Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Sergej Ljadov

  FOTO archiv ND

  Sergej Ljadov

  13. 6. 1961 Nižní Novgorod (SSSR, dnes Rusko) –  18. 7. 2017 Rakovník

  Sólista Národního divadla/Státní opery v Praze.

  Patřil k sólistům Mariinského divadla v Sankt-Petěrburgu. Konzervatoř Rimského-Korsakova absolvoval v roce 1991 a prvních uměleckých úspěchů dosahoval v Sanktpetěrsburské komorní opeře. V opeře Mariinského divadla působil od r. 1996 a v krátké době zde nastudoval řadu stěžejních rolí světové operní literatury jako je např. Gustav (Maškarní ples), Pinkerton (Madama Butterfly), Herodes (Salome), Lenskij (Eugen Oněgin), Lžidimitrij, Šujskij (Boris Godunov), Kalaf (Turandot), Rodolfo (Bohéma), Radames (Aida), Otello ad.

  V roli Cania (Paňáca) s Helenou Kaupovou (Nedda-Kolombina) v inscenaci oper Cavalleria rusticana/I Pagliacci (Sedlák kavalír / Komedianti) režiséra Josefa Průdka (prem. 26. 11. 1994 / obn. nastud. 2. 1. 1999, ND Praha). FOTO archiv ND

  Byl laureátem Všesvazové pěvecké soutěže, spolupracoval s mnoha světovými operními scénami ve Finsku, Velké Británii, Japonsku, Německu, Belgii, Francii, Polsku, Švýcarsku ad. Hostoval v Metropolitní opeře v New Yorku, kde vystupoval v operách Ruslan a Ludmila, Kníže Igor a Prokofjevových Zásnubách v klášteře.

  Heřman v Pikové dámě (r. Venjamin Smechov, prem. 17. 5. 1998, ND Praha). FOTO archiv ND

  První pražskou rolí Sergeje Ljadova byl v roce 1998 premiérový Heřman v Čajkovského Pikové dámě, následovali Canio v Leoncavallových Komediantech, První ozbrojenec v Kouzelné flétně, Don José v Carmen, Wagnerův Tristan, Cavaradossi v Tosce, Saint-Saënsův Samson a v neposlední řadě Radames v Aidě, jejíž repríza v listopadu 2008 byla Ljadovovým posledním vystoupením v Národním divadle.

  Řadu rolí, mimo jiné Verdiho Otella, ztvárnil i ve Státní opeře Praha, v brněnském Národním divadle, Plzni a také v Ústí nad Labem. Spolupracoval také s Českým rozhlasema televizí.

  O jeho úmrtí informoval Divadelní noviny mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Důvodem bylo podle zpěvákovy dcery Alexandry krvácení do mozku.

  Poslední rozloučení se uskuteční ve čtvrtek 3. srpna v 11:00 v Pravoslavném chrámu na Olšanech.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. července 2017

  Komentáře k článku: Zemřel Sergej Ljadov

  1. Alexandra Ljadova

   Avatar

   https://www.youtube.com/watch?v=70SCFCJur8k

   28.07.2017 (21.36), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,