Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Natasha Parry

  V roce 1950. FOTO archiv

  V roce 1950. FOTO archiv

  Natasha Parry

  2. 12. 1930 Londýn (Velká Británie) – 22. 7. 2015 La Baule-Escoublac (Francie)

  Divadelní a filmová herečka, žena Petera Brooka.

  Narodila se a žila v Londýně, její matka byla původem z Ruska, otec, filmový režisér Gordon Parry (Tread Softly Stranger) v Anglii usazený Řek. Byla uznávanou herečkou. Na jevišti poprvé stála již ve svých dvanácti letech. Od sedmdesátých let bydlela se svým mužem a dvěma dětmi v Paříži.

  Jako dělnice Eva ve filmu Dance Hall (1950). FOTO archiv

  Jako dělnice Eva ve filmu Dance Hall (r. Charles Crichton, 1950). FOTO archiv

  S Peterem Brookem žila od roku 1951, vystupovala ve mnoha jeho produkcích včetně Krále Leara (1953), který byl americkou televizí adaptován s Orsonem Wellsem v titulní roli. Vystupovala v řadě kritikou ceněných filmů včetně Romea a Julie Franco Zeffirelliho z roku 1968, kde hrála Lady Kapuletovou.

  S Olivií Hussey (Julie) jako Lady Kapuletová v Romeovi a Julii Franca Zefirelliho (1969). FOTO archiv

  S Olivií Hussey (Julie) jako Lady Kapuletová v Romeovi a Julii Franca Zeffirelliho (1969). FOTO archiv

  V roce 1969 hrála v hvězdně obsazeném filmovém muzikálu režiséra Richarda Attenborougha Jaká to rozkošná válka! (Oh! What a Lovely War) po boku Dirka Bogarda, Laurence Oliviera, Johna Gielguda, Vanessy Redgrave, Maggie Smith and mnoha dalších. V roce 1979 vystupovala ve filmu Meetings with Remarkable Men Petera Brooka a v roce 1984 s Marcello Mastroiannim v Paříži divadelní inscenaci Tchin Tchin. V roli Gertrudy ji v roce 2002 zachytil další Brookův snímek Tragédie Hamleta. Její domovskou scénou bylo pařížské Bouffes du Nord Theatre, kde vedle řady postav v Brookových produkcích vystupovala do roku 2009 i s anglickými recitacemi Shakespearovských sonetů. Ve filmu naposledy vystupovala minulý rok v hlavní ženské roli po boku Michela Piccoliho ve francouzsko-belgickém snímku režiséra Thomase de Thiera Chuť borůvek.

  (FILES) -- This file photo taken on October 23, 2003 at the Theatre des Bouffes du Nord in Paris shows Bristish actress Natasha Parry performing during a rehearsal of Anton Tchekhov's play "Your Hand in Mine" (Ta main dans la mienne) directed by her husband Peter Brook. Parry, the wife of British stage director Peter Brook, died aged 84while spending holidays with her husband in La Baule, western France, their daughter Irina Brook announced on July 24, 2015. AFP PHOTO / MARTIN BUREAUMARTIN BUREAU/AFP/Getty Images

  Snímek z 23 října 2003 v divadle Bouffes du Nord během zkoušky inscenace Má ruka v tvé dlani (Ta main dans la mienne) režiséra Petera Brooka (u nás v této roli vystupovala Daniela Kolářová v Divadle na Vinohradech v režii Lídy Engelové). FOTO archiv

  Zemřela na mozkovou mrtvici během pobytu na dovolené v La Baule v severní Francii.

  S Peterem Brookem měli dvě děti. Syn Simon je filmový režisér, dcera Irina je divadelní režisérka, umělecký šéf National Drama Centre ve francouzském Nice a vedoucí vlastní skupiny Compagnie Irina Brook. Právě ta informovala deník Telegraph jako první o její náhlé smrti. Do poslední chvíle se usmívala jako pohádková princezna, charakterizovala předminulý pátek nečekaný odchod své matky.

  Obálka britského magazínu TV Times, 20. února 1971. Repro archiv

  Obálka britského magazínu TV Times, 20. února 1971. Repro archiv

  4. srpna 2011. FOTO archiv

  4. srpna 2011. FOTO archiv

  Bude pohřbena v Jouars, vesnici poblíž Paříže, kde celá rodina po mnoho let žila. Poslední rozloučení se bude konat v pondělí 3. srpna.

  ///

  Více na:

  The Telegraph

  The Guardian

  • Autor:
  • Publikováno: 2. srpna 2015

  Komentáře k článku: Zemřela Natasha Parry

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,