Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Cena Evalda Schorma zná finalisty

  Cenu Evalda Schorma uděluje agentura DILIA každoročně studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci nebo překlad hry do češtiny dosud nepřeložené. Jejím cílem je podpora a motivace mladých autorů a překladatelů v jejich práci. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne již 12. června 2024 v Praze.

  Foto: Antoan Pepelanov

  Do finále Ceny Evalda Schorma za rok 2023 byli nominováni Kryštof Krejčí a Dana Hlaváčová (DAMU) za dramatizaci románu Jáchyma Topola SestraBarbora Rokytová (FFMU) za původní hru Nějak tě nestíhámTomáš Ráliš (DAMU) za původní hru VyhubytNatálie Bočková (JAMU) za původní hru Tolik něhyMaria Nona Mlejnská (JAMU) za překlad z angličtiny hry Alice Birch Revoltu. Řekla. A zítra zas.Markéta Bohadlová, Helena Gricová a Emma Žežulová (JAMU) za původní hru Všechno své si nosím s sebou a Vojtěch Franců (DAMU) za původní hru Alchymisti.

  Díky Ceně Evalda Schorma se nám podařilo objevit řadu dnes etablovaných a respektovaných dramatiků a překladatelů. Oceněné texty se doposud dočkaly už více než 50 divadelních a desítky rozhlasových inscenací. Uvádělo je například Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, Švandovo divadlo, Studio Ypsilon nebo Městské divadlo Zlín, říká Jan Barták, ředitel DILIA.

  Vyhlášení výherce proběhne ve středu 12. června od 20.00 před Divadlem VILA Štvanice, a to v rámci komponovaného večera scénických skic nazvaného Večeře s novou hrou. Diváci se během něj mohou dočkat vydatné ochutnávky současné dramatiky. Chybět samozřejmě nebude ani úryvek z vítězné hry. Vstupenky na akci jsou k dispozici online na GoOut.

  Cena Evalda Schorma, která je pojmenována po významném českém filmovém a divadelním režisérovi, se pojí s finanční odměnou, která slouží k podpoře činnosti nadějných autorů. Ocenění ale zejména pomáhá mladým talentovaným autorům a překladatelům dostat svá díla z akademického prostředí do širšího divadelního kontextu.

  DILIA je umělecká agentura, která se zabývá ochranou autorských práv. Zaměřuje se na oblast divadla, hudby, literatury a médií. V rámci agenturní činnosti zajišťuje uzavírání licenčních smluv na užití děl českých i zahraničních autorů. V rámci kolektivní správy pak zastupuje autory a dědice, pro které vybírá a rozděluje náhradní a licenční autorské odměny. Více informací najdete na webových stránkách.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. května 2024

  Komentáře k článku: Cena Evalda Schorma zná finalisty

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,