena Kellyho, s nímž poté natočil řadu filmů.

  Filmovou kariéru začal u studia Metro Goldwyn Mayer, když se jako choreograf a tanečník podílel na vzniku filmu Best Food Forward (1943) s Lucille Ballovou. Poté režíroval část filmu Modelka (1944) s Genem Kellym, na nějž již navázal první režií celého filmu, na níž ovšem spolupracoval právě s Kellym, který si ve filmu s Frankem Sinatrou a Julesem Munshinem také zahrál. Šlo o slavnou adaptaci Comdenova-Greenova “námořnického“ muzikálu Ve městě (1949) s písněmi Leonarda Bernsteina a o první muzikál natáčený v exteriérech, konkrétně v New Yorku.

  S Kellym natočil také svůj nejslavnější filmový muzikál Zpívání v dešti (1952). Dále vedl natáčení filmových klasik jako Královské svatby (1951) se známou scénou, v níž Fred Astaire tančí po stěnách a stropě pokoje, dále Sedmi nevěst pro sedm bratrů (1954) s Jane Powellovou a Howardem Keelem, Funny Face neboli Usměvavé tváře (1957) s Astairem a Audrey Hepburnovou, romantické komedie s Ingrid Bergmanovou a Cary Grantem Indiskrétní příběh nebo třeba sportovního muzikálu Damn Yankees! (1958).

  Donenovy úspěchy skončily spolu se zlatou érou hollywoodského muzikálu. Nadále sice režíroval, nikdy už však nenavázal na svou ranou produkci. Mezi pozdější filmy patří například hvězdně obsazený komediální thriller Šaráda (1963), komediální satira na faustovské téma Okouzlený (1967) s Raquel Welchovou a britskými komiky Peterem Cookem a Dudley Moorem, kteří byli rovněž autory scénáře a romance Dva na cestě (1967), opět s Hepburnovou, tentokrát po boku s Albertem Finneyem.

  Za zmínku stojí také muzikálová verze Saint-Exupéryho Malého prince (1974). Po rezignaci původního režiséra natočil průměrný sci-fi thriller Saturn 3 (1980), jenž svedl dohromady herce Kirka Douglasa a Harveyho Keitela. Jeho posledním filmem pro kina byla romantická komedie Za to může Rio (1984) s Michaelem Cainem a mladou Demi Moore. Později se podílel například na seriálu Měsíční svit (1985) či na videoklipu Lionela Richieho Dancing on the Ceiling.

  Celkem Donen natočil přes dvacet filmů. Byl členem poroty na filmovém festivalu v Cannes v roce 1969 a 1984, celkem pětkrát byl nominován na Cenu Sdružení amerických režisérů (Directors Guild of America Award). Oscara však obdržel až v roce 1998 za celoživotní dílo, „vyznačující se elegancí, vtipem a obrazovou inovací.“

  Donen se za svůj život pětkrát oženil. Jeho první žena Jeanne Coyneová si později vzala Kellyho. Druhá žena Marion Marshallová, s níž má dvě děti, Petera a Joshuu, byla přítelkyní režiséra Howarda Hawkse a později se provdala za herce Roberta Wagnera. Syna Marka má také se třetí manželkou, hraběnkou Adelle Beattyovou. Čtvrtá manželka Yvette Mimieuxová byla úspěšnou herečkou.

  „Král hollywoodských muzikálů“, jak jej nazval David Quinlan, zemřel na infarkt. O úmrtí informovala americká média rodina.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. února 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Stanley Donen

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,