Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: Taneční maraton a poetické vztahy

  Na konci května se na Jatka78 vrátí Cirk La Putyka. Coline Mazurek, Valentin Verdure, Šárka Bočková a Vojtěch Fülep předvedou 29. a 30. května v 19.30 dvě představení v jednom večeru – taneční maraton i poetickou pohybovou inscenaci o vztazích.

  IMG_9832

  V projektu Championnat se Coline Mazurek a Valentina Verdureho vydávají na soutěžní taneční maraton, ve kterém nejde o vítězství, ale o překonání hranic vlastních fyzických možností FOTO ARCHIV

  První část večera nese název Championnat. Vznikla ve spolupráci dvou francouzských umělců, Coline Mazurek a Valentina Verdureho, známých z putykářských show Dolls nebo Family, a choreografa Simona Tanguyho. Tentokrát se vydávají na soutěžní taneční maraton, ve kterém nejde o vítězství, ale o překonání hranic vlastních fyzických možností. Každých dvanáct vteřin dvacetiminutové soutěže se ozve pípnutí, které nařizuje změnu. Akrobaté předvedou celkem sto změn – nové číslo, pohyb, cokoli, důležité je předvést něco nového. Projekt se inspiruje filmem Sydneyho Pollacka Koně se také střílejí, z jehož finále Coline a Valentin vycházejí. Výsledkem je inscenace přesahující hranice klasické novocirkusové show, zkouška fyzických i psychických možností akrobatů, kteří se specializují na párovou akrobacii.

  Na Championnat naváží Šárka Bočková a Vojtěch Fülep projektem 3CM, který připravili společně se známým finským režisérem Maksimem Komarem, jehož nejnovější premiéru show Opaque Jatka78 uvedla na začátku měsíce. Pohybová inscenace se věnuje vztahu muže a ženy, tedy tématu na první pohled banálnímu. Tvůrčí trojice pojala koncept jako poetickou pohádku pro dospělé, která je založená na reálných situacích. Dvě v rozlišných sférách samostatně existující bytosti se setkávají a kontrastují na pozadí herectví, klaunérie, současného tance a závěsné akrobacie. 3CM fungují jako vzdálenost, která může dělit jednoho od druhého, nebo jako ona drobná míra, která občas stačí na to, aby se lidé od sebe vzdálili. Inscenace je o přibližování a vzdalování, touze a neopětování, potkávání a míjení, pochopení a neporozumění, unikání a přibližování a také o štěstí a zklamání.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. května 2016

  Komentáře k článku: Tip: Taneční maraton a poetické vztahy

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,