Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřela Soňa Valentová

  Foto archiv

  Soňa Valentová, provdaná Hasprová

  3. 6. 1946 Trnava, Československo – 10. 12. 2022 Bratislava, Slovensko

  Slovenská herečka, dlouholetán členka činohry Slovenského národního divadla v Bratislavě, manželka režiséra Pavla Haspry. Čeští diváci ji znali především z filmu režiséra Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice (1969) a z předlistopadových pondělních televizních inscenací přenášených ze Slovenska.

  Narodila se a vyrůstala v Trnavě. Své dvě sestry nikdy nepoznala – zahynuly v době války v koncentračním táboře (Vierka měla v té době deset let a Emka jen čtyři roky). Od dětství se věnovala baletu, hrála také na klavír. V době studií na gymnáziu se začala orientovat na divadlo a po maturitě nastoupila na bratislavskou VŠMU, kde vystudovala herectví (1967).

  Po absolutoriu nastoupila do Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde hned zaujala ztvárněním postavy Alison Porterové v inscenaci hry Johna Osborna Obzri sa v hneve (Ohlédni se v hněvu). V SND působila nepřetržitě až do ukončení své herecké kariéry. Od počátků byla pověřována složitými psychologickými charaktery, excelovala především v postavách dramatických až tragických úloh (Ohlédni se v hněvu, Antigona, Othello, Kočka na rozpálené plechové střeše, Zločin a trest). Na jevišti uplatnila schopnost komediální nadsázky, díky taneční průpravě obsáhla i pohybově náročné postavy, projevila i pěvecké vlohy.

  Kuchařka Zuzana, oběť inkvizice, ve Vávrově filmu Kladivo na čarodějnice (1969). Foto archiv FSB

  Na filmové plátno vstoupila koncem šedesátých let původně jen se svým hlasem – namluvila Magdu Vášáryovou ve filmu Juraje jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni (1969), za českou herečku Olgu Schoberovou pak promluvila v titulu Dovidenia v pekle, priatelia (1970). Mezitím debutovala ve velké roli ve slavném dramatu Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice (1969). Na Slovensku byla její první filmovou úlohou půvabná dívka Zuzana v historickém titulu Zlotozor (1971). Před kameru se pak vrátila po pěti letech – souběžně v Čechách i na Slovensku. V životopisném filmu o malíři Josefu Mánesovi Paleta lásky (1976) hrála po boku Petra Kostky herečku Jindřišku Slavínskou, s Jurajem Kukurou pak hrála ve slovenském filmu Koncert pre pozostalých (1976). V té době se začala uplatňovat i před televizní kamerou, do svých inscenací natočených často podle kvalitních literárních předloh ji obsazoval především její manžel Pavol Haspra.

  Přelom sedmdesátých a osmdesátých let. Foto Jaroslav Litomiský

  Po další pětileté přestávce stanula před televizní a filmovou kamerou počátkem osmdesátých let ve filmu Noční jezdci (1981), kde hrála po boku Radoslava Brzobohatého a Michala Dočolomanského. V roce 1985 pak ztvárnila zlou macechu v pohádce Perinbaba (r. Juraj Jakubisko. Následně byla oslovována již jen českými režiséry, a to do kvalitních titulů devadesátých let (Requiem pro panenku, r. Filip Renč, 1991; Zapomenuté světlo, 1996; Lea, 1996)./Více o jejích filmových a televizních rolích – zde./

  S Petrem Nárožným v televizní komedii Jiřího Krejčíka Milenci paní Suzanne (1985). Foto archiv ČT

  Mezitím na bratislavské VŠMU vystudovala obor televizní režie. Této profesi se ale věnovala jen příležitostně (Plánka, 1986). Své kreace na divadelním jevišti rozšířila v devadesátých letech o muzikály prezentované na Nové scéně v Bratislavě (Jeptišky, Kabaret) a vystupovala i v divadlech mimo Bratislavu.

  Českým divákům se naposledy připomněla v televizním filmu Vlna (2008), na Slovensku v seriálu Ordinácia v ružovej záhradě (2007-2008). Aktivně pracovala také pro rozhlas a dabing.

  V seriálu Ordinácia v ružovej záhradě (2007-2008). Foto archiv

  V devadesátých letech vystupovala i v několika muzikálech na bratislavské Nové scéně. Například v muzikálu Grand Hotel v režii Jozefa Bednárika (primabalerína Grušinská, 1993), Pokrvní bratia (Matka Johnstonová, 1993), anebo matku představenou v komediálním muzikálu Mníšky (1999). V následujícím muzikálu Kabaret opět pod režijním vedením Jozefa Bednárika ztvárnila postavu stárnoucí Slečny Schneiderové a se stejným režisérem spolupracovala v Šumaři na střeše (Fidlikant na streche, 2007), kde hrála a zpívala postavu Goldy. Na jevišti SND naposledy hrála v pohádce Ako sa Lomidrevo stal kráľom (2014), kde ztvárnila Lomidrevovu matku.

  Za svůj života získala řadu cen a ocenění: v roce 1970 obdržela slovenskou divadelní Cenu Janka Borodáča (za role Esther v inscenacii hry R. Vitraca Victor alebo Vláda detí a Anny v inscenaci hry P. Karvaše Absolútny zákaz), za svá televizní role byla v roce 1975 cenou Zlatý krokodýl, v roce 1988 získala titul zasloužilé umělkyně a v roce 2006 obdržela vysoké státní vyznamenání – Řád Ľudovíta Štúra II. třídy za zásluhy v oblasti kultury.

  V roce 2010 vydala autobiografii Prelet nad životom.

  Jejím manželem byl slovenský divadelní a filmový režisér Pavol Haspra (1929-2004). Měli spolu dvě dcery. Jedna z nich je muzikálová herečka a zpěvačka Katarína Hasprová (*1972), mj. držitelka ceny Thálie za  rok 2017 za ztvárnění role paní Danversové v muzikálu Rebecca.

  V roce 2016 ji postihla cévní příhoda. Od té doby nemohla chodit a bydlela v sociálním zařízení v bratislavské Petržalce.

  O jejím úmrtí dnes informovala Svetlana Waradzinová, vedoucí oddělení kultury Bratislavského samosprávního kraje.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 10. prosince 2022

  Komentáře k článku: Zemřela Soňa Valentová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,