Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Stano Dančiak

  FOTO archiv

  Stano Dančiak

  26. 10. 1942 Bratislava, Slovenský stát – 5. 8. 2018 Bratislava, Slovensko

  Slovenský filmový a divadelní herec.

  V roce 1965 absolvoval studium na VŠMU. Nastoupil do činohry Slovenského národního divadla, ze kterého později i s přáteli v roce 1969 odešel do nově vzniklého Divadla na Korze, ve kterém působil do jeho úředního uzavření v roce 1971. Ve stejném roce se vrátil do činohry Nové scény SND. Od 1. ledna 1990 byl členem činohry SND.

  Se Zuzanou Kocúrikovou v Večeru tříkrálovém (SND). FOTO archiv

  Byl známý byl svým komediálním talentem s dynamickým gestem a mimikou, jakož i schopností pohotové improvizace. Hrál ve filmu i televizi, účinkoval také v dabingu. V Česku se objevil ve filmech oceněných Českým lvem Lea (r. Ivan Fíla, 1996) a Šílení (r. Jan Švankmajer, 2005). Do slovenštiny mj. namluvil inspektora Derricka představovaného německým hercem Horstem Tappertem.

  Byl držitelem mnoha ocenění, například od Svazu slovenských spisovatelů a dramatických umělců, v roce 2003 mu slovenský prezident Rudolf Schuster udělil za celoživotní dílo státní vyznamenání Pribinův kříž II. třídy, v roce 2011 byl uvedený do síne slávy slovesnkého divadla, v roce 2015 byl na 35. ročníku festivalu Kremnické gagy oceněn Zlatým Gunárem za celoživotní dílo.

  V herecké šatně SND v roce 1998. FOTO archiv

  Dlouhodobě jej trápily zdravotní problémy. Silná cukrovka jej připravila o zrak, v roce 2014 překonal mozkovou mrtvici a v posledních letech se pohyboval pouze pomocí invalidního vozíku. Jako první přinesl zprávu o jeho smrti server tvnoviny.sk. Uvedl, že zemřel ve spánku v jedné z bratislavských nemocnic. Informaci potvrdila mluvčí Slovenského národného divadla Izabela Pažítková.

  Herec Milan Lasica na zprávu reagoval v deníku Sme slovy: Je mi veľmi ľúto, že odišiel. Bola to trojica hercov, ktorí vyrastali na pôde Vysokej školy múzických umení, u ktorej bolo jasné, že sú všetci traja veľmi talentovaní, bol to Pavol Mikulík, Marián Labuda a Stano Dančiak. A teraz odišiel posledný z tejto trojice. Je to veľmi smutné, ale Stano bol na tom veľmi zle už niekoľko rokov. Do istej miery sa teda dá hovoriť aj o konci utrpenia. Česť jeho pamiatke.

  V roce 2011 byl uveden do síně slávy slovenského divadla, filmu a televize (vlevo manželka Darina). FOTO archiv

  Slovenský prezident Andrej Kiska do stejného deníku napsal: Dnes sme sa dozvedeli, že Stano Dančiak, ďalšia veľká postava silnej generácie slovenského divadla a filmu, nás navždy opustil. Mimoriadny talent, možno najmä komický, ktorý však nikdy neprekročil hranice toho, čo vtipné je a čo už nie. S čitateľným nadhľadom, a zároveň vždy s hlbokým porozumením. Z ktorého vyvierali aj jeho silné občianske postoje. Takto si ho budeme pamätať, pretože na Stana Dančiaka nemožno zabudnúť. Úprimnú a hlbokú sústrasť pozostalým.

  Měl manželku Darinu a tři děti – Zuzanu, rovněž herečku, Stanislava a Martina.

  /Z více veřejných zdrojů pro i-DN připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 6. srpna 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Stano Dančiak

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,