Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřela Daisy Mrázková

  FOTO archiv ČRo

  Daisy Mrázková

  5. 5. 1923 Praha – 14. 12. 2016

  Spisovatelka, výtvarnice, autorka knížek pro děti, jež mnohé byly dramatizované.

  Její matka byla Angličanka. S jejím otcem se poznala v krejčovských dílnách v Londýně. Daisy vyrůstala ale především v Praze. V letech 1943-1944 studovala na Uměleckoprůmyslové škole u prof. Antonína Strnadela.  Po válce se společně s manželem Jiřím Mrázkem přidala k volné umělecké skupině UB-12. Náboženský podtext jejich tvorby byl ale trnem v oku oficiálním ideologům socialistického umění a její aktivity tak byly značně omezené. Přesto od roku 1958 vystavovala i samostatně a stala se členkou Umělecké besedy. V roce 1962 dostala nabídku ilustrovat knihy pro děti. Její první autorskou publikací byla v roce 1965 Neplač, muchomůrko, kterou si také sama ilustrovala. Postupem času začalo v jejích knihách ubývat textu na úkor slov a Mrázková se stala jednou z prvních autorek, které v našem prostředí vytvářely obrázkové knihy, stala se průkopnicí žánru žánru bilderbuch/picture book  pro děti.

  Můj medvěd Flóra. Autor a ilustrace: Daisy Mrázková

  Patrně její nejslavnější knihou je Můj medvěd Flóra z roku 1973, zdánlivě banální příběh o nalezené a adoptované hračce je v druhém řadu meditací nad soucitem, přátelstvím a důležitostí rodinných vztahů.  V jejích knihách se prolínala lyrika s epikou. Na osudech dětí, zvířátek, přírody nebo věcí seznamovala čtenáře se světem kolem sebe, se základními otázkami života. Svět jejích hrdinů byl křehký, plný drobných událostí: věci mají své osudy, které jsou dětskými hrdiny prožívány intenzivně jako jejich vlastní. Z každého příběhu je cítit lidská účast, vztah k věcem, přírodě, lidem. Autorka objevovala v dětech to vzácné, co se pak časem a věkem zasouvá na dno lidského nitra: něhu, cit, touhu po volnosti, smysl pro čest a spravedlnost. Svým čtenářům se nepodbízela, jen jim vyprávěla, sdělovala, učila je vidět, slyšet, cítit a rozumět. Svými knihami jakoby hledala cestu z citové chudoby dnešního světa.

  V osmdesátých letech Mrázková přestala knihy tvořit a tehdy se mohlo zdát, že moderní doba masové zábavy není úplně stvořená pro její něžnou perokresbu. Jenže v novém tisíciletí se její knihy znovu začaly objevovat v dětských knihovničkách. V jedenácti jejích autorských knihách malířky, které vycházely na konci sedmdesátých a v osmdesátých letech ve státním nakladatelství Albatros, skloubila abstraktní křehký svět svých maleb a kvašů s drobnou anglickou perokresbou a textem na pomezí poezie a prózy. Od roku 2007 připravilo vydavatelství Baobab reedice všech jejích autorských publikací a v roce 2009 vyšla v této sérii i její nová kniha Písně mravenčí chůvy s dětskými verši, které se původně nevešly do Neplač, muchomůrko. Znovu se také v galeriích po celé zemi začaly vystavovat její obrazy, staré i nové, které nikdy nepřestala malovat. Její knihy se dočkaly překladů do slovenštiny, angličtiny, němčiny, japonštiny, litevštiny, slovinštiny a francouzštiny, byla tak vlastně nejvydávanější českou autorkou literatury pro děti v zahraničí.

  Z inscenace Haló, Jacíčku  (scénář a režie Zdeněk Říha, Divadlo Rozmanitostí v Mostě, 2011). FOTO archiv

  Byla inspirací i pro řadu inscenací dětského divadla. V nedávné době například inscenace Marka Bečky Mravenec a slon v pražském Pidivadle, anebo – v r. 2011 – inscenace Haló, Jacíčku v Divadle rozmanitostí v Mostě, což je titul, který v roce 1991 s úspěchem uvádělo Naivní divadlo Liberec.

  Režisér P. Skala s ní v roce 2011 natočil pro ČT dokument v rámci cyklu Výtvarnické konfese: zde. Začátkem loňského roku odvysílal Čro její několikadílný rozhovor s publicistou Petrem Vizinou, který je i součástí nedávno vydané knihy Stará garda, kterou doprovází fotografie Hynka Glose.

  Jejím životním partnerem byl malíř Jiří Mrázek (1920–2008).

  Autorská tvorba:
  – Neplač, muchomůrko 1965
  – Chlapeček a dálka 1969
  – Byla jedna moucha 1971
  – Haló, Jácíčku 1972
  – Neposlušná Barborka 1973
  – Můj medvěd Flóra 1973
  – Auto z pralesa 1975
  – Nádherné Úterý 1977
  – Kluk s míčem 1978
  – Co by se stalo, kdyby… 1980
  – Slon a mravenec 1982
  – Písně mravenčí chůvy 2009

  • Autor:
  • Publikováno: 9. ledna 2017

  Komentáře k článku: Zemřela Daisy Mrázková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,