Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Festivaly Zahraničí

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 913)

  Je sobotní odpoledne. Múza dohlíží, abych nezakopl. Jdeme na představení SND Děti. Inscenaci přivezl festival Divadelní svět Brno. Schody Mahenova divadla dovedou být zrádné.

  Božena Slančíková-Timrava

  Božena Slančíková Timrava, slovenská novelistka a dramatička se narodila 2. října 1867 v obci Polichno do doby Rakousko-Uherské monarchie. Její otec byl evangelický kněz. Měla deset sourozenců. Vzdělávala se na měšťanské škole v Bánské Bystrici. Nikdy se nevdala. Zemřela 27. listopadu 1951 v Lučenci, chudobná jako kostelní myš. Bylo jí osmdesát čtyři let.

  Suneme se po ztemnělém koberci, na jevišti se již hraje. U stolu sedí účastníci smutečního karu a popíjejí šnaps.

  Múza mne poučuje dál: Příběh o dětech, napsaný na motivy povídek Slančíkové Timravy U kanátov a Zradná radosť uvádí v Bratislavě Študio Slovenského Národného divadla v režii Michala Vajdičky. Představení jsou v Bratislavě do konce sezony vyprodaná.

  Hlediště se plní, diváci usedají i na židličky v orchestřišti.

  Dekorace představující rohovou světnici svou stísněností navozuje pocit úzkosti. Znějí vzdechy, slovenská slova, řeči kruté, věty vtipné nebo ironické. Dění ovládá trůnící vládkyně paní Drozdíková – Emília Vášáryová. Stáváme se svědky vánoční rodinné nepohody a také bolestné svatby.

  Slovenské herečky a herci excelují.

  Když vládkyně rodů Kanátů (Kamila Magálová) a Drozdíků (Emília Vášáryová) umírají ruku v ruce na zdravotních vozíčcích, jsem dojat k zalknutí.

  Múza vstává a nadšeně aplauduje. Nádherné představení!

  Diváci volají bravo.

  Brno – Komín, 30. 5. 2024 

  Slovenské národné divadlo, Bratislava, Slovensko – Božena Slančíková-Timrava: Deti. Režie Michal Vajdička, dramaturgie Daniel Majling, scéna Pavol Andraško, kostýmy Katarína Hollá, hudba Michal Novinski. Účinkují: Kamila Magálová j. h., Emília Vášáryová, Diana Mórová, Rebeka Poláková, František Kovár, Emil Horváth, Jozef Vajda, Gregor Hološka, Daniel Fischer, Bence Hégli j. h., Lucia Babony j. h., Thália Král j. h., Amélia Tkáčová j. h. Premiéra 3. června 2023 ve Štúdiu SND. Psáno z uvedení na DSB 25. května 2024 v Mahenově divadle.

  ///

  Více o inscenaci Deti na iDN:

  Proklatá Plzeň (No. 4)


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 913)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,