Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel William Goldman

  Foto archiv

  William Goldman

  12. 8. 1931 Chicago (USA) – 16. 11. 2018 New York (USA)

  Americký spisovatel, scenárista a dramatik.

  Vyrůstal v židovské rodině vychováván otcem Mauricem a matkou Marion Goldmanovými. Matka byla hluchá a otec, neúspěšný podnikatel v zásilkovém obchodě, si vzal život, když bylo Williamovi patnáct let. Vystudoval umění na Oberlin College v Ohiu, kde získal bakalářský titul, a na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Následně šel do armády, kde ale díky svým spisovatelským schopnostem získal místo úředníka v Pentagonu. Později se mu také naskytla příležitost učit na střední škole, jeho srdce ho však táhlo ke spisovatelství u kterého také zůstal.

  Napsal řadu povídek a úspěšných románů. Debutoval prózou Zlatý chrám roku 1957. K dalším dílům patří například Voják v deštiTakhle se s dámou nejednáMaratónský běžec nebo Kouzlo. Napsal také několik knih o zákulisí filmového průmyslu. Dvě z jeho knih se staly námětem k úspěšným filmům, k nimž Goldman napsal scénáře. Vedle Maratónce z roku 1976, ve kterém si hlavní roli zahrál Dustin Hoffman, jím byla i pohádka Princezna nevěsta z roku 1987.

  Od poloviny šedesátých let psal i filmové scénáře. Získal dva Oscary: za scénář filmu Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), ve kterém si zahráli Paul Newman a Robert Redford, a za adaptaci knihy Boba Woodwarda a Carla Bernsteina Všichni prezidentovi muži (1976), který vznikl na motivy skutečných událostí kolem aféry Watergate a hrál v něm opět Robert Redford, tentokrát spolu s Dustinem Hoffmanem. K dalším snímkům, k nimž Goldman napsal scénáře, patří válečné drama Příliš vzdálený most, westernová komedie Maverick, thriller Misery nechce zemřít.

  Patřil k jedněm z nejlépe placených „script doctors“, což znamená, že anonymně pomáhal s úpravami scénářů jiných tvůrců. Příkladem za všechny může být úspěšný Dobrý Will Hunting, který přepracoval ke spokojenosti producentů, ale v titulcích ho nenajdete. Za své celoživotní dílo byl vyznamenán britským i americkým cechem scenáristů. Ceněn byl především pro svou všestrannost. Jeho tvorba zahrnovala různé žánry od komedií po dramata a výjimečný byl jeho talent pro psaní dialogů.

  V období tvůrčí krize se věnoval také divadlu. Společně se starším bratrem Jamesem, který zemřel v roce 1998 a byl rovněž autorem mnoha úspěšných knih, přepsali scénář k muzikálu Tenderloin (1960). O rok později spolu napsali původní hru Blood, Sweat and Stanley Poole (1961) a s Johnem Kanderem ještě muzikál A Family Affair (1962). Poté se William vrátil k rozepsanému románu Boys and Girls Together, dokončil ho a román se stal bestsellerem. K divadlu se vrátil až v roce 2012, kdy adaptoval román Stephena Kinga Misery.

  Roku 1961 se William oženil s Ilene Jones a měli spolu dvě dcery. Po třicetiletém manželství se však pár rozvedl.

  Zemřel ve svém domě na Manhattanu na následky rakoviny a zápalu plic. S nemocí bojoval dlouho a od letošního léta se začal jeho stav rapidně zhoršovat. O úmrtí informovali média přátelé jeho rodiny.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracovala kaczk/

  • Autor:
  • Publikováno: 19. listopadu 2018

  Komentáře k článku: Zemřel William Goldman

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,