Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zvoníme na zvonici světa (No. 8)

  V jízdárně Louckého kláštera bylo postaveno pódium s altánkem pro Vypravěče Foto Petr Vokurek

  Hudební festival Znojmo nachystá každoročně jednu mimořádně obsáhlou a dramaturgicky zajímavou produkci obvykle s aspektem divadelním. Tentokrát to byla prakticky neznámá „operní pantomima“ Michaela Haydna (1737-1806) s názvem Der Traum – Sen v jízdárně Louckého kláštera. Rezidenční orchestr festivalu Czech Ensemble Baroque Orchestra hrající svěže a s patřičným nasazením na dobové nástroje pod vedením svého dirigenta Romana Válka doplnili renomovaní sólisté – sopranistka Markéta Böhmová, basista Štefan Kocán a kontratenorista Thomas Lichtenecker. Ti se na jevišti setkali s pěticí mimů (Valéria Daňhová, Anna Kukuczková, Matěj Petrák, Jindřich Panský a Marek Zelinka). Režisérem a choreografem inscenace byl Radim Vizváry, autorem scénografie a kostýmů Marek Cpin, light design připravili Karel Šimek a Tomáš Morávek.

  Sólové party zpívali kontratenorista Thomas Lichtenecker a sopranistka Markéta Böhmová Foto Petr Vokurek

  Haydnův Der Traum je jednou z komických doher, které ukončovaly inscenace dlouhých moralistních dramat a vyznačovaly se zábavností až fraškovitou. Autorem libreta Snu byl benediktýnský mnich Florian Reichssiegel, jeho text však autoři nového scénáře Radim Vizváry a Ondřej Hučín vyměnili za mluvené texty dramatika a herce Arnošta Goldflama v roli Vypravěče.

  Ze své chystané knihy O mamince četl v roli Vypravěče Arnošt Goldflam Foto Petr Vokurek

  Mimové vedení Radimem Vizvárym předvedli nejen pantomimické dovednosti, ale také akrobatickou obratnost. Vypravěče Arnošta Goldflama inscenátoři oblékli do hravého červeno-bílého pyžama a umístili jej do zdobného altánku s hvězdářským dalekohledem. K jeho organickému propojení s Haydnovou groteskou však nedošlo. Snahu po přetlumočení pantomimické opery s pomocí jejích dobových kořenů nahradili původní „bláznivé libreto“ textem aktualizovaným do podoby autorských vstupů Arnošta Goldflama se vzpomínkami na dětství a na maminku. Vypravěč se nestal kotvou večera, byl spíše jako by vytčen před závorku. Ačkoli interpreti (orchestr, pěvci, mimové) odvedli velmi dobré výkony, večer paradoxně zaostával po stránce dramaturgické a režijní, byť i v době koronavirové krize se právě tyto fáze projektu daly připravit s patřičným předstihem. Der Traum působil jako pouhá přehlídka jednotlivých výjevů a scének, které měly projít ještě závěrečnou očistnou redakcí a vycizelováním výrazových prostředků inscenace.

  Pětice mimů převedla taneční i mírně akrobatické výstupy Foto Petr Vokurek

  Radim Vizváry přizval ke spolupráci na scénáři dramaturga Ondřeje Hučína, s nímž spolupracoval již několikrát v Národním divadle. Jako choreograf tam připravil inscenace oper Z mrtvého domu, Juliette (Snář), Billy Budd a dokonce i režíroval Poprask v opeře a Prokofjevovu lásku ke třem pomerančům. V tuto chvíli je Radim Vizváry podle mého názoru talentovaným mimem, choreografem, pedagogem, který bude k dramaturgickému a režijnímu koncepčnímu myšlení teprve dozrávat.

  Štefan Kocán ke svému jedinému výstupu přidal árii Osmina z Mozartova Únosu ze serailu, Czech Ensemble Baroque Orchestra řídil Roman Válek Foto Petr Vokurek

  Hudební festival Znojmo: Johann Michael Haydn: Der Traum – Sen

  Dirigent Roman Válek, režie a choreografie Radim Vizváry, scénář a dramaturgie Ondřej Hučín, scéna a kostýmy Marek Cpin, light design Karel Šimek a Tomáš Morávek.

  Soli: 

  Markéta Böhmová – soprán
  Štefan Kocán – bas
  Thomas Lichtenecker – kontratenor

  Arnošt Goldflam – vypravěč

  Valéria Daňhová – pantomima
  Anna Kukuczková – pantomima
  Matěj Petrák – pantomima
  Jindřich Panský – pantomima
  Marek Zelinka – pantomima

  Czech Ensemble Baroque Orchestra
  Josef Žák – koncertní mistr

  Premiéra v jízdárně Louckého kláštera ve Znojmě 24. července 2020. (Psáno z reprízy 25. července 2020.) Uvedeno ve třech představeních (24. – 26. července 2020).


  Komentáře k článku: Zvoníme na zvonici světa (No. 8)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,