Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Znovu Komedie

  Po šestnácti letech se divadlo Komedie stalo opět součástí Městských divadel pražských. Od nové sezony je scénou pro koprodukční inscenace, rezidence nezávislých tvůrců a souborů, hostování mimopražských i zahraničních divadel, v neposlední řadě i místem pro literární pořady, debaty, koncerty a vernisáže. Slavnostní zahájení sezony proběhne v Komedii zítra. Prvního uvedení se dočká Konzervativec režisérky Kamily Polívkové a autora Davida Zábranského, se Stanislavem Majerem v hlavní roli.

  Stanislav Majer se bude ve státní svátek zamýšlet nad povahou času a významem oslav dějinných událostí v premiéře první inscenace divadla Komedie Konzervativec. Foto MDP

  Komedii otevíráme nejen českému a zahraničnímu divadlu, ale také hudbě, výtvarnému umění, filmu a literatuře, představila záměr programová kurátorka divadla Lenka Dombrovská.

  Koncem září tak v Komedii proběhl multioborový festival …příští vlna/next wave…, 24. října zde byl uveden projekt na pomezí divadla a koncertu Transylvánie za humny Ivy Bittové a Ensemble Opera Diversa. V listopadu – v rámci Noci divadel – si režisérka Viktorie Čermáková připravila scénická čtení nových španělských her, po kterém bude následovat koncert flamenpunkové kapely Rumbalgia, 3. prosince dorazí jazzman Laco Déczi a 6. prosince ve foyer divadla bude Dominik Melichar křtít svoji druhou básnickou sbírku s názvem Mizanscény. Od října je divadlo také novou domovskou scénou oceňovaného tanečního souboru Lenka Vagnerová & Company.

  Premiéře bude předcházet od 19 hodin vernisáž sochařky Josefíny Jonášové. Foto MDP

  Slavnostní zahájení sezony je v Komedii plánované na státní svátek 28. října. Prvního uvedení se dočká Konzervativec režisérky Kamily Polívkové a autora Davida Zábranského o povaze času a významu oslav dějinných událostí se Stanislavem Majerem v hlavní roli. Předcházet mu bude od 19 hodin vernisáž sochařky Josefíny Jonášové. Diváci a návštěvníci budou moci až do konce listopadu v různých prostorách divadla obdivovat práci této mladé talentované umělkyně, uvedla Lenka Dombrovská a pokračovala: Těší mě, že jsme mohli umožnit umělcům vystavovat práce v tomto členitém prostoru na křižovatce ulic Vodičkova – Lazarská.

  Znovuotevření divadla je spojené také s obnovením provozu kavárny, která bude otevřena v běžném provozu pro návštěvníky a samozřejmě i pro diváky večerních představení. Novou podobu navrhlo DL Studio Davida Marka a Tomáše Hrubého, nájemcem kavárny vzešlým z výběrového řízení bude Café Záhorský, který provozuje stejnojmennou kavárnu v pražských Dejvicích.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. října 2018

  Komentáře k článku: Znovu Komedie

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,