Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Jarmila Majerová

  FOTO archiv Loutkáře

  FOTO archiv Loutkáře

  Jarmila Majerová (roz. Valentová)

  26. 3. 1920 Rakvice u Břeclavi – 2. 3. 2014 Praha

  Loutkářská výtvarnice. Byla příslušnicí zakladatelské generace moderní české loutkářské scénografie. Těžištěm její tvorby byly zejména loutky, jejichž výraznost a dramatický náboj přerůstaly počáteční realistickou formu ve výtvarný a stylový znak. Byla jim vlastní humorná poloha a zejména lyričnost.

  Po maturitě v roce  1944 na Škole uměleckých řemesel v Praze (profesoři Dillinger a J. Süsser) vystudovala Vyšší uměleckoprůmyslovou školu v Brně, kde se stala členkou brněnského studentského loutkového divadla Ajdivadlo. V roce  1947 nastoupila do poloprofesionálního Loutkového divadlo Radost, kde se jako scénografka podílela na premiérové inscenaci Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Od roku 1949 byla již v tomto divadle v profesionálním angažmá. Do roku 1962 se zde jako scénograka podílela na více než 50 inscenacích. Zejména v období působení režiséra Josefa Kalába vytvořila řadu scénických výprav a loutek, kterými přispěla k velkému rozmachu novodobého českého profesionálního loutkářství. Často a úspěšně pracovala v tandemu s výtvarníkem Karlem Hlavatým, s kterým připravila mimo jiné inscenaci Tajemství zlatého klíčku, která je i po šedesáti letech loutkařskou legendou. V roce 1959 dostala čestné uznání za záslužnou práci v brněnském divadelnictví.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  V roce 1962 se stala odbornou referentkou Divadelního ústavu v Praze, kde se starala o dokumentaci československých loutkových divadel. Pečlivě sledovala naše amatérské i profesionální loutkové divadlo, zasloužila se o vydání několika dodnes velmi užitečných publikací o loutkovém divadle (zejména Zdeněk Bezděk Československá divadla 1949/1969 a Dějiny české loutkové hry do roku 1945 téhož autora), byla kurátorkou řady výstav u nás i v zahraničí. Téměř do poslední chvíle tvořila – v posledních letech to byly výpravy pro loutkové scény v Německu a v Norsku.

  Zemřela po krátké nemoci v úctyhodném věku nedožitých 94 let. Na přání pozůstalých byla zpopelněna bez smutečního obřadu a urna s jejím popelem bude uložena do rodiného hrobu v Praze-Podolí.

  /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 10. března 2014

  Komentáře k článku: Zemřela Jarmila Majerová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,