Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Šafrán znovu spolu

  Tvůrčí osobnosti ze Šafránu tvoří bez nadsázky zakládající a mimořádně úspěšnou generaci našeho moderního písničkářství. Jediný velký společný koncert se uskuteční tuto sobotu 3. prosince v Divadle Archa u příležitosti souhrnného vydání dobových nahrávek Šafránu.

  Jaroslav Hutka na dobovém autoportrétu. Repro archiv

  Na výjimečném vystoupení se tak sejdou songwriteři a zpěváci, kteří zásadně ovlivnili několik generací publika, a to i přes dlouholetý boj s cenzurou a minimální možnost vydávat oficiální nahrávky. Vystoupí klíčová trojice Šafránu, klasikové písňové poezie Jaroslav Hutka, Vladimír Merta a Vlastimil Třešňák, dále jedinečná kytaristka a živá nádoba přírodn&iac ute; energie Dagmar Voňková a zpěvák s citem pro nonsensovou poezii i spiritualitu Petr Lutka.Vystoupí i slovenská členka Šafránu, fascinující interpretka lidových (až na výjimky krvavých) balad Zuzana Homolová.

  Kdo byl v Šafránu kdo? aneb Jak dopadne setkání v Arše? Grafika Vlasty Třešňáka Rychlé šípy

  Koncert je jedinečnou příležitostí pro všechny, kdo se chtějí vrátit k momentům, v nichž se formovaly jejich životní hodnoty: atmosféře konfrontačních koncertů, ilegálních nahrávek, pašovaných alb, opisovaných samizdatů, hledání osobní svobody, písní jako živé a účinné sebereflexe. Zároveň chce představit jednotlivé tvůrce v ryze současném kulturním a společenském kontextu: i dnes jsou totiž schopni pádně, naléhavě a originálně oslovit.

  Z historie Šafránu

  Neoficiální sdružení folkových písničkářů Šafrán vzniklo v roce 1972. Díky cenné manažerské iniciativě Jiřího Pallase tak vznikla přátelská struktura, šitá na míru normalizační éře cenzury a zákazů. Klíčovými členy sdružení byli Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Vlasta Třešňák, Petr Lutka, Dáša Voňková, Zuzana Homolová, Vladimír Veit, Jan Burian a Jiří Dědeček. Sdružení pozvolna přestalo existovat okolo roku 1978; Hutka, Veit, Třešňák a Pallas byli v souvislosti s Chartou 77 donuceni emigrovat. Jiří Pallas poté založil ve Švédsku vydavatelství &Scaron ;afrán 78, ve kterém vydával alba zakázaných písničkářů.

  Vladimír Merta přefocuje pomalovanou krabici Vlastimila Třešňáka pro svou knihu o generaci Šafránu. Stejná krabice ve stejné žižkovské ulici se objevila na albu Šafrán v roce 1977, jež ještě před vydáním šlo do stoupy. Snímek PAVEL ŠTOLL

  Básníci, rebelové a udržovatelé lidové písně ze Šafránu jsou legendou pro několik generací posluchačů, kterým zajišťovali citovou a občanskou výchovu, povzbuzení k životu v pravdě, odvaze a poezii. Nepatřili jen k zásadním morálním autoritám a opozici totality: jejich gesto bylo vždycky umělecké. Bez Voňkové, Třešňáka, Merty a dalších si nelze představit vývoj moderní české folkové písně. Renesanční osobnosti Hutka, Merta a Třešňák navíc po léta plodně zasahují i do výtvarného umění, literatury, filmové režie, fotografie, publicistiky, scénické hudby nebo tvorby pro děti.

  Koncert v Divadle Archa se koná ve spolupráci s vydavatelstvím Galén, které v těchto dnech vydává hned čtyři šafránské tituly. Vychází především dvojalbový komplet Šafrán. Nahrávky 1968-1976, který tvoří všechny dochované studiové nahrávky (včetně dosud nezveřejněných), jež navzdory nepřízni doby vznikly. Dále vychází titul Jaroslava Hutky Tak jako květ (nahrávky pro Svobodnou Evropu z roku 1986) a koncertní dvojalbum Včerejší vydání dvojice Vladimír Merta a Jan Hrubý. Poslední z novinek jsou „konopné pohádky“ Vlastimila Třešňáka nazvané The vole – Hraboš hrdina.

  Koncert Šafránu se koná v rámci 1. ročníku festivalu písničkářů Babel Songs. Kompletní program festivalu viz www.archatheatre.cz.

  Festival Babel Songs vznikl v koprodukci o.s. Babel Prague a Divadla Archa za podpory Ministerstva kultury ČR. Koncert písničkářů Šafránu je uspořádán ve spolupráci s vydavatelstvím Galén.

  (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 30. listopadu 2011

  Komentáře k článku: Šafrán znovu spolu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,