Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Parlament omezil zvyšování autorských poplatků

  Autorské poplatky se budou moci zvyšovat jen o inflaci, poslanci zabránili jejich skokovému nárůstu. V novele autorského zákona, kterou dnes schválili, odmítli i čtyřnásobné zvýšení autorských poplatků za půjčení knih i za kopírování. Sněmovní kulturní výbor chtěl zvýšit poplatky za každou zapůjčenou knihu z nynějších 50 haléřů na dvě koruny.

  Repro archiv

  Razantní navýšení poplatků pro letošní rok ohlásil loni v létě Ochranný svaz autorský a bouřily se proti tomu obce. Pro zákon, který tomu zamezil, hlasovalo 101 ze 148 přítomných poslanců (přehled hlasování jednotlivých poslanců najdete zde). Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

  Větší zvýšení než o inflaci projde jen v odůvodněných a „objektivních“ případech. Schválený mechanismus stanovení sazeb do budoucna považuji za zdravě vyvážený. Posiluje sice pozici uživatele, ale současně dává prostor zvýšit sazby více než o inflaci v odůvodněných případech, komentoval rozhodnutí poslanců předseda představenstva svazu OSA Roman Strejček.

  Neprošel ani další návrh, který požadoval čtyřnásobné zvýšení autorských poplatků za půjčování knih. Sněmovní kulturní výbor chtěl zvýšit poplatky z nynějších 50 haléřů na dvě koruny za každou zapůjčenou knihu. Knihovny měly podle návrhu výboru pro vědu, vzdělání a kulturu, který dnes poslanci odmítli, platit za veřejně přístupné kopírovací přístroje od 30 korun po 10 tisíc korun měsíčně, základní a střední školy stovku měsíčně za každou kopírku a vysoké školy 400 korun. Pro ostatní rozmnožovny měl podle návrhu činit poplatek 200 až 2800 korun měsíčně.

  Petr Gazdík (STAN). FOTO archiv

  Sněmovna naopak prosadila i úlevy pro hudební produkce, na nichž by byly provozovány pouze tradiční lidové skladby bez známého autora. Pořadatelé by je nemuseli správcům autorských práv vůbec ohlašovat.

  To není šťastné řešení, ale více se budeme moci vyjádřit, až se seznámíme s celým návrhem, který jde do Senátu. Vzhledem k 81 pozměňovacím návrhům, které šly často proti sobě, se v tom zatím nedá zorientovat, uvedla organizace Dilia.

  Je zamezeno skokovému zdražení o padesát procent, které kolektivní správci plánovali, třeba Ochranný svaz autorský (OSA), to považuji za velký úspěch, protože by to jinak znamenalo likvidaci venkovského kulturního a spolkového života, radoval se po hlasování o zákoně místopředseda Sněmovny a šéf hnutí STAN Petr Gazdík.

  Repro archiv

  Aby poplatky mohly růst jen o inflaci, navrhl místopředseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO a získal pro to podporu kolegů.

  Sněmovna do novely zákona také prosadila úlevy pro hudební produkce. Pokud budou pořadatelé provozovat pouze lidové písně, u nichž není autor znám, nemusejí už správcům autorských práv nic ohlašovat. Ohlašovací povinnost vůči kolektivnímu správci bude mít nově ten, s kým se obec dohodne, například konkrétní kapela. Odpadne tím další zbytečná byrokracie, dodal poslanec Vácha z klubu TOP 09 a Starostové.

  Představa, že třeba hasiči zaplatí tisíce za autorské poplatky u jakéhokoli obecního plesu, byla podle Gazdíka úplně šílená. To samé se týká živnostníků. Na ně dopadla EET a představa, že jim OSA a Dilia o polovinu zvýší poplatky za autorská práva za to, že využívají rozhlasové a televizní přijímače, je nemravná. Inflace ji minimální, podotkl Gazdík. Autorské svazy se podle něj u poslanců snažily lobbovat za výrazné zvýšení poplatků.

  /Převzato z více zdrojů/

  ///

  Více zde:

  Sněmovní tisk 724: Novela z. – autorský zákon – EU

  Poslanci odmítli skokový růst autorských poplatků i platby za kopírování/

  Autorským svazům razantní zdražení poplatků neprošlo, poslanci jim povolí navýšení jen o inflaci

  • Autor:
  • Publikováno: 20. ledna 2017

  Komentáře k článku: Parlament omezil zvyšování autorských poplatků

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,