Divadelní noviny Aktuální vydání 17/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

17/2019

ročník 28
15. 10.–28. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Sylvia Kodetová

  FOTO archiv ND

  Sylvia Kodetová

  21. 5. 1930 Žatec – 31. 7. 2018 Brno

  Operní pěvkyně – sopranistka, bývalá sólistka oper Národních divadel v Praze a Brně.

  Dětství prožila a maturovala v Žatci. Potom studovala sólový zpěv na pražské konzervatoři u prof. Jarmily Vavrdové-Tomašovové (obor koncertní a operní). V roce 1955 absolvovala s vyznamenáním. Zároveň obdržela čestná uznání v mezinárodních soutěžích na Pražském jaru a na festivalu mládeže ve Varšavě. Hereckou průpravu získala u F. Pujmana a H. Theina. Vysokou školu absolvovala v roce 1971 na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

  V roli Chasníčka s Rudolfem Amsusem (Šumař) v opeře Smrt kmotřička (prem. 1. 12. 1956, ND, Praha). FOTO JAROMÍR SVOBODA

  V padesátých letech hostovala v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde vytvořila roli Lauriny v opeře Návrat dona Pedra. Pohostinsky vystupovala i v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Roku 1956 byla přijata Jaroslavem Voglem do opery Národního divadla v Praze, kde zpívala třináct let především v operách Mozartových (Zuzanka, Zerlina, Despina apod.), Rossiniho (Rosina), Pucciniho (Lauretta, Musetta) a Verdiho (Gilda). Především se uplatnila v českých operách Smetanových, Dvořákových, Blodkových, Janáčkových atd. Vynikla jako Barče, Terinka, První žínka v Rusalce, Karolka v Její pastorkyni, hlavně však jako Liška Bystrouška, Kristýnka, Málinka a Eterea, Aljeja, Lidka aj. S operou Národního divadla v Praze zpívala na festivalech v Edinburgu (1964), v Bruselu (1958), ve Wiesbadenu aj. Samostatně zpívala na Pražském jaru, v Berlíně (1962), ve Vídni (1964) a Dubrovníku. V Německu často vystupovala v televizních pořadech.

  Jako Chloe v Pikové dámě (prem. 15. 2. 1957, ND, Praha). FOTO JAROMÍR SVOBODA

  Roku 1966 se stala sólistkou Janáčkovy opery v Brně, kam přešla s manželem, hudebním skladatelem a publicistou Miroslavem Barvíkem. Přidala zde ke svým rolím Olgu z Příběhu opravdového člověka, Mirandolinu Bohuslava Martinů a náročné úlohy v moderních operách Milhaudových, Fišerových, Šostakovičových ad., Desdemonu ve Verdiho opeře Otello, ale především znovu postavy z Mozartových oper a české klasiky. Kromě toho rozšířila svůj repertoár o úlohy v klasických operetách (Offenbach, Friml), které již předtím nahrála v Československém rozhlase v Praze. S brněnskou operou zpívala na zájezdech ve Vídni, v Ženevě (1974), v Lipsku (1968), ve Florencii, v Lucembursku, ve Frankfurtu nad Mohanem, v Lodži a ve Varšavě.

  V roli Zerliny v Mozartově Donu Giovannim (prem. 26. 10. 1962, ND, Praha). FOTO JAROMÍR SVOBODA

  Soustavně se věnovala také koncertní činnosti (Schubert, Schumann, Brahms, Grieg, Grečaninov, Dvořák, Janáček, Křička, Novák, Ježek…), snažila se uvádět novinky nebo původní premiéry neznámých rukopisů. Zároveň vyvíjela bohatou činnost v oblasti operety a estrády. Spolupracovala se smyčcovým orchestrem brněnského rozhlasu jako partnerka národního umělce Viléma Přibyla (např. seriál Kdo v zlaté struny zahrát zná) za vedení Miloše Machka.

  V roli Luisy s Josefem Škrobánkem (Antonio) v Prokofjevových Zásnubách v klášteře (r. Václav Věžník, prem. 20. 11. 1970, Státní divadlo Brno). FOTO RAFAEL SEDLÁČEK

  Od roku 1973 vyučovala na brněnské konzervatoři, poté učila na LŠU Jaroslava Kvapila v Brně a na soukromé LŠU J. G. Mendela v Brně. V roce 2000 obdržela cenu Nadace Život umělce – Senior Prix za dlouholetou činnost v oblasti záznamu uměleckých výkonů.

  Jejím manželem byl hudební skladatel Miroslav Barvík (1919 – 1998). O jejím úmrtí informoval veřejnost její vnuk Petr Dvořák.

  (S využitím hesla Wikipedia.)

  • Autor:
  • Publikováno: 31. července 2018

  Komentáře k článku: Zemřela Sylvia Kodetová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,