Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Plzeň – EHMP 2015 hlásí obrat přes půl miliardy

  Návštěvníci Evropského hlavního města kultury 2015 vloni v Plzni utratili přes půl miliardy korun. Do města jich zavítaly více než tři miliony. Na konferenci OPEN UP!, kterou ve dnech 9. a 10. června 2016 uspořádali Plzeň 2015 a Aspen Institute Prague, zazněla konkrétní čísla z vyhodnocení přínosů projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

  Open Up-poster-big

  Celková útrata návštěvníků akcí v souvislosti s projektem Plzeň 2015 byla vyčíslena na 564,3 milionů Kč, z čehož zhruba polovinu utratili Plzeňané, asi třetinu návštěvníci z ostatních českých měst a zbytek návštěvníci ze zahraničí, uvádí Jiří Suchánek, ředitel organizace Plzeň 2015. Výdaje spojené s projektem Plzeň 2015, tedy výdaje návštěvníků, náklady na projekt jako takový a náklady na novou infrastrukturu jednoznačně podpořily ekonomiku regionu i města. Projekt přinesl také vznik nových pracovních míst a profesionalizaci místních kulturních aktérů.

  Nezávislá expertka na hodnocení ekonomických dopadů kulturních projektů Tereza Raabová, která je autorkou certifikované metodiky pro výpočet ekonomických dopadů kulturních organizací, doplňuje, jaké byly efekty výdajů návštěvníků Evropského hlavního města kultury 2015 na českou ekonomiku: Výdaje návštěvníků způsobily zvýšení produkce české ekonomiky o více než 700 milionů korun. Do veřejných rozpočtů bylo odvedeno ve formě DPH, daní z příjmů či povinného pojištění nejméně 160 milionů korun, vypočítává.

  Open Up-EHMP

  Kromě ekonomických dopadů představili organizátoři a zástupci města další hodnotitelné dopady nejrozsáhlejší kulturní akce loňského roku. Primátor města Plzně Martin Zrzavecký uvádí: O akce a projekty, které se uskutečnily, projevili přes počáteční nedůvěru lidé velký zájem. Zapojili se aktivně, čímž dali najevo, že jim na jejich městě záleží, že chtějí žít v přívětivém prostředí a že se chtějí podílet na jeho tvorbě. Město v souvislosti s projektem Plzeň 2015 navštívilo dle analýzy dat mobilních operátorů 3,4 milionu návštěvníků; celkový počet diváků na akcích pořádaných Plzní 2015 a partnery projektu za celý rok 2015 se vyšplhal na přibližně 1,2 milionu, doplňuje primátor statistiky.

  Projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury byl jak pro město, tak pro jeho aktéry velkou výzvou. Statistická čísla i evaluační zpráva potvrzují jeho úspěšnost a přínosy. Ukazuje se, že se výjimečnost minulého roku promítne i do toho letošního, což například naznačují výsledky v návštěvnosti zahraničních turistů za první čtvrtletí. Díky projektu se Plzeň otevřela nejen Evropě, ale i světu, a za to je třeba poděkovat všem subjektům a lidem, kteří se na něm podíleli. Bez společného úsilí a podpory by projekt nebylo možné uskutečnit, říká první náměstek primátora Martin Baxa.

  FOTO archiv Plzeň - EHMP 2015

  FOTO archiv Plzeň – EHMP 2015

  Jedním z cílů projektu byla také profesionalizace místních aktérů a jejich napojení na evropské sítě. Fakta hovoří jasně: plzeňská kulturní scéna je jiná a díky projektu EHMK se povedlo akcelerovat její rozvoj, doplňuje Šárka Havlíčková, specialistka na kulturní advokacii a projektový management, která jako odborná poradkyně napomáhala vzniku Programu rozvoje kultury města Plzně 2009 – 2019 a jako programová ředitelka stála u zrodu projektu Plzeň 2015. Podle jejího průzkumu mezi kulturními aktéry ocenila většina dotázaných úzkou spolupráci mezi jednotlivými kulturními aktéry v Plzni, nové zahraniční kontakty a zviditelnění plzeňské kulturní nabídky na kulturní mapě ČR a Evropy.

  Ředitel Plzně 2015 Jiří Suchánek vidí hlavní cíl konference v předání zkušeností příštím uchazečům o titul Evropské hlavní město kultury (v ČR bude projekt znovu v roce 2028, kandidaturu zvažuje například Olomouc), ale i dalším českým i zahraničním městům, která chtějí díky kultuře podpořit svůj rozvoj: Plzeň urazila obrovský kus cesty ke změně z průměrné středoevropské metropole v moderní, otevřené město, které díky svému zaměření na kreativní průmysly může hrdě konkurovat západním sousedům. Musí na sobě však dál pracovat. Reflektujeme jak úspěchy předešlého roku, tak i chyby, ze kterých se dá poučit, shrnuje své zkušenosti.

  To potvrzuje i Ulrich Fuchs, který byl programovým ředitelem Evropských hlavních měst kultury Linec 2009 a Marseille-Provence 2013: Plzeň se ukázala jako velmi dobrý příklad středně velkého středoevropského města, kterému se přes počáteční obtíže podařilo dosáhnout až překvapivých výsledků. Titul EHMK sám o sobě totiž není garancí úspěšného projektu. Záleží na tom, jak s ním město naloží a jak po daném roce dál pokračuje. Města, která zvažují kandidaturu, by měla vědět, že mohou hodně získat, pokud se toho dobrodružství zhostí profesionálně a zahrnou do konceptu i udržitelnost, vzkazuje.

  Open Up-poster-long

  Mezi hosty červnové konference byli zástupci dalších českých měst, kteří by se úspěchem Plzně rádi inspirovali, a také z několika německých měst, které kandidují na titul Evropské hlavní město kultury 2023: Norimberk, Drážďany, Magdeburg, Regensburg a další. Během úvodního večera se v DEPO2015 sešli také ministři kultury všech čtyř zemí Visegradu a slavnostně zde udělili Mezinárodní visegrádskou cenu polskému festivalu Demoludy. Cena se uděluje každoročně jako ocenění podpory a rozvoje kulturní spolupráce zemí V4.

  Kompletní evaluační zpráva a kniha Otevřeno, pojďte dál! ke stažení na: www.plzen2015.cz/informacni-materialy-ke-stazeni

  • Autor:
  • Publikováno: 2. srpna 2016

  Komentáře k článku: Plzeň – EHMP 2015 hlásí obrat přes půl miliardy

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,