Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Orchestr BERG zahajuje 20. sezónu!

  Těleso, díky němuž je česká hudební scéna bohatší o víc než sto šedesát nových děl, má za sebou neuvěřitelných devatenáct sezón a právě oficiálně vstupuje do té jubilejní dvacáté. Společně s fenomenální norskou zpěvačkou Berit Opheim představí celovečerní dílo skladatele Lasse Thoresena inspirované severskou přírodou a lidovou hudbou. Ten bude české premiéře dokonce osobně přítomen. Novinka Raduj se! Slavomíra Hořínky zazní ve světové premiéře v Anežském klášteře a také v přímém přenosu na vlnách Českého rozhlasu Vltava.

  Letošní 20. narozeninová sezóna orchestru BERG symbolicky začíná a končí v Centru současného umění DOX, které je partnerem tohoto tělesa. Obě akce představují dva významné směry, kterými se činnost tohoto českého tělesa zaměřeného na současnou hudbu ubírá. Zahajovací večer, který proběhne 9. března, v české premiéře představí celovečerní zahraniční dílo, pro ten závěrečný naopak dvacítka především českých skladatelů tvoří krátká díla, která zazní v premiéře světové. V rámci celé sezóny zazní ve světové premiéře celkem 34 nových kompozic, na konci roku 2020 se tak počet nových skladeb, které díky Orchestru BERG vznikly, přiblíží dvěma stovkám.

  Za dobu své existence si Orchestr BERG vybudoval pověst tělesa, které se s odvahou a kreativitou pouští do těch nejnáročnějších projektů v oblasti současné hudby. Tu někdy zkombinoval i s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, publikum se často ocitlo na netradičních místech. Pravidelně objednává nová díla především u českých skladatelů mladé generace, vznikla i řada celovečerních skladeb. Českému publiku představuje mimořádně pestrou paletu současné hudby ze světa – již legendární je například inscenace Černé na bílém slavného skladatele a divadelníka Heinera Goebbelse, kterou Orchestr BERG uvedl v roce 2009 ve spolupráci s režijním duem Skutr.

  Inscenace Černé na bílem, Orchestr Berg a duo SKUTR. Foto: archiv redakce.

  Orchestr BERG založil ještě jako student dirigent Peter Vrábel a za práci s ním získal mimo jiné ocenění od České hudební rady / UNESCO za mimořádný přínos české hudbě. Co vidí, když se ohlédne zpátky? Za všechny ty roky jsme díky vytrvalosti, tvrdohlavosti a někdy i díky troufalé odvaze získali ohromné zkušenosti, takže dnes můžeme bez obav sáhnout i po těch interpretačně nejnáročnějších skladbách – a to je opravdu báječné! Ředitelka orchestru Eva Kesslová k tomu dodává: Za těch dvacet let s námi rostlo i publikum. Na začátku chodili jen kamarádi a příbuzní, dnes máme okolo sebe obrovskou a báječnou partu neskutečně otevřených posluchačů.

  Celovečerní dílo s tajemným názvem LØP, LOKK OG LINJER [löp, lok o linijír] je plné norské lidové hudby, mytologie a zachycuje i soužití člověka s přírodou. Vzniklo pro norskou zpěvačku Berit Opheim, která má hluboké zázemí v lidové hudbě, ale intenzivně se věnovala i hudbě středověku, improvizaci nebo hudbě současnosti. České premiéře svého díla bude osobně přítomen i jeho autor Lasse Thoresen, jeden z nejvýznamnějších norských skladatelů současnosti. Toho Orchestr BERG do Prahy pozval společně s katedrou skladby HAMU, kde bude mít odpoledne v den koncertu veřejnou přednášku. Půl hodiny před začátkem koncertu proběhne přímo v DOX tak vernisáž komorní výstavy fotografií Karla Šustera, který Orchestr BERG fotí již pět let.

  Ve spolupráci s Českým rozhlasem se každou první středu v měsíci uskutečňují mikrokoncerty – hudební intervence k pravidelné polední zkoušce sirén. V březnu ve světové premiéře zazněla nová skladba Slavomíra Hořínky Raduj se!, a to jak v charismatickém prostředí Anežského kláštera, tak v přímém přenosu Českého rozhlasu Vltava. Na konci roku 2020 bude mít Orchestr BERG unikátní katalog dvaceti nových českých skladeb, jejichž součástí je znějící siréna.

  • Autor:
  • Publikováno: 5. března 2020

  Komentáře k článku: Orchestr BERG zahajuje 20. sezónu!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,